Sualtı Teknolojisi Teknikeri-Dalgıç Olmak

Sualtı Teknolojisi Teknikeri-Dalgıç Olmak

Dünyamızın yaklaşık dörtte üçü, Türkiye’mizin de üç tarafı denizlerle kaplıdır. Yeterince deniz gücünden yararlandığımızı söyleyemeyiz. Bireysel anlamda ele aldığımız zaman ülkemizde insanların çoğu profesyonel olarak yüzmeyi ve dalmayı bilmemektedir.

Yeni açılan bölümlerden birisi olan su altı teknolojisi bölümü bu alandaki ihtiyacın giderilmesine yönelik çalışmalar yapmak amacıyla kurulmuştur.

Su altı teknolojisi teknikeri-dalgıç ne iş yapar

Tüpsüz ya da tüplü olarak dalış malzemeleri desteği ile suyun altında yapılabilecek her türlü hizmet veya işi yerine getiren kişiye su altı teknolojisi teknikeri denir. Yaptığı işler gerçekten kayda değer ve önemsenmesi gerekir.

Su altı teknikeri ya da dalgıç şu işleri yerine getirir:

Basınç odalarında kullanılması gereken bütün cihazların bakımından kullanımına kadar sorumludur. Su altı ile alakalı olan bütün bilimsel gelişmeleri takip edip veri toplamalıdır. Sadece su altında değil, karada yapılan çalışmalarda da aktif rol üstlenir. Su altında yapılacak aramalarda işaretlemelerde ve tespit işlemlerinde görev alır. Teknolojik olarak suyun altında yapılması gereken tamirat, montaj, döşeme, kaynak gibi işlerde çalışır. Suyun altında yapılması gereken bağlantı ya da ayırma işlemlerine dahil olur. Su altında bulunan her türlü cansız ya da canlı varlıkların suyun üstüne çıkarılmasına katkı sağlar. Bütün bu işlemleri belli bir hazırlık dahilinde yapar.

Sualtı teknikeri olma

Sualtı teknikeri nasıl olunur

Programı bulunan üniversitelerin 2 yıllık önlisans bölümlerinde eğitim alması gerekir. Buraya girmek için ÖSYM tarafından yapılan TYT puan türünde yeterli derecede puana sahip olmalıdır. Sınav ve puan her şey değildir. Ayrıca su altı teknolojisi teknikeri olmak için nefes darlığı, epilepsi, görme bozukluğu, astım, bronşit gibi rahatsızlıklar olmamalıdır. Vücut yapısı düzgün olmalıdır, sinirli ya da bayılma, histeri, çarpıntılı hastalıklar kendini etkilemelidir.

Bütün bu özel şartların tamamlanabilmesi için profesyonel ‘Sualtı Adamı Olabilir’ raporu alınması gerekir. Bu raporu Sualtı hekimi bulunduran tedavi merkezlerinden ya da Hiperbarik Tıp Anabilim dalından alınması zorunludur.

Kimler Sualtı Teknikeri-Dalgıç olabilir

  • Ekip halinde çalışabilecek kişiler
  • Yabancı dil bilgisi yeterli olanlar
  • İyi derecede yüzme veya su içinde hareket yeteneğine sahip olanlar
  • Fiziksel yetenekleri gelişmiş olanlar
  • Mekanik olarak da yeterlilik sahibi olanlar
  • Fizik ve matematik konusunda başarılı olanlar
  • Hayal dünyası gelişmiş olanlar
  • Çözümleme yeteneği güçlü olanlar
  • Sorumluluklarını yerine getirebilen, yeniliklere ilgi duyanlar Sualtı teknolojisi teknikeri olmak için ideal kişiler sayılabilir.

Özellikleri taşımak elbette giriş için önemlidir. Eğitim sonrasında da bazı belgeler elde etmek, çalışma alanı ve iş bulma olanaklarını artırmaktadır. Mezun olanlar sualtı teknikeri olarak çalışmaya hazır hale gelirler, ancak 3 Yıldız Dalıcı Sporcu belgesi almak işte daha kazançlı olmak manasında gelir. Bunun için Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’na başvuranlar 25 saatlik ‘Basınç Odası Stajı’nı tamamladıktan sonra belge sahibi olabilirler.

Ayrıca İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na müracaat edilmesi durumunda kendilerine Basınç Odası Operatörü ve 1. Sınıf Dalgıç belgesi de takdim edilir.

İsteyenler mesleğinde yükselebilir. DGS sınavında yeterli olanlar Su Ürünleri Mühendisliği, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümlerine geçiş yapabilir.

Dalgıç nasıl olunur

Sualtı teknikeri-Balık Adam iş imkanları

Su altında yapılması gereken inşaat ya da tamiratları onarmak için eleman alan yerlerde çalışabilirler. Dalış eğitimi vermek amacıyla kendine iş ver ilen yerlerde eğitmenlik yapabilirler. Deniz kazalarının tamiri, batıkların çıkarılması işlerinde kendilerine göre verilir. Su altında kaybolan canlı ya da nesnenin kurtarılması, aranması işlerinde rol oynar. Basınç odalarında tekniker olarak çalışabilir, organizasyonlarında görev alabilir.

Mezun olanlar Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı olan limanlarda ya da özel kuruluşlarda gemi, deniz araştırmaları gibi işlerde çalışabilirler. Balık Adam olarak batık gemilerdeki eşyaların gün yüzüne çıkarılmasında da kendilerine görev verilir.

Ayrıca su altında çekilecek filmlerde, belgesellerde, dalış turizmi yapan yerlerde çalışma imkanı bulurlar.

Su altı teknikeri Dalgıç-Balık Adam maaşları

Bu işi yapanlar hem eğlenceli hem de bol kazançlı bir mesleği yerine getirecektir. Kazançlar döviz üzerinden hesaplanmaktadır. 3 bin dolara kadar maaş kazanma şansı bulunan balık adamlar çok kazançlı bir sektörün temsilcileri olabilir. Sadece yurt içinde değil yurt dışında da değişik bölgelerde çalışarak gelirlerini durmadan katlayabilirler.

Sualtı teknolojisi teknikeri yani Balık Adam-Dalgıç maaşı profesyonel olarak yapanlara Hayal edemeyecekleri kadar kazanç fırsatı verir. Sualtı teknolojisi teknikeri olmak herkese uygun değildir.

Bir önceki yazımız olan Dekoratif Kalp Yapımından Para Kazanmak başlıklı makalemizde Dekoratif kalp, dekoratif kalp yapım işi ve dekoratif kalp yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ