Steve Jobs Efsanesi

Steve Jobs Efsanesi

Steve Jobs ve Steve Wozniak Kaliforniya’daki evlerinin garajında 1976 yılında küçük bir şirket kurarak başladıkları teknoloji harikası Apple firmasının günümüze kadar geçen hikâyesini kısa özeti ilginç ve hüzünlü biter. Steve Jobs Kim 1955 yılında dünyaya gelmiş ancak başka bir aile tarafından evlat edinilmiş bir çocuk olarak hayata devam eder. Hiperaktif bir yapıya sahip olması sebebiyle de üvey anne […]

Steve Jobs ve Steve Wozniak Kaliforniya’daki evlerinin garajında 1976 yılında küçük bir şirket kurarak başladıkları teknoloji harikası Apple firmasının günümüze kadar geçen hikâyesini kısa özeti ilginç ve hüzünlü biter.

Steve Jobs Kim

1955 yılında dünyaya gelmiş ancak başka bir aile tarafından evlat edinilmiş bir çocuk olarak hayata devam eder. Hiperaktif bir yapıya sahip olması sebebiyle de üvey anne babaya da büyük sorunlar yaşatmıştır. Fakat her türlü soruna karşı hazırlıklı olan Jobs, önemli olan, gerçek anne babanın yanında hayata tutunmaktan ziyade, dünyaya tutunabilmek için sağlam karakterli bir ailede yetişmek olduğunu düşünüyordu.

Adaşlar,  bir arkadaşların sayesinde tanışmışlar ve teknoloji ve gelecek konusundaki birebir örtüşen fikirleri sayesinde dostlukları ilerlemiş, ileriki aşamalarda Apple firmasının kurmuşlardır. Bir ara üniversitede okumaya karar veren Steve Jobs  daha sonra burada sıkılığı için üniversite eğitimini yarıda keserek iş hayatına atılarak atari işinde kendini geliştirmeye başlar. Daha sonra değişiklik olsun diye çıktığı gezinti neticesinde Hindistan’da Dan Kottke ile tanışarak birlikte bu gizemli ülkeyi dolaşırlar. Sonraki yıllarda Apple firmasına eşit şekilde sahip olduklarını gösteren bir belgeyi imzalayarak sermaye arttırmak amacıyla ellerindeki elektronik hesap makinesini satmak zorunda kalırlar.

3 Ocak 1977 yılında kurdukları ‘Elma’ firması resmen bir şirket duruma gelmiş, Mike Scott, firmanın patronu olmuş, şirketin önemli mevkilerinde yer edinmiştir. Şirket ilgi görerek büyümüş ve sonunda 1980 yılında halka arz edilmiştir. Dolayısıyla borsada işlem görmeye başlamıştır. Şirket ortaklarından Mike Scott görevini bırakarak şirketin başına 1981 yılında tekrar Jobs geçmek zorunda kalmıştır.

Steve Jobs hayatı

Bill Gates ve Steve Jobs

Jobs , efsane Microsoft bilgisayar Macintosh’un tanıtımını yapma fırsatı yakalamış ve bu tanıtım sayesinde Macintosh için yeni bir yazılım geliştirme fikrini kabul ettirmiştir. İlerleyen yıllarda Bill Gates ve Steve Jobs anlaşmazlık yaşayarak yollarını ayırmışlardır. 1982 yılında, Jobs, Bill Gates ve Microsoft haricinde fare kullanılabilen başka bir yazılımı kimseye vermeyeceğini garanti etmişti.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Aktüer Kimdir Aktüer Ne İş Yapar?

1984 yılında Mac başlangıç olarak iyi denebilecek satış rakamlarına ulaşsa da Microsoft’un World,  World Paint isimli yazılımlarını kullanabilen ender uygulamalardan sadece bazıları olarak söylenebilir.
Microsoft firmasının tanınmış işletim sistemi Windows geçmiş yıllarda Apple’ın Mac IOS işletim sistemine çok benzerliği olduğu söylenmiş ve bu benzerlik gittikçe de artmaya başlamıştır. Bütün bunlara rağmen Apple, Microsoft kendinin grafiksel kullanıcısı ara biriminin tam bir kopyasını kullanmakla suçlayarak mahkemeye vermişti.

1989 yılında bu sefer tam tersi bir durum yaşandı. Steve Jobs hayal kırıklıkları yaşayarak bir dost tarafından mahkemeye verilerek davalık oldu.

Steve Jobs Çalışmaları

1990 yılında Steve, Laurenne Powel ile tanışırlar iş yemeğinde buluşarak yeni bir iş kararı alarak aynı zamanda evlenme kararı da alınarak iş yemeği eş yemeğine dönüşmüş olur. Bu evlilik neticesinde iki tane çocukları dünyaya gelir. 1993 yılında yeni çıkardıkları kamera görücüye çıkar ve 1995 yılında da Microsoft ve Apple firmaları arasında yıllardan beri süregelen dava Apple aleyhine sonuçlanır.
Jobs,  hayata geçirdiği pek çok projesini yavaş yavaş rafa kaldırarak sadece Apple bilgisayar üzerinde yoğunlaşır ve birazcık yoğunluğa ara vermek ister. 2001 yılında ilk perakende mağazalarını açarak Apple ipod çıkışını ilk kez yine bu sene gerçekleştirir.
2003 yılı Steve Jobs  için kara günler olarak tarihe geçmek zorunda kalır. Çünkü pankreas kanserine yakalandığını öğrenir. Ancak hiç endişelenmeden tedaviye girip 9 ay sonunda bu illetten kurtulamaz. 2004 yılında bu hastalıktan kurtulduğunu arkadaşlarına mesaj şeklinde yazan  Jobs ekranların 17 inçlik olduğunu söylemekteydi.
Ocak 2007, İphone’un doğuşu bütün kullanıcılara müjdelendi.
2009 yıllarında Steve Jobs ve ekibi firmasının zarar görmemesi için yeniden kameraların karşısına çıkarak şirketin başına geçtiğini duyurdu, ancak birkaç ay sonra bu görevi bıraktığını açıklamak zorunda kaldı.
Teknoloji adamı Steve Jobs hastalığına karşı verdiği mücadeleyi 5 Ekim 2011 tarihine kadar sürdürebildi ve henüz 56 yaşında iken hayatının baharında teknolojiye doyamadan hayata veda etti.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Kına Paketleme İşi

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?