Sosyal Medyadan Yaşam Sürmek

Sosyal Medyadan Yaşam Sürmek

Hamilelik şüphesi ile hastaneye kaldırılan ancak akut lösemi teşhisi konulunca hastaya kardeşleri tarafından verilmek istenen ilik uygun gelmedi. Büyük hayal kırıklığı yaşayan Özlem E.’ye kardeşleri sosyal medyada kampanya başlattı. Hiç umudu olmamasına rağmen sosyal medyada şans aramak için bir kampanya başlatıldı. Kardeşlerinin bile kan uyumsuzluğu sebebiyle donör olamadığı bu rahatsızlığın çaresini başkalarında aramak pek akılcı […]

Hamilelik şüphesi ile hastaneye kaldırılan ancak akut lösemi teşhisi konulunca hastaya kardeşleri tarafından verilmek istenen ilik uygun gelmedi. Büyük hayal kırıklığı yaşayan Özlem E.’ye kardeşleri sosyal medyada kampanya başlattı. Hiç umudu olmamasına rağmen sosyal medyada şans aramak için bir kampanya başlatıldı. Kardeşlerinin bile kan uyumsuzluğu sebebiyle donör olamadığı bu rahatsızlığın çaresini başkalarında aramak pek akılcı değildi.

1 yerine 2 donör bulununca nazardan korktu!

Çok şaşırtıcı bir durum yaşanarak bir yerine iki tane yüzde yüz uyumlu donör bulundu. Kendi kardeşinden yüzde 25 şansı bulunurken yabancılardan hiç umutlu olmadığını düşünen şanslı kadın, iki farklı donör bulunca sevinçten havalara uçtu.

6 aydır sorunlar yaşadığını dile getiren Özlem Hanım, adet gecikmesi yaşayınca gebe kaldığı düşüncesiyle doktora başvurmuş. Sonrasında LÖSEMİ tanısı konulunca ne olduğunu anlayamamış, dünyası kararmıştı. Sonrasındaözel bir hastanede kemik iliği nakli bölümüne yatırılıp kemoterapi uygulanmaya başlandı. Kemoterapi tedavisinde hastanın olumlu yönde yanıt alması üzerine de hastanın doktoru tarafından hastalığın iyice baskıların artışının engellenmesi amacıyla kemik iliği kök hücre nakli yapılmasına karar verildi.

NAZARDAN KORKUP HABERİ SAKLADI

Öncelikle 7 tane öz kardeşine uyum testi yapılıp başarısız çıkınca genç kadının umutları iyice suya düşmeye başlamıştı. Çünkü kendi kardeşlerinde bile uygun kan bulunmaması, başka insanlardan alınacak kanın uyumlu olmasının neredeyse imkansız olduğunu düşünülüyordu. Fakat, ‘Çıkmamış candan umut kesilmez’ hesabı ile günümüzde amacına uygun olarak kullanılan sosyal medya kampanyaları sayesinde yardım aramaya karar verildi. Kardeşleri tarafından başlatılan kampanya sonucunda çok şaşırtıcı bir durum yaşandı. İki tane donör gönüllü bulunduğu müjdesi alındı. Çok kısa süre içerisinde müjdeli haber alan genç kadın sevinçten havalara uçtu. Hatta nazar değecek korkusuyla haberin kök hücre naklinden sonra verilmesi istendi. Bunun üzerine gerçekleşen nakil sonrasında haber kamuoyuna duyuruldu.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  'Pazartesi Sendromu' Hastalıkların Habercisi mi
Kemik iliği bağışı

TÜRKÖK’e bağış yapmanın önemini vurgulayan genç kadın, herkesin duyarlı davranarak bu tür kampanyalara gereken ilgili göstermesini, yeni eni hayatlar kurtarılmasını ve başka insanlara umut olunması çağrısını yaptı.

Kemik iliği bankalarına bağış

Diğer taraftan, Özlem E. için bulunan iki farklı donörün çok önemli olduğunu  dile getiren İzmir Kent Hastanesi Bölüm Başkanı Profesör Doktor Gürhan Kadıköylü,  Özlem E. için çok mutlu olduğunu, gönüllü olarak ilik bağışı  yapmak için hastaneye gelenlerin içinde uyumlu olanını bulmak neredeyse mucize, çünkü 60 binde bir ihtimal varken sosyal medyayı kullanarak gönüllü bulunması büyük şans olduğunu vurguluyor.

Kadıköylü, kolay ve hızlı bir şekilde amaca uygun bu tür  kampanyaların sevindirici olduğunu söyledi. Bu durum herkesin başına gelebileceği için kemik iliği bankalarına bağış yapılmasının herkes için vatandaşlık ve insanlık görevi olduğu hatırlatıldı.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?