Sosyoloji Nedir, Sosyolog Kimdir, Ne İş Yapar

Sosyoloji Nedir, Sosyolog Kimdir, Ne İş Yapar

Eğitimini almış, hayata atılmış, bölümü ile alakalı bir meslekte iştigal eden birisine sorulduğu zaman cevaplamakta güçlük çekilen bir alandır sosyoloji. Bilgi almak amacıyla sosyolog kimdir, nerelerde çalışır, diye yöneltilen sorulara hafiften gülümseyerek cevap veren işin uzmanları zorlanırlar. ‘Her alanla ilgili bir bölüm’ olduğunu ifade ederler. Şehirleşmenin giderek artması üzerine göçün hızlanması, beraberinde çok fazla sorunu […]

Eğitimini almış, hayata atılmış, bölümü ile alakalı bir meslekte iştigal eden birisine sorulduğu zaman cevaplamakta güçlük çekilen bir alandır sosyoloji. Bilgi almak amacıyla sosyolog kimdir, nerelerde çalışır, diye yöneltilen sorulara hafiften gülümseyerek cevap veren işin uzmanları zorlanırlar.

‘Her alanla ilgili bir bölüm’ olduğunu ifade ederler. Şehirleşmenin giderek artması üzerine göçün hızlanması, beraberinde çok fazla sorunu ortaya çıkarıyor. Sosyologlar iletişim ve reklam alanında da kendisinden çözüm beklenen insanlardır. Özel sektörde araştırma organizasyonlarında kendilerinden bilgi ve tecrübe olarak istifade edilen kişiler sosyologlardan seçilmektedir.

Sen neymişsin be sosyolog!

Özetle tanımlamak gerekirse; sosyolog, bütün insan gruplarının geçmişten günümüze kadar geçirdiği evrelerin içinden, birbirleri ile girdikleri ilişkileri ve bu ilişkilerdeki uyulması gereken her türlü kuralı eşliğinde çözüm bulmaya yarayan kişidir.

Bu ne demektir? Sosyoloji biliminden edindiği bilgi ve yaşam tecrübesinden yola çıkarak her türlü toplumsal problemlerin çözümüne yönelik yaptığı araştırmaların sonuçlarıyla öneriler sunam yetkin bireydir. Hala anlayamadıysanız yaptığı işlere bakınca çıkaracaksınız demek ki!

Sosyoloğun görevleri nelerdir

  • İnsanın geçmiş dönemlerden günümüze kadar tarihsel belgelerini incelemek
  • Farklı görüşmeler ve gözlemler yaparak insanların yaşam biçimini birbirleri ile olan sosyal ilişkilerini incelemek, araştırmak
  • Yazılı ve yazılı olmayan kuralları ele alarak toplumun birbirleri ile olan münasebetlerini değerlendirmek
  • İnsan topluluklarının eğitim, gelenek, din, çevre, aile gibi sosyal olay ve kurumlarla ilişkilerini değerlendirmek
  • Toplumda sorun olarak kabul edilen durumları tespit etmek, bunlara bilimsel çözümler ve öneriler getirmek
  • Elde edilen bilgi ve sonuçları istatistiksel yönden yorumlayıp değerlendirmek
  • Sosyoloji biliminin gerektirdiği şekilde sorunlar ve sonuçlar arasında çözüm yollarını aramak
  • Yasama görevini yürüten kişiler, planlama uzmanları, sosyal problemlerin çözümüne yönelik çalışan meslek elemanları gibi kurum ve kuruluşların temsilcileri ile işbirliği yaparak sorunların giderilmesine yönelik hizmet vermek üretmek
Sosyoloji mezunu ne iş yapar

Kimler sosyolog olabilir

Sosyolog olmayı düşünenlerin insanlar arasında iletişimi güçlü olması önemlidir. Her türlü olay karşısında sakin kalıp objektif değerlendirmelidir. Bilimsel araştırma ve inceleme yapmayı sevmelidir. Sözel yönden güçlü bir akıl yürütme yeteneğine sahip olmalıdır. Sağduyulu, istatistik okumayı bilen, her türlü insanla işbirliği ve diyalog kurabilen kişiler olmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Televizyon Muhabiri Kimdir Nasıl Televizyon Muhabiri Olunur

Sosyolog nerede çalışır

Makalemizin başında da uygulamaya çalıştığımız gibi sosyoloji bilimini ilgilendiren bütün sektörlerde iş bulma durumu söz konusudur. Genel olarak iş alanları; Devlet Planlama Teşkilatı, Köy İşleri Bakanlığı, Orman Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu gibi insan odaklı birimlerdir.

Sosyolog çalışma ortamı ve koşulları diğer mesleklerle kıyaslandığı zaman rahat sayılabilir. Sürekli gözlem ve inceleme yapmaları söz konusudur. Elde edilen bulguların değerlendirilmesi için ofis ortamında sessiz, sakin bir yerde mesai harcarlar. Elde edilen bulguların kısa yoldan sonuçlandırılması için teknolojik araç gereçler kullanılır. Sosyolog hem eğitim aşamasında hem de çalışma döneminde edindiği her türlü bilgi beceri tutum ve davranışlarını her türlü sektörde değerlendirebilir. İnsan kaynakları biriminden tutun da fabrika personel yönetimine kadar kendisine başvurulabilir.

Türkiye’de sosyal bilimler branşında hızlı bir gelişme görülmektedir her ne kadar bu alanda yapılan araştırmalar yetersiz olsa da hızlı bir toplumsal değişim sürecinde olduğumuz için sosyolog olan kişilerin hizmetlerinden yararlanılmaktadır. Bu çerçeveden bakıldığında çok yönlü bir meslek olduğu aşikardır.

Sosyoloji bölümünü bitirenler istedikleri zaman ortaöğretim bölümünde felsefe öğretmenliği alternatifi de bulunmaktadır.

Nasıl sosyolog olunur

Diğer mesleklerle çok fazla bir fark söz konusu değildir. Dolayısıyla lise mezunu olan herhangi bir birey YKS ile yapılan değerlendirmeler sonucunda yeterli puanlar alması durumunda eğitim hayatına atılabilir. Özel ya da devlet üniversitelerinin sosyoloji bölümünü 4 veya 5 yıl süreyle takip ettikten sonra başarılı olanlar diploma sahibi olur. Mezun olanlara lisans diploması verilir. Sosyolog ünvanı ile kendisine ihtiyaç duyulan yerlerde çalışma hakkı kazanır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  MEB Sınavları Ücretleri

Sosyolog mezunlarının çalışma alanları ve iş bulma olanakları hem çok fazla hem de biraz zorlu bir süreç içinde geçebilir. Çünkü hem mezun sayısının fazla olması hem de ince eleyip sık dokuyan kurum ve kuruluşların titizliği, birikimli insanların seçilmesinde önemli kriterdir.

Sosyolog maaşı ne kadar

Özel sektörde iş bulup istihdam olanağı yakalayan sosyolog maaşı kurumun kendine uygun gördüğü ücret ile ortaya çıkar. Durum devlet kademesinde ise sabittir. Yani sizinle aynı mesai yapan kişilerin ya da aynı pozisyondaki diğer sosyoloji mezunu sosyologların maaşı ile paraleldir. Günümüzde bu rakam minimum iki asgari ücret tutarı kadardır.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?