Subliminal Tehlikenin Farkında mısınız?

Subliminal Tehlikenin Farkında mısınız?

Subliminal, insanların bilinçaltını farkettirmeden etkileme metotlarından biridir. Subliminal mesajlar, insanın gözüyle göremediği, kulağıyla duyamadığı ancak beyin ile algılayabildiği mesajları farkettirmeden bilinçaltına yerleştirmek için kullanılan sinsice bir metottur, diyebiliriz. Subliminal, günümüz teknolojisi sayesinde her sektörde kullanılmakta ve insanlar gizlice verilmek istenen mesaj direkt değil de dolaylı yollardan bilinçaltlarına atmaktadır. En başta reklam sektörü sayesinde görsel materyallerle reklam aralarında hiç […]

Subliminal, insanların bilinçaltını farkettirmeden etkileme metotlarından biridir. Subliminal mesajlar, insanın gözüyle göremediği, kulağıyla duyamadığı ancak beyin ile algılayabildiği mesajları farkettirmeden bilinçaltına yerleştirmek için kullanılan sinsice bir metottur, diyebiliriz.

Subliminal, günümüz teknolojisi sayesinde her sektörde kullanılmakta ve insanlar gizlice verilmek istenen mesaj direkt değil de dolaylı yollardan bilinçaltlarına atmaktadır. En başta reklam sektörü sayesinde görsel materyallerle reklam aralarında hiç hissetmeden gözümüzle tam olarak göremeden sık sık tekrar edilerek bilinçaltına yerleştirilmesi amaçlanan unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Subliminal tehlike, yazılı metinlerde de kullanılmakta ve yayınlanmış her türlü gazete, dergi, kitap, makale, haftalık yazılarda bile gizlenmiş subliminal mesajlar olabilmektedir.

İnsanlar bu mesajları direkt olarak almasalar da bilinçaltına fark ettirmeden yerleştirilmektedir ki subliminal mesajlar ses dosyaları içine de yerleştirilerek gizli mesajlar iletilmeye çalışılmaktadır. Kulağımız belli frekans aralığındaki sesleri duyabildiğinden müzik eserlerini çok rahat duyabildiğimiz için insan beyninin algısı da düşük ya da yüksek frekansları algılayabilecek kapasitede olması sebebiyle subliminal müzik dosyalarını açıp dinlediğiniz zaman içindeki gizli mesajlar doğrudan beynimize gider. Hiç farketmeden istemediğiniz, hoşunuza gitmeyen mesajları da bilinçaltımıza yerleştirmiş oluruz.

Subliminal mesajlar büyük AVM’lere gittiğimizde alışveriş yaparken yayınlanan müzikler gizli mesajlar içermektedir. Örneğin girdiğiniz alışveriş mağazasında çalan müzik sizi irrite eder ve bir an önce alışverişi tamamlayıp dışarı çıkmanız gerektiğini düşünüyorsunuz. Buradaki amaç müşterinin fazla oyalanmadan, fazla kalabalık yapmadan, kararsız kalmadan alışverişini yapıp başka müşterilerin içeri girmesini sağlamaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tifdruk Baskı Nedir Tifdruk Baskı Operatörü Ne İş Yapar
Subliminal mesajlar

Peki konunun uzmanları bu konuda neler söylüyor. Onlara göre ülkemizde kızılötesi ışınlar ve düşük frekanslı reklam yayınlarından tüketicilere gizli propagandalar yapılmaya çalışılıyor. Bunların başında da büyük markalar ticari kaygılarla insanlara alışveriş yapma isteği enjekte etmeye çalışarak tüketim çılgınlığına sevk ediliyor.

Insanın bilinçaltını etkilemeye çalışan subliminal teknik duyu organlarının algısı dışında kalan görüntüler ve seslerden oluşmaktadır. Subliminal telkin sayesinde insanlar etkilenerek isteklerine göre hareket ettirilmektedirler. İnsanların doğal bir şekilde yapımcılar tarafından korunması gerekmektedir. Çünkü sübliminal mesajlar insanın içi sabitleyici şekilde dizilerin arasında, çizgi filmlerin içerisinde salisilik görüntüler şeklinde verilerek insanın bilinçaltına yerleştirilebiliyor.

Subliminal teknik son zamanlarda reklamlarda da kullanılarak sizleri etkileme yoluna gitmektedir. Özellikle de çizgi filmlerde kullanılan çocukların kardeşliği, sevgi, masumiyeti iletmeye çalıştığını sandığımız görüntülerin içerisinde gizli teknikle yerleştirilmiş subliminal mesajlar saklanmaktadır. Çocuklar hiç fark etmeden aldığı görüntüleri beynine yerleştirerek kişiliğinin oluşmasını özellikle de 1 – 6 yaş arasında kalan çocukların çok etkilenerek gördüğüne, duyduğuna inanması dikkate alınarak bu tür yayınlardan uzak tutulması gerekmektedir. Bildiğiniz, tanıdığınız yayınları ve programları takip etmekte, okutmakta dinletmekte fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?