Süleyman Demirel Müzesi İlgi Görüyor

Süleyman Demirel Müzesi İlgi Görüyor

Türk siyasi tarihine damgasını vuran siyasetçilerden biri olan 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için Isparta’nın Atabey ilçesindeki Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi büyük ilgi görüyor. Türkiye’nin son 50 yılına damga vuran isimlerden biri olan Süleyman Demirel işadamı kardeşi Şevket Demirel tarafından Atabey ilçesinin İslamköy’de ziyarete açtığı müzeye büyük ilgi olduğu duyuruldu. 26 Ekim 2014 tarihinde açılan […]

Türk siyasi tarihine damgasını vuran siyasetçilerden biri olan 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için Isparta’nın Atabey ilçesindeki Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi büyük ilgi görüyor. Türkiye’nin son 50 yılına damga vuran isimlerden biri olan Süleyman Demirel işadamı kardeşi Şevket Demirel tarafından Atabey ilçesinin İslamköy’de ziyarete açtığı müzeye büyük ilgi olduğu duyuruldu.

26 Ekim 2014 tarihinde açılan müzeye Demirel’in vefat ettiği güne kadar 32 binden fazla ziyaretçi ilgi gösterdi. Süleyman Demirel’in vefat etmesinden sonra da 80 bin civarında ziyaretçi müzeyi gezdi. Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi müdürü olan Osman Siviloğlu yaptığı açıklamada, Süleyman Demirel’in köyden çıkarak Cumhuriyet rejimine cumhurbaşkanı olabilen önemli bir isim olduğunu dile getirdi. Ayrıca Türk siyasi tarihinin son 50 yılına damga vuran Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in 50 yılına ait bilgilerin müzede sergilendiğini ifade etti. Müzeyi ziyaret etmek isteyen kişilerin mutlaka en az 5-6 saat ayrılması gerektiğini ifade eden Osman Siviloğlu ziyaretinden sonra Demirel’in büyüdüğü evin de gezilmesi gerektiğini, çünkü her köşesinde tarih yattığını belirtti. Siviloğlu ziyaretçilerin gelmeden önce yarım günlerini İslamköy’e ayırmaları gerektiğini vurguladı.

Süleyman Demirel müzesi

Müze müdürü Siviloğlu en sık sorulan sorular arasında müzenin ‘neden bir köye yapıldığı şeklinde’ olduğunu söyledi. Osman Siviloğlu, “Eğer ülkemiz demokrasi ile yönetilmiyor olsaydı, bir köyden çıkan birinin başbakan ve cumhurbaşkanı olması söz konusu olmazdı. Cumhuriyet rejimi ancak demokratik bir sistem ile korunur ve ileriye taşınır. Anadolu’dan başbakanlık, cumhurbaşkanlığı yapacak nice kahramanlar çıkacaktır. İşte bu amaçla müze İslamköy’e kurulmuştur.” dedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ataol Behramoğlu Kim

Osman Siviloğlu, İslamköy’de 150 yıllık evler hala ayakta durduğuna dikkat çekerek bu evlerin Osmanlı dönemine ait olduğunu söyledi. Eğer müziği İstanbul, İzmir ya da Ankara’ya kurulsaydı pek akılda kalıcı olamayacağını vurguladı. Müzedeki en değerli yerlerden biri olan kültür ve sanat sanat köşesinde Demirel’e ait bir karikatürün çok ilgi gördüğünü belirten Siviloğlu şöyle konuştu:

“Müzeye gelen ziyaretçilerimiz bu noktaya gelinceye kadar bir hayli yoruluyor, ancak burada karikatürlere bakmaya başlayınca gülümseyerek, kahkaha atarak yorgunlukları gidiyor. Biz de düşündük ve hoşgörü bölümü olarak burayı düzenledik. Ziyaretçilerin mutlu ve gülerek ziyaretten ayrılmalarını istedik. Bu şekilde müzemiz daha akılda kalıcı olacak, aynı zamanda burada sergilenen karikatürlerin hepsi kitap haline getirildi. Rahmetli Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel sizlerin de bildiği gibi toleransı yüksek bir devlet adamıydı. Bugüne kadar hiçbir yazar ya da karikatürist hakkında dava açmamıştır. Bu sebeple de müzemizin en ilgi çekici bölümü burasıdır.”

Süleyman Demirel kimdir

Türk siyasi tarihine damga vuran isimlerden birisi olan Süleyman Demirel 1924 yılında Isparta’da dünyaya gelmiştir. İlkokulu İslamköy’de bitiren Demirel ortaokul ve lise eğitimini Isparta merkez ile Afyon merkezde tamamlamıştır. Yüksek öğrenimi İstanbul teknik üniversitesi inşaat fakültesi okuyarak tamamlamıştır.

Mezun olduktan hemen sonra Elektrik İşleri Etüt İdaresi içinde göreve başlayan Süleyman Demirel sonraki yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’ne elektrik ve sulama alanında araştırmalar yapması için gönderilmiştir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bedia Muvahhit Kimdir?

Türkiye’ye döndükten sonra Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü görevine getirilmiştir. Daha sonra serbest mali müşavir ve mühendis olarak bir dönem çalıştıktan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyeliği görevlerini yapmıştır.

Demirel’in hayatı

Süleyman Demirel’in siyasi hayatı

Siyasete girişi Adalet Partisi’nin genel idare kurulu üyeliği ile 1962 yılında başlamıştır. 2 yıl sonra partinin genel başkanı oldu. 1965 yılında koalisyon hükümetinde başbakan yardımcısı olarak ilk bakanlık tecrübesini yaşadı. Hızlı bir siyasi yaşam onu bekliyordu. Isparta milletvekilliği ile mecliste Adalet Partisi’nin iktidar olması fırsatını yakaladı. Üstelik tek başına bir parti genel başkanı olarak Türkiye’nin 12 başbakanı oldu.

Sonraki yıllarda da 5 kere hükümet kurma şansı yakaladı. 1980 askeri darbesinden sonra görevden uzaklaştırılan Süleyman Demirel’in siyasete dönmek için 7 yıl geçmesi gerekiyordu.

1987 yılında Adalet Partisi’nin yerine kurulan Doğru Yol Partisine tekrar genel başkan oldu. Isparta’dan yeniden milletvekili seçilip Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmeyi başardı. Artık tek başına hükümet kurmak kolay değildi. Yıllarca rakip olarak mücadele ettiği sol parti ile koalisyon kurarak 49 hükümetin başbakanı oldu.

S. Demirel’in hayatı

1993 yılında cumhurbaşkanlığına seçilen Demirel bu görevini 16 Mayıs 2000 tarihinde tamamladı ve emekliye ayrıldı.

1948 senesinde Nazmiye hanımla evlenen Süleyman Demirel’in çocuğu yoktu. 91 yaşındayken 17 Haziran 2015 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Süleyman Demirel’in ünlü sözleri

Süleyman Demirel nüktedan hoşgörülü ve Türk siyasi hayatına unutulmaz sözler bırakan siyasetçiler arasında yerini aldı. Unutulmayan sözlerinden bazıları şunlardır;

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  'Pıngıdık' Geleneği Finike'de Yaşatılmaya Çalışılıyor

“6 kere gittim ama 7 kere geri geldim.”

 • “Benim şapkam çok kıymetlidir, tatilde bile çalışmaya devam eder.
 • “Dünkü güneşle bugünkü çamaşırlar kurtulamaz.”
 • Çaya zam yapıldığı zaman, “Zam yapılmadı çayın kalitesi yükseltildi.” diye cevap verir.
 • Skandal bir usulsüzlük tespit edilince, “Verdiysem ben verdim.” diyerek işin içinden çıkmıştır.
 • En önemli sözlerinden birisinin “Dün dündür, bugün bugündür.” anlayışı hala konuşma aralarında tekrarlanır.
 • Muhalif partinin öğretmen atamalarında aceleci davranması sonrasından “40 günde kabak yetişmez” diyerek herkesi gülümsetmiştir.
 • Siyasette en çok tekrarlanan savunma cümlesi “Enkaz devraldık.” Süleyman Demirel tarafından siyasi hayatımıza emanet edilmiştir.
 • Kırıkkale ilimizde bulunan cephane fabrikasında patlama yaşanması sonucunda verdiği cevap oldukça ilginçtir, “Kimin aklına gelirdi patlayacağı.”
 • Feminist yazarlardan Duygu Asena’nın oldukça popüler olduğu yıllarda Süleyman Demirel konu hakkında şu açıklamaları yapmıştır; “Feminizmin icabı vardır ya da yoktur bu başka bir meseledir. Eğer iyi cevabı yoksa gereksiz bir şey olduğu söylenemez. Yine de eğer icabı varsa feminizm oldukça iyi bir şeydir.” demiştir.
 • “Yollar yürümekle aşınmaz.” yine Demirel tarafından, sokağa dökülen vatandaşlara yanıt olarak söylenen ünlü sözlerden biridir.
 • Gülümseten bir spor sorusu karşısında “Neden Beşiktaş’ı sormuyorsun?” diye cevap vermiştir. Çünkü spor muhabiri Galatasaray mı, Fenerbahçe mi tutuyorsun, diye sormuştur .

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?