Stresten Kurtulma Yolları

Stresten Kurtulma Yolları

Bu çağda yaşayıp da stres yapmayan insan çok azdır. Herhangi bir rahatsızlığından dolayı doktora gittiğiniz zaman size tanı koyamadıkları zaman, sebebine stres derler ve birkaç ilaç yazıp eve gönderirler. Günümüzün hastalığı stres olunca doğal olarak stresten kurtulma yollarını da öğrenmekte fayda var. Stresi tamamen yok etmek imkansızdır, çünkü yaratılış olarak her türlü duygu, düşünce yaratıcı […]

Bu çağda yaşayıp da stres yapmayan insan çok azdır. Herhangi bir rahatsızlığından dolayı doktora gittiğiniz zaman size tanı koyamadıkları zaman, sebebine stres derler ve birkaç ilaç yazıp eve gönderirler. Günümüzün hastalığı stres olunca doğal olarak stresten kurtulma yollarını da öğrenmekte fayda var. Stresi tamamen yok etmek imkansızdır, çünkü yaratılış olarak her türlü duygu, düşünce yaratıcı tarafından bize yüklenmiştir. Üzülmek, sevinmek, mutlu olmak, sinirlenmek, can sıkmak… Hepsi insana özgüdür.

 O halde elimizden geldiğince stresi azaltmaya çalışmak için farklı etkinlikler yapabiliriz. Bunun için kafamızdaki sorunu sürekli düşünmek yerine, derin nefes alarak, meditasyon yaparak ve günümüz medyasının yutturmacalarını içeren programlar izleyerek, konferanslara katılarak, farklı kasetler, CD’ler dinleyerek, izleyerek veya hafta sonu tatilinizde farklı yerlere günübirlik geziler yapmak şeklinde sıralanabilir.

stresi yok etme metodları

1 DAKİKA DÜŞÜNÜN

Farklı  bir başka yöntem ise kendinize 60 saniye ayırmak. Yani kendinizi en çok hoşunuza giden bir yerde düşünün. Burası güneşli bir havada ormanda kuş sesleri arasında yürüyüş yaptığımız bir yer olabilir veya denizde sezlongda uzanmış kitap okuyor gibi olabilir, aklınıza her ne geliyorsa sevdiğiniz bir anı hatırlayın ve bir dakika gözlerinizi kapatın, derin derin ve yavaş bir şekilde nefes almayı deneyin. İnanın bu da stresinizi azaltmada çok faydalı olacaktır.
Ama biz size bunlardan farklı stres atma, stres azaltma metodları önereceğiz.

NEFES ALIP VERME

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Müşteri Hizmetlerine Acil Bağlanma Yöntemleri

İlk olarak kendinize veya yaptığınız herhangi bir çalışmaya ara verin, soğukkanlılığınızı kaybetmeden, endişelenmeden ve 1 saatinizi kullanarak nefesinizi azaltma metodunu deneyin. Yani nefes alıp verirken önce 5 saniye nefes alın, 5 saniye nefes vermeyi deneyin. Bunu stresinizi azalıncaya kadar yapmaya devam edin.

ESNEMEK

Yukarıdaki saydığımız metotlar çok çabuk etkisini göstermese de stresinizi azaltmada yardımcı olacaktır. Eğer hala stresli iseniz bir de esneme, gevşeme yöntemini denemenizi tavsiye ederiz. Esnemek canlılarda oksijen alımını artırır ve yüzünde oluşan gerginliği azaltır. İnsanlar esnediği zaman güçlenir, kendini bir aslan gibi hisseder. 

TATİLE ÇIKMAK

Daha da stresinizi atamadıysanız sizin bir tatile çıkmaya ihtiyacınız var. Hemen hazırlıklarımız yapın ve sizi dinlendirecek en uygun yere rezervasyon yaptırın. Güzel kokulardan sürerek kendinize biraz mola verin.

Streslerden tamamen kurtulmak pek mümkün gözükmüyor. Tatilden döndükten sonra da yine hayat kaldığı yerden devam edeceği için muhtemelen stres yeniden kendini göstermeye başlayacaktır ama dediğiniz gibi canınız sıkıldığı zaman, ruhunuz daraldığı zaman size önerdiğiniz metotlardan uygun olanları, uygun zamanda tekrarlarsanız rahatlayacağınızdan eminiz.

Dünya dönüyor, ihtiyaçlar devam ediyor, doğal olarak da bazen bizim istemediğimiz, beklemediğiniz durumlarla karşılaşmamız olası gözüküyor. O halde bunların hepsini normal karşılayıp, hayatımıza normal seyirde devam etmeniz gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Beynimizi Harekete Geçirelim

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?