Sosyal Medyada Takdir,  Teşekkür Paylaşımına  Dikkat!

Sosyal Medyada Takdir, Teşekkür Paylaşımına Dikkat!

Her karne döneminde öğrencilerin aldıkları takdir, teşekkür, iftiharname (onur belgesi) ve diğer başarı belgelerinin gerek velileri, gerek öğrencilerin bizzat kendileri tarafından sosyal medyada paylaşılması toplumsal bir kabul görmüyor. Hele işin uzmanları bu konuda yapılan yanlışın bir an önce düzeltilmesi için var gücüyle uyarılarda bulunuyorlar. Bu paylaşımların düşünülemeyecek olumsuz etkileri olabileceği yönünde uyarılar yapıyorlar. Paylaşılan bu […]

Her karne döneminde öğrencilerin aldıkları takdir, teşekkür, iftiharname (onur belgesi) ve diğer başarı belgelerinin gerek velileri, gerek öğrencilerin bizzat kendileri tarafından sosyal medyada paylaşılması toplumsal bir kabul görmüyor. Hele işin uzmanları bu konuda yapılan yanlışın bir an önce düzeltilmesi için var gücüyle uyarılarda bulunuyorlar. Bu paylaşımların düşünülemeyecek olumsuz etkileri olabileceği yönünde uyarılar yapıyorlar.

Paylaşılan bu bölgelerin hangi amaçla olursa olsun olumsuz yönlerinin bulunduğu vurgulanıyor. En olumsuz etkisi de kıyaslama yoluna gidilmesi ile hem başka çocuklara olumsuz baskı, hem de kendi çocuklarına diğer veliler tarafından kıskançlık duygusu ile bakılması öne çıkmaktadır. Başka bir boyutu da sosyal medyada paylaşılan belgeler ya da karnelerin üzerinde kime aitse o kişinin özel bilgilerinin yer almasıdır. Uçsuz bucaksız bir mecra olan sosyal medyada bu bilgilerin paylaşılması büyük tehlikeler arzetmektedir. Kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda nerelerde ve hangi amaçla kullanılacağı bilinemez. Anne babaların ya da bizzat öğrencilerin düşünmeden, bilinçsizce yaptıkları bu paylaşımların ileriki günlerde olumsuz bir yansıması olabilir.

Paylaşmak güzeldir, ancak gösteriş yapmak, başkalarını kıskandırmak amacıyla değil! Bir şeyler paylaşacaksınız sokak hayvanlarına su, yiyecek vererek güzel bir paylaşım örneği sergileyebilirsiniz. Çevrenizdeki ihtiyaç sahiplerine yardımcı olabilirsiniz. İnsanların tavan yapmış egolarını tatmin etmek amacıyla, bir şeyleri bahane ederek, sonunu düşünmeden, aklına gelen her şeyi paylaşması paylaşım anlamına gelmiyor.

Sosyal Medyada Takdir, Teşekkür Paylaşma

Son zamanlarda sosyal paylaşım sitelerinde öğrencilerin karne veya aldıkları teşekkür, takdir ve başarı belgelerinin fotoğraflı olarak paylaşılması Milli Eğitim Bakanlığı’nı da harekete geçirdi. Bakanlık yetkilileri bu durumun fazla abartıldığını ve olumsuz sonuçlar doğuracağını düşünerek telkinlerde bulundu.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Devlet Bahçeli Kimdir?

Okulların tatil olmasının ardından MEB, gösteriş merakı ile yapılan bu yöndeki paylaşımların tehlikeli boyutlara ulaştığına dikkat çekilerek velileri ve öğrencileri uyarma ihtiyacı hissetti.
Bakanlık yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, bu belgeler üzerinde bulunan öğrencilerin kimlik bilgileri ve beraberindeki kişisel bilgilerinin bulunduğu evrakların art niyetli kişiler tarafından kötü amaçla kullanabileceğini, bu durumun da öğrenci ve veliler için tehlikeli durum arz edebileceğini dikkat çekti.

Ayrıca, bakanlık yetkilileri öğrenci ve velilerin bütün bu olumsuzlukları göz önünde bulundurarak ister karne, ister başarı belgesi, veya takdir, teşekkür belgesi hiçbirinin sosyal medya aracılığıyla paylaşılmaması konusunda daha dikkatli davranılması gerektiğini vurgulandı.

Gerçek manada başarılı öğrenci zaten bunu kendisi bilir, başkalarıyla paylaşma zorunlu hissetmez. Sadece haksız, Emeksiz bir şekilde başarı elde ettiğini sanan kişiler sosyal medyada karne, takdir, teşekkür vesaire belgelerini gösteriş yapmak amacıyla resmini çekip sergiler.

Dünyada en başarılı öğrencilerin Türkiye’de olduğu söyleniyor. Yaklaşık 17000000 öğrencisi bulunan Türkiye’de 15 milyon civarında öğrenci başarı belgesi sahibi. Çok tuhaf değil mi! Dünyada yapılan bilgi yarışmalarında ise Türk çocukları bir varlık gösteremiyor. Demek ki burada eğitim sisteminin de sorgulanması gerektiği sonucu ortaya çıkıyor.

Öğretmenler, öğrencilerden ve velilerden gelecek tepkilere karşı savunmasız olduğu için bol not verip karneleri şişiyor. Haksız yere yüksek not alan öğrenciler de gerçek anlamda başarılı olamadıkları halde elde ettikleri karne, belge, takdir… sosyal medya aracılığı ile paylaşılıyor. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi herkesin lehine olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  2023 Yılında İnsanlık Nasıl Olur

Bir önceki yazımız olan Doğal Et Üretiminden Para Kazanmak başlıklı makalemizde Doğal et, doğal et üretimi yapmak ve yapay et hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?