Spor Yöneticiliği (Spor Yöneticisi) Hakkında Bilgi

Spor Yöneticiliği (Spor Yöneticisi) Hakkında Bilgi

Spor yöneticisi spora en üst seviyede bilgisi olan, yetenekli,  insanlarla güçlü iletişim kurabilen, ekip ruhuyla hareket etmekten hoşlanan ve sorumluluk alabilen yönetme ve yönlendirmede de çok başarılı olan kişiler sportif yönetici kadrosuna girebilir. Spor yöneticisi kanunlarda tüzükler ve yönetmelikler de genelge ve talimatlar da ve her türlü iletişim araçlarını kullanarak mesleğini icra eden önemli bir […]

Spor yöneticisi spora en üst seviyede bilgisi olan, yetenekli,  insanlarla güçlü iletişim kurabilen, ekip ruhuyla hareket etmekten hoşlanan ve sorumluluk alabilen yönetme ve yönlendirmede de çok başarılı olan kişiler sportif yönetici kadrosuna girebilir. Spor yöneticisi kanunlarda tüzükler ve yönetmelikler de genelge ve talimatlar da ve her türlü iletişim araçlarını kullanarak mesleğini icra eden önemli bir kişidir. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) bitirmek şarttır.

 Spor yöneticiliği nedir ne iş yapar

Spor yöneticisi olacak kişilerin sportif faaliyetlerin yönetiminden sorumlu olacağı için çeşitli sportif alanları örgütlenme si yürütülmesi gücün ve kontrol noktalarında görevler alacağı için yönetim şarkının iyi bir şekilde işletilmesi amacıyla çalışanlarına kim bunlar genelde sporcular ve antrenörler olduğu için teşkilatın amaçları doğrultusunda çalışarak beden eğitimi ve sportif faaliyetleri düzenlenmesi geliştirilmesi için farklı programlar düzenleyip sorumluluğunu yerine getirir.

Spor yöneticiliği mesleki olarak sporu seçtiği için yönetici kademesinde olduğundan her türlü sportif branşlar da bilgi sahibisin olması gerekmektedir. Çünkü sporu yöneten kişi sporun her kademesinde ki geniş kitlelerle iletişim kurmak zorunda yerine göre bütçe ayarlaması, antrenör ve personelin çalışma şartlarının düzenlenmesi sportif tesisleri işletir işletilir hale getirilmesi sorumlu olduğu sportif kulübün amaçlarına uygun şekilde, rasyonel kararlar alarak kulübün başarılı olmasına katkı sağlamalı, sportif yönetici her türlü yenilikten teknolojiden ve bilgi paylaşımından haberdar olarak sorumluluğu aldığı kulübü çağa ayak uydurmak için yeni yöntemler teknikler araştırarak, bulunduğu dönemin özelliklerine göre hareket etmelidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İddialı Olmaktan Korkmayın

NASIL SPOR YÖNETİCİSİ OLUNUR

Spor yöneticisi olabilmek için Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) spor yöneticiliği bölümünde okuyup başarıyla bitirmesi gerekmektedir beden eğitimi ve spor yüksekokulu spor yöneticiliği bölümüne girebilmek için liselerin veya lise dengi okuldan mezun olmak, YGS sınavında genel yetenek sınavında yarışabilmek için yeteri kadar puan alıp, barajı geçmek gerekmektedir. Daha sonra da üniversitelerin yaptıkları özel yetenek sınavlarında başarılı olarak bu bölüme yerleşebilirler.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO)

Spor yöneticisi olmak isteyen kişilerin spor yeteneklerini gecelerini spor tekniklerini çabukluk performans dayanıklılık gibi testleri başarıyla geçmesi gerekmektedir. Özel yetenek sınavlarında uzun atlama, koşu, gülle atma, topla oynama, jimnastik hareketleri gibi farklı değerlendirmeler yapılarak başarılı olanlar üniversitelerin kabul edilmektedir. Spor yöneticiliği okumak oldukça eğlencelidir.

Spor yöneticisi olabilmek için 4 yıl lisans eğitimi aldıktan sonra kendini geliştirerek başarılı bir spor yönetici olabilirler.

 Spor yöneticiliği dersleri

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) spor yöneticiliği bölümlerinde okutulan dersler şunlardır. Beden eğitimine giriş, insan anatomisi, jimnastik, sağlık bilgisi, yönetim bilgisine giriş, yaşam boyu spor, dans, atletizm ve bireysel sporlar gelişim. Ayrıca, öğrenme spor fizyolojisi, sporcu beslenmesi, atletizm sporları, artistik cimnastik, öğretimde planlama ve değerlendirme, bilgisayar antrenman bilgisi, spor hukuku, psikomotor gelişim, materyal gelişim, fiziksel uygunluk, eğitsel oyunlar, bireysel sporlar, özel öğretim yöntemleri, sınıf yönetimi, halkla ilişkiler… Sporla ilgili yöneticilikle ilgili eğitim öğretim metotlar ile ilgili ders konuları işlenmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?