Su Arıtma Cihazı Nedir Nasıl Çalışır

Su Arıtma Cihazı Nedir Nasıl Çalışır

Su Arıtma Cihazı İhtiyacı Giderir mi? İnsan sağlığına uygun suyun günümüzde istenilen şartlarda elde edilebilmesi bırakın şehirleri, doğadaki çeşmelerde bile garanti değil. Temiz içme suyuna ulaşmak insanların temel problemleri arasına girmeye başladı. Bu mesele sadece bir ülkenin değil, bütün dünyadaki irili ufaklı her memleketin en büyük sorunları arasında gösteriliyor. Yakın zamanda gerekli önlemler alınmadığı takdirde […]

Su Arıtma Cihazı İhtiyacı Giderir mi?

İnsan sağlığına uygun suyun günümüzde istenilen şartlarda elde edilebilmesi bırakın şehirleri, doğadaki çeşmelerde bile garanti değil. Temiz içme suyuna ulaşmak insanların temel problemleri arasına girmeye başladı. Bu mesele sadece bir ülkenin değil, bütün dünyadaki irili ufaklı her memleketin en büyük sorunları arasında gösteriliyor. Yakın zamanda gerekli önlemler alınmadığı takdirde ileride sadece içme suyu değil günlük hayatta ihtiyaçlarımızın karşılanması için bile su bulmakta müşkül durumlara düşeceğimiz vurgulanıyor.

Geçmiş dönemlerde emperyalist güçlerin petrol yataklarının yoğun olduğu ülkeler üzerindeki oyunları bu sefer de sağlıklı su yataklarının olduğu yöne doğru kaymaya başladı. Çünkü herkes şunun farkına vardı ki sağlıklı temiz içme suyu fosil yakıtlardan daha değerli olacak. Bunu en küçük çocuktan en tecrübeli insana kadar herkes az çok ön görebiliyor. Su yoksa hayat yok demektir. Gizli gizli yapılan operasyonlar anlaşmalar ülkeler arası hamileler aslında temel içeceğimiz olan temiz su üzerine kurgulananmaya başladı.

Geçmiş dönemlerde olduğu gibi doğada durmadan akan kaynak sularından su kaplarını doldurarak eve getirip herhangi bir incelemeye tabi tutulmaksızın içme dönemi çoktan sona erdi. Uzağı göremeden, bilinçsizce eşyasını toplayıp şehre göç edenler büyük bir sorunla karşı karşıya kaldılar; Temiz su. Kalabalık şehirlerde yaşayan insanlar içme suyunu ve normal günlük ihtiyacı için gerekli suyu yaşadığı yerleşim yerinin yerel imkanları ile oluşturulmuş yeraltı kuyuları, baraj göletleri gibi kaynaklardan temin etmek zorunda olduğunu istemeyerek de öğrendi. Bu suyu mecburen kullanmaya gayret ederken, içme amaçlı kullanılmasının çok tehlikeli olduğunu fark etti. Kimisinde ağır metaller olduğunu, kimisinde her türlü tehlikeli maddenin sürüklenerek burada depolandığını duydu.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kafkasör Yaylası'ndaki Cerattepe'de Neler Oluyor

Peki Temel ihtiyaçlarımızı gidermek, susuzluğumuza çözüm bulmak için nereden sağlıklı su temin edeceğiz? Bu sorunu çözmek için kafa yoran dünya çapında olduğu gibi ülkemizde de genç girişimci yeteneğe sahip insanlar olduğunu duymak bizi hem sevindirdi, hem gururlandırdı. Bunlardan birisi de Türk mucidi Enes Kutluca.

su arıtma cihazı çalışma prensibi

Su arıtma cihazları nasıl arıtır

Söz konusu arıtma olunca, bolca filtre ve filtreleme işlemi söz konusudur. Bir suyun içilecek durma gelebilmesi için, yani sertliği ve tadı uygun hale düşünebilmek için bol filtre ile istenilen seviyeye düşürülmesi işlemidir arıtma dediğimiz şey. Bir düzenek içerisine antibakteriyel, hidrokarbon filtresi, membran filtresi, tortu filtresi ve bir kaç katman diğer benzer filtreler ile yapılan arıtma işlemine verilen basit bir yöntem su arıtma işlemi olarak adlandırılmaktadır.

Su arıtma cihazlarının çalışma prensibi saydığımız filtrelerin içerisinden suyun çok fazla hızlı geçmeme koşulu ile filtreler aracılığı ile arıtılması üzerine kurulmuştur. Su arıtma sistemlerinin diğer adı da ters osmoz olarak geçmektedir. Son yıllarda evine damacana siparişi vermekten bıkan hatta içme suyuna güvenmediği halde fazla para harcamak istemeyenler her geçen gün su arıtma cihazı taktırmak için en iyi firmayı ya da en güvenilir su arıtma cihazına araştırmaya başladılar

İlk Doğal Su Arıtma Mucidi Bir Türk!

Dünyanın konuştuğu Türk mucit Enes Kutluca, Bahçeşehir Üniversitesi Çevre Mühendisliği ikinci sınıf öğrencisi iken yeni bir buluşa imza attı. İlk atık su arıtma projesi olan  Biobipe adını verdiği su arıtma sistemi tasarlayarak bu çalışmasını dünyaya pazarlama amacıyla, yaptığı icadın patentini alarak bir Japon firması ile anlaşma imzalayıp hazırladığı sistemi öncelikle Afrika ve Asya kıtalarında satmayı planlıyorlar.
Genç mucit Enes Kutluca çok genç. Üniversite ikinci sınıf öğrencisi iken, çok sevdiği doğadan esinlenerek bir atık su arıtımı projesi tasarladı. Bu yaptığı çalışmayı evinin garajında test etti, sonuç çok başarılıydı. Bu çalışması 2013 yılında İsviçre tarafından desteklenerek kendine bir ortak buldu ve Ender Mısırlı ile Çevre Teknolojileri Anonim Şirketini kurarak projesini geniş kitlelere tanıtmayı hedefledi. Böylece yaptığı çalışma dünya çapında ilgi görerek ve dev firmaların listesine de girmiş oldu. Her iki ortak da başarılarının bir vizyona sahip olması için durmadan çalıştılar. Yaptıkları çalışmaları  yenilik ve heyecanla birleştirerek, her evin kendi atık suyunu arıtabilmesini hedeflediklerini söylüyorlar. Böylece temiz bir dünya hayali gerçekleşmiş olacak.
Mitsubishi’nin ana hissedarlarından olan Metito firması ile bir ortaklık anlaşması imzalayarak önemli bir adım attılar. Yaptıkları bu anlaşma sayesinde arıtma projesi önce Afrika ve Asya kıtalarında satılacak. Akıllı su yönetim seçenekleri sunan Metito  bu ürünün tasarlama, dizayn etme, inşaat ve kamu hizmetleri alanında da kullanılmasını hedefliyor. Biopipe adı verilen sistem ile Metito arasında yapılan teknolojik lisanslama anlaşması 3 yıl içerisinde satış kapasitesini sürekli artırmayı hedefliyor. Ayrıca konvansiyonel sistemlere alternatif olabilmesi için de Metito firmasının global pazarlarda hakim olduğu için satış hacminin daha da artacağı hedefleniyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  MTSK Direksiyon Sınavında Başarılı Olmak

DOĞADAN ESİNLENEREK TASARLADI

Biopipe’ın tasarlaması doğadan esinlenerek yapılmış. Çok önemsenmesinin sebebi de atık suların biyolojik borular vasıtasıyla arıtıyor olmasından kaynaklanıyor. Arıtma süresi boyunca boruların içinden geçen su sayesinde çamur atıkları arıtılarak su organik tarımda bile kullanılacak kalitede temiz oluyor. Bu sayede sürdürülebilir, doğal, çevreci aynı zamanda maliyeti düşük su arıtılmış oluyor.

Bu buluşun en önemli özelliklerinden biri de teknolojinin bir ilke imza atmasının yanında, tamamen Türkiye’de üretilen, geliştirilen sonrasında uluslararası patent alarak dünya çapında kullanıma sunulan ve mucidi Türk olan başarılı bir proje olduğunu söylemek gerekir.
Biopipe sadece işyerlerinde, fabrikalarda değil, evlerde de su arıtarak uygun fiyata uygulanabilecek önemli bir ürün olma özelliğini taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Doğal Et Üretiminden Para Kazanmak başlıklı makalemizde Doğal et, doğal et üretimi yapmak ve yapay et hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?