Su Ürünleri ile İlgili Mesleklerin Tanıtımı

Su Ürünleri ile İlgili Mesleklerin Tanıtımı

Sadece karada değil, su ürünleri üzerine açılmış birçok bölüm ve mesleğin de insanların ilgisini çektiğini biliyoruz. Bu kapsamda su ürünleri üzerine eğitim veren bölümler ve mezun olduktan sonra yapılan meslekleri tanıtacağız. En çok ilgi çeken hiç şüphesiz su ürünleri mühendisidir. Beraberinde su ürünleri teknikeri, su ürünleri üretim teknisyeni ile su ve deniz ürünleri satış elemanı sayılmaktadır. Sulama teknolojisi teknikeri bu kapsamda değerlendirilemez, çünkü tarımla alakalı bir meslek olarak kabul edilmektedir.

Şimdi sizlere tek tek su ürünleri ile alakalı olan meslekleri anlatmaya çalışalım.

Su ürünleri mühendisi kimdir ne iş yapar

Deniz, göl, akarsu gibi sularda hayatını devam ettiren canlıların beslenmesi ve bu hayvanların üretilmesi, avlanması ile besin zincirinin geliştirilmesi ve üretilip çoğaltılması amacıyla çalışmalar yürüten kişiye su ürünleri mühendisi denir.

Şu çalışmaları yürütür:

İhtiyaç olması halinde av teknikleri ile ilgili olarak balıkçıları bilgilendirir. Su ürünlerinin ortaya çıkabilecek hastalıklara karşı mikroplardan arındırılması için çalışmalar yürütür. Üreticilerin doğal ya da yapay yemlerle deniz ürünlerinin nasıl besleneceklerini anlatır. Üreticilerin üretim havzası içindeki su ürünlerinin yumurtalarını Nasıl ve ne zaman nereye bırakması gerektiğini anlatır. Su ürünleri üretim tesisi kurmak isteyenlere proje ve fikir olarak destek verir.

Su ürünleri mühendisi olmak için biyoloji konusunda ilgili olmak gerekir. Açık ortamlarda çalışmayı seven, düzenli, sabırlı kişiler olmalıdır. Eğitim almak için yükseköğretim kurumlarının su ürünleri, deniz bilimleri ve gemi inşaatı fakültelerinde 4 yıl okumak zorunludur. Buraya girmek için de lise mezunu olmak ve istenen taban puanı geçmek gerekir.

Su ürünleri bölümü

Su ürünleri teknikeri kimdir ne iş yapar

Her türlü sulu ortamlarda yaşayan canlıların çoğaltılması, koruma altına alınması, yetiştirilmesi, avlanması gibi çalışmalarda görev alan kişiye su ürünleri teknikeri denir.

Meslek yüksek okullarına bağlı su ürünleri bölümünde 2 yıl eğitim almak gerekir. Ön lisans programı bitirilirken 40 gün uygulamalı staj yapma zorunluluğu da bulunmaktadır.

Su Ürünleri teknikeri şu görevleri yerine getirir:

  • Canlı yetişen havuzlarda zararlıların temizlenmesi
  • Kullanıma açılması suda yaşayan canlıların maruz kaldığı hastalıkların teşhis edilmesi
  • Tedavi etmek için çalışmalar yürütülmesi
  • Suyun anadili analizinin yapılması
  • Balık yetiştiriciliği esnasında kullanılması gereken dölleme teknikleri hakkında balıkçıları bilgilendirmek
  • Deniz balıkçılığı veya akvaryum balıkçılığı, kabuklular ya da tatlı su balığı üretimi aşamalarında gözetmen olarak rol almak
  • Suda yetiştirilen ürünlerin işlenmesi, pazarlanması aşamalarında su Ürünleri mühendisi ile eşgüdüm halinde çalışmalar yürütmek

Su Ürünleri teknikeri olmak için deniz, göl, akarsu gibi su kaynaklarına ilgi duymak, inceleme ve geliştirmeye ilgi duymak, fen bilimlerine bilhassa biyoloji branşına ilgi duymak gerekir.

Su ve deniz ürünleri satış elemanı kimdir nasıl olunur

Su ve deniz ürünlerinin üretim nakliye satış aşamalarında aktif rol alan kişidir. Pazarlama ve perakende aşamasında görev alan yeterlilik sahibi kişilere su ve deniz ürünleri satış elemanı denir. Bunun için herhangi bir okulda eğitim alma şartı yoktur. İhtiyaç olması durumunda halk eğitim merkezleri ustalık kalfalık eğitimleri vererek bu elemanın insanlara hizmet vermesine fırsat tanımaktadır. Çıraklık eğitimi ile de meslek öğrenilmektedir.

Pazarlarda bizzat deniz ürünleri satın alırken muhattap olunan kişidir. Yaptığı işler ve görevler şöyle özetlenebilir. Denizde yetişen canlıların besin değerlerini korunarak tüketiciye ulaştırılmasını sağlamak. Deniz ürünlerinin özelliklerine göre sıralanarak satışa sunulmasını sağlamak. Deniz ürünlerinin temizlenerek müşteriye sunumunu yapmak. Hizmet ürettiği işletmede ürünlerin konserve yapılması, dondurulması, tuzlanması ya da salamura gibi işlemlerin yapılmasında aktif görev almak. Müşterilerin istek, beklenti ve taleplerine en uygun şekilde cevap vermek.

Deniz ürünleri sağlıklı olduğu için hem beslenme uzmanları tarafından tavsiye edilir, hem de insanların beyaz et ihtiyacını gidermeye yönelik faaliyetler yürütülür. Bu kapsamda birçok kişi görev alır.

Deniz ürünleri yetiştiriciliği ile ilgili meslekler sizlere kısaca özet yaptık. Sonuç olarak, aktif rol alan su ürünleri mühendisi ve su ürünleri teknikeridir. Diğer yardımcı personeller su ve deniz ürünleri satış elemanı ve su ürünleri üretim teknisyeni hizmetin doğrudan vatandaşa ulaştırılmasına yardımcı olmaktadır.

Deniz ürünleri mühendisi ve teknikeri maaşları, iş imkanları şartlara göre değişkenlik gösterir. İyi bir yerde çalışma imkanı yakalayanlar yüksek gelirler elde ederken, mecbur çalışmak zorunda olanlar da ihtiyaçların karşılanmasına yönelik maaş alırlar.

Bir önceki yazımız olan Dekoratif Kalp Yapımından Para Kazanmak başlıklı makalemizde Dekoratif kalp, dekoratif kalp yapım işi ve dekoratif kalp yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ