Sosyal Güvenlik Uzmanı Kimdir Nasıl Olunur

Sosyal Güvenlik Uzmanı Kimdir Nasıl Olunur

Sosyal konularda yardıma ihtiyacı olanların yardım düzeyleri, hak kazanma, sigorta, yardım seviyeleri, çıkarların korunması, standart sistemlerin araştırılması gibi alanlarda görev üstlenen kişiye Sosyal Güvenlik Uzmanı denir. Meslek ile ilgili uygulama ve sistem güvenliği konularında değerlendirmeler yapan, bu mesleği yerine getiren kişiler daha ziyade kamu kurum ve kuruluşlarında görev alır. Son yıllarda özel firmalarda Sosyal Güvenlik […]

Sosyal konularda yardıma ihtiyacı olanların yardım düzeyleri, hak kazanma, sigorta, yardım seviyeleri, çıkarların korunması, standart sistemlerin araştırılması gibi alanlarda görev üstlenen kişiye Sosyal Güvenlik Uzmanı denir. Meslek ile ilgili uygulama ve sistem güvenliği konularında değerlendirmeler yapan, bu mesleği yerine getiren kişiler daha ziyade kamu kurum ve kuruluşlarında görev alır. Son yıllarda özel firmalarda Sosyal Güvenlik Uzmanı çalıştırmaya başladığını görmekteyiz.

Sosyal Güvenlik Uzmanı yaptığı işler

Başta mesleği ile alakalı olan uygulamalarda yeni stratejiler belirlemesi gerekir. Ayrıca güvenlik sistemi içinde yer alan çalışanların haklarını korumak için çalışmalar yürütmelidir. Çalışan bireylerin çocuk, doğum, izin, tayin, atama, eğitim, sigorta ve benzeri konularda haklarını araştırmalıdır. Sürekli olarak sosyal güvenlik sistemi hakkında incelemeler ve analizler yapmalıdır. Çalışan bireylerin sistem içinde yaşayabileceği sorun, ihlal veya yanlışların giderilmesine yönelik çalışmalar yürütür.

Kimler Sosyal Güvenlik Uzmanı Olmalıdır

Bu mesleği seçecek kişilerin sosyal yönden kendini geliştirebileceği alanlara yönelmesi gerekir. Üniversitelerin İktisat, sosyal bilimler, hukuk, siyaset bilimi, iktisat, Sigortacılık, bankacılık, endüstri mühendisliği gibi insan odaklı bölümleri tercih etmeleri esastır.

Kamuda görev almak isteyenler eğitimden sonra Kamu Personeli Seçme Sınavında yeterli puan alması şarttır. Sosyal Güvenlik Uzmanı olmak isteyen kişilerin İktisat, İstatistik, İşletme gibi lisans programlarının tamamlanması kendilerine avantaj sağlayacaktır.

Sosyal Güvenlik Uzmanında olması gereken özellikler

Çalışanların haklarını savunmak; onlara yönlendirme, bilgilendirme görevi üstlenmek. İsteyen adayların hesaplama ve analiz etme becerisi gelişkin olmalıdır. Dolayısıyla analitik düşünebilen kişiler Sosyal Güvenlik Uzmanı olmak için en şanslı olan adaylardır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yeni ve Özgün Fikirler Nasıl Bulunur

Mesleği en iyi şekilde icra edebilmek için hukuk bilmek, kanun, yönetmelik, tüzük bilmek de başlı başına bir iştir. Medeni hukuk, anayasa hukuku, maliye ve iş hukuku, idare hukuku mutlaka hakim olması gereken konular arasındadır.

Uluslararası bir boyutu olduğu için bu alanda ilerlemek isteyenlerin mutlaka uluslararası geçerliliği olan birkaç yabancı dili konuşabilecek düzeyde bilinmesi şarttır.

Ayrıca sorumluluk sahibi, düzenli, planlı çalışan, herkesle iletişim kurma becerisi güçlü olmalıdır. Öğrenmeye istekli, doğru ve hızlı bir şekilde karar verip, sorunları çözebilme yeteneğine sahip olmalıdır.

Sosyal Güvenlik Uzmanı

Sosyal Güvenlik Uzmanı iş imkanları

Kendini en iyi şekilde yetiştirmiş olan güvenlik uzmanları kamu kurumlarında veya özel şirketlerde iş yapabilme imkanına sahip olacaklardır. Devlet dairelerinde çalışmak isteyenler başta Sosyal Güvenlik Kurumu olmak üzere; bağlı birimleri il ve ilçelerinde çalışabilirler. Ayrıca belediyelerin sosyal yardım hizmet birimlerinde de kendilerine iş verilebilir.

Sosyal Güvenlik Uzmanı maaşı ne kadardır

Devlet dairelerinde işe başlayan bir Sosyal Güvenlik Uzmanı kademe, derece hatta bildiği yabancı dil düzeyine göre ücretler almaktadır. Maaş ortalama 3 asgari ücret çalışanına kadar olabilmektedir. Durum özel sektörde ise değişken olmaktadır. Hizmet ettiğiniz işletmede tecrübeleriniz ve kuruma katkılarınız oranında sizinle anlaşma yapılır.

Serbest olarak Sosyal Güvenlik Müşavirliği yapan kişiler yaptıkları iş oranında gelirlerini artırabilirler. Sosyal Güvenlik Uzmanı maaşı ister kamu kurum kuruluşlarında olsun, isterseniz özel sektörde kurumsal bir firmada olsun çalışan kişiyi ihya edecek miktardadır, diyebiliriz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnşaat Teknolojisi Teknikeri Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?