Sükunetin Yaydığı İç Huzur

Sükunetin Yaydığı İç Huzur

İnsani bir değer olan iç huzur değerinin alt birimi sükunet hakkında sizlere gerekli bilgiler vermek istiyoruz. Sükunet sakin olma, dingin olma, zinde olma, beyni, hafızayı dinlendirme anlamına gelmektedir. İnsan sakin bir zihin yapısına sahip olmalıdır. Bu amaçla, insan zihnini elinden geldiğince hem içinden gelenler, hem de dışından duyduklarıyla, gördükleriyle etkilenip dalgalanmamalıdır. Sükunet ya da sessiz olmak, konuşmaktan çekinmek, uzak durmak […]

İnsani bir değer olan iç huzur değerinin alt birimi sükunet hakkında sizlere gerekli bilgiler vermek istiyoruz. Sükunet sakin olma, dingin olma, zinde olma, beyni, hafızayı dinlendirme anlamına gelmektedir. İnsan sakin bir zihin yapısına sahip olmalıdır. Bu amaçla, insan zihnini elinden geldiğince hem içinden gelenler, hem de dışından duyduklarıyla, gördükleriyle etkilenip dalgalanmamalıdır.
Sükunet ya da sessiz olmak, konuşmaktan çekinmek, uzak durmak olarak düşünülmemelidir; sessizlik daha farklı bir durumdur. İnsanın zihni içine aldığı dinginliği ifade eder. Çok konuşmak, boş konuşmak insan zihnini yorar. İnsan sürekli sakin, ılımlı fikirler taşımalıdır. İnsan zihni işte o zaman sakin olur. Her zaman durmadan konuşmak hem  lüzumsuz konuşmaya hem de zihnini yormaya etki eder.

İç Huzur

Sakinlik gerektiği zaman susabilmeyi, çok konuşmamanın değerini gösterir. Atalarımız ‘söz gümüşse sükut altındır’ söylediği gibi gerektiği zaman susmayı da bilmek gerekir. Konuşmayı kontrol altına almazsak gereksiz durumlarda gereksiz şekilde konuşursak gevezelik yapmış oluruz, dedikodu yaparız, başkalarının yanlışlarıyla boşa zaman geçirmiş oluruz.

Evde olsun, okulda olsun, öğretmen ya da anne babamızın bizlere bir şey sorduğu zaman susmaktan bahsetmiyoruz. Yeri geldiği zaman cevap vermek, doğruyu söylemek gerekir. Bizim bahsettiğimiz sükunet bir başkası konuşurken dinlemek ya da lüzumsuz yere konuşmamaktır.
Dil kalbimizin kalkanıdır, insanın yaşamını korur. Yüksek sesle bağırarak konuşmak, gereksiz yere konuşmayı uzatmak, öfke ve nefret sözleri sarf etmek insanın sağlığını olumsuz yönde etkiler. Oysa gerektiği zaman konuşmak insanı daha fazla mutlu eder.
Sükunet hiç yorulmadan yapılan bir ibadet gibi kabul edildiğinden, hiç masraf edinmeden takılan bir ziynet, hükümdarlara gerek olmadan kazanılan bir devlet, duvara gerek duyulmadan yapılan bir kale, hiç emek sarfedilmeden kazanılan zenginlik ve insanların ayıplarını kapatılması gibidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Portakal Çiçeği Karnavalı İlgi Görüyor

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
İç Huzur Sükunet

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?