‘Stresin Faydaları’ Bilimsel Olarak Açıklandı

‘Stresin Faydaları’ Bilimsel Olarak Açıklandı

Okuduklarınıza ve gördüklerinize inanın. Her şey her zaman sizin düşündüğünüz gibi olmayabiliyor. Gerginlik yani stres bile bazen faydalı olabiliyor. Hadi, nasıl oluyormuş birlikte öğrenelim. Herhangi bir rahatsızlığımız için doktora gittiğimiz zaman, temel gerekçe stres olarak yüzümüze vurulur ve stres yapmamız gerektiği hatırlatılır. Doğal olarak hızla gelişen dünya, beraberinde küçük şeyleri de problem etme alışkanlığı getirince […]

Okuduklarınıza ve gördüklerinize inanın. Her şey her zaman sizin düşündüğünüz gibi olmayabiliyor. Gerginlik yani stres bile bazen faydalı olabiliyor. Hadi, nasıl oluyormuş birlikte öğrenelim.

Herhangi bir rahatsızlığımız için doktora gittiğimiz zaman, temel gerekçe stres olarak yüzümüze vurulur ve stres yapmamız gerektiği hatırlatılır. Doğal olarak hızla gelişen dünya, beraberinde küçük şeyleri de problem etme alışkanlığı getirince stres kaçınılmaz oluyor.

Sağınızda, solunuzda kime bakarsınız gerilim içinde bir hayat sürdüklerini hemen anlarsınız. Herkes yaşadığı bu olumsuz ruh halinin kaynağını sürekli olumsuz bir sebebe dayandırarak kendini rahatlatır. Bizler de hep aynı şekilde stresi, sıkıntıdan dolayı yaşadığımızı öğrendik. Gündelik hayat içerisinde sık sık kullandığımız bu kelime, bizi zor durumlardan kurtarmak için sihirli bir dayanak gibi.

İnsanlar stres altında kaldığı zaman her şeyin kötü gideceğini düşünüyor, ancak durum hiç sandığınız gibi değil. Stresin kontrol edilebilecek, hatta faydalı olduğunu söyleyenler de var. Bunlardan biri de yazar Serap Duygulu. Farklı bir pencereden bakarak sevmediğimiz olumsuz ruh halini irdeleyen yazar, yeni çıkardığı kitabında gündelik hayatta sık sık kullandığımız strese farklı bir bakış açısıyla yaklaşmış. Kitabına ‘Stresine Sahip Çık’ adını vermiş. Motivasyonun en önemli itici gücü olarak stresi savunan Serap Duygulu bu teorisini kitabında farklı tezlerle ortaya koyuyor. Böylece insanların arzuladığı stressiz yaşam yakalanmış oluyor. İnsanların aklına gelen, ‘stres ne kadar az olursa mutluluk o kadar fazla olacak’ düşüncesi yazara göre yanlış bir yaklaşım olarak yansıtılıyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sağlıklı Düşünün!

Stresle ilgili merak edilen ve sorulan bütün sorulara ‘Stresine Sahip Çık’ adını verdiği kitabında cevap veren Serap Duygulu konuyu ilginç örneklerle açıklıyor. Yazara göre yaşam içinde olumsuz stres kadar, olumlu gerginliğin de olması gerektiğini anlıyoruz. Duygulu, Hayat Yayınları tarafından çıkarılan kitabı sayesinde buhranlı durumların nasıl kontrol altına alınması gerektiğini, bu durumun pozitif güce dönüştürülmesinin yollarını anlayacağınız bir dille açıklıyor. Bir insanın bedeni gereğinden fazla gerildiği kaldığı zaman buna nasıl uyarılar verdiğini yazar duygulu söyle açıklıyor:

“Günümüz insanı artık her şeye çabuk sinirlenmektedir. Önemsiz ve küçük olaylara bile anında tepki veriyor. Bu durumda uyku düzeni bozulur, değişkenlik gösteriyor. Bu olumsuzluklar sonunda da insan kendini mutsuz huzursuz ve daha yorgun hisseder. Bilhassa yetersizlik duygusuna sahip olmayan başlıyor. Böyle olunca sert ve abartılı tepkiler veriyor.”

stresin faydaları

STRESİN FAYDALI OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

Yazar Serap Duygulu kitabında bilimsel çalışmalara da yer vererek sonuçlarını okurlarıyla paylaşıyor. Örnek olarak Amerika’da Buffalo Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırma neticesinde stresin insandaki kortizon hormonu salgılanmasına yardımcı olması ile öğrenme hızlanıyor, hafıza güçleniyor.

Bir başka araştırmayı gerçekleştiren John Hopkins Üniversitesi ise  yaptığı araştırma sonuçlarına göre fazla olmamak kaydıyla, hafif stresli olan bayanların dünyaya getirdiği bebekler normallerine göre fazla gelişmiş bir şekilde doğum yapıyor ve bebekleri de dil  becerileri açısından normal doğumlara göre daha gelişmiş oluyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Takı Tasarım Teknolojisi Uzmanı Nasıl Olunur

Stres arttığı zaman vücutta enfeksiyonlarla mücadelede daha başarılı oluyor sonucunu ise Stanford Üniversitesi araştırmaları ortaya koyuyor.

Serap Duygulu kitabında bilimsel araştırmalara bol bol yer vererek bunları günlük hayattan örneklerle açıklıyor. Son örnek yine bilimsel bir araştırma yapan Texas Üniversitesi’nin verilerinden. Stres sayesinde salgılanan oksitosin hormonu artıyor. Bunun sayesinde de insanlar korkuyu yenmeyi öğreniyor. Çünkü korkan insan çevresindeki insanlara kendini yakın hissetmek zorunda kalıyor. Stresli insanların kendinde bir eksiklik hissetmesi sebebiyle meşguliyeti öğrendikleri, böylece stresini azaltmak için bir şeylerle uğraştıkları da bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkıyor.

‘Stresine Sahip Çık’ adını verdiği kitabında bilimsel araştırma sonuçlarını değerlendiren yazar Serap Duygulu dozun iyi ayarlanması ile stresin insan vücudu için gerekli bir duygu olduğunu belirtiyor.
Yıllardan beri kişisel eğitim seminerleri veren, çok sayıda konferansa katılan, web sitelerinde köşe yazıları yazan, gazete ve dergilere demeçler veren Serap Duygulu insanlara başarılı bir hayatın yolunu göstermek için ‘Stresine sahip çık’ diyor. Kitabında farklı güzel ipuçları vererek hayatı kolaylaştırmanın altın anahtarlarını sunuyor. Eğer sizler de stresten kurtulmak, stresin faydalarını öğrenmek istiyorsanız ve stresinizi yönetmek istiyorsanız bu kitabını okumanızda fayda var.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?