Suni Çim Kansere Davetiye Çıkarıyor

Suni Çim Kansere Davetiye Çıkarıyor

Büyükşehirlerde gençlerin spor yapabileceği alanların kısıtlı olması nedeniyle tercih ettiği halı sahaların suni çimlerinin tehlike saçtığı ortaya çıktı. Aslında devlet kontrolündeki stadyumlarda da durum pek farklı değil. Amatör kulüplerin oynadığı sahaların bazıları da sentetik çim ile kaplanmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir çalışma sonucunda araba lastikleri ve kauçuklardan geri dönüşüm sistemi ile elde edilerek siyah plastikler kullanılarak oluşturulan halı sahaların zemin döşemesindeki malzemelerin kanser riski taşıdığı savunuldu. Bu atık malzemelerin içerisinde ağır metaller olduğu belirtilerek, bu malzemelerin suni çim yapımında yoğun olarak kullanılması neticesinde buralarda spor yapan insanların yoğun teması sonucunda vücutlarını doğrudan etkileyebileceği açıklandı.


Çin malı suni çim halı saha

ELDEKİ VERİLER KANSER RİSKİNİ DOĞRULUYOR

Washington Üniversitesi futbol takımının teknik direktörü olan Amy Griffin de bu görüşleri doğrular nitelikte veriler ortaya koydu. Teknik direktörün verdiği bilgilere göre ABD’de aktif olarak futbol oynamakta olan sporcu sayısının 158’i kanser vakasıyla karşı karşıya kaldığını söyledi. Bunların içinde de çoğunluğunun kaleci olduğuna dikkat çekti. Kalecilerin topu yakalamak için zemin ile temas etmesi düşünüldüğü zaman bu tehlikenin gerçekten insanları tehdit ettiği ve dikkatli olunmasında önemli olduğu düşünülmektedir.
Teknik adamın yaptığı tespitlerde, özellikle kaleci olanların sürekli top yakalama amaçlı atlayışlar yaparak vücutlarının bazı bölgelerinde çizilme ve sıyrıklar meydana geldiğini, böylece bu çizilme ve sıyrıklarda zeminde bulunan yapay kimyasal çime temas ettiğine dikkat çekti. Yapay plastik çimlerin içinde olduğu söylenen kanserojen maddeler de kan yoluyla sporculara geçtiği için kanser riskinin daha yüksek olduğu dikkatlerden kaçmıyor.
Teknik adamın yaptığı bu önemli çağrıya plastik üreten firmalardan büyük tepki geldi ve asla plastik ürünlerin içinde zararlı kimyasallar bulunmadığını, aksine plastiklerin çok sağlıklı olduğu konusunda görüş açıkladılar.
Şimdi halı sahada futbol oynayan yediden yetmişe herkes çok tedirgin olmaya başlayınca, konuyla alakalı yetkililerden gerekli inceleme ve açıklamaların yapılması beklenmektedir. Ülkemizde de son dönemde mantar gibi inşa edilen halı sahaların denetlenmesi ve belli bir standarda getirilmesi zaruridir.

Büyük şehirlerde sportif faaliyet amacıyla erkeklerin tercih ettiği sentetik çim sahalar büyük risk taşımaktadır. Futbol oynama düşüncesi ile 5-10 arkadaşın fahiş fiyatlarla zaman geçirdikleri bu alanlar çok iyi denetlenmeli vee insan sağlığına zararlı olan maddelerden arındırılmalıdır.

Piyasada Çin malı suni çim kullanan halı sahalar insanların sağlığına olumsuz yönde katkı sağlamaktadır. Spor yapayım, derken aslında sağlığını tehlikeye düşürecek olan insanlar iki kere düşünüp bu sahalara gitmelidir. Ucuz sentetik çim halı kullanımının kesinlikle yasaklanması ve sürekli denetlenmesi gerekir. Suni çimde düzenli olarak bakım yapılmalı ve insan sağlığı açısından risk taşıyıp taşımadığı kontrol edilmelidir.


suni çim

Her ne kadar piyasada sentetik çimlerin hijyenik olduğu söylense de bu konuda bilim insanlarının yaptığı araştırmalar ve elde ettiği veriler çok açıktır. Suni çimler tehlikeli maddelerden elde edildiği için kanser riski her daim vardır. Özellikle ucuz Çin malı suni çim halı saha kurulması ucuz maliyet düşüncesi genç nesillerin kansere yakalanmasına sebep olmaktadır.

Doğal çimlere bakım yapmak, zaman ayırmak istemeyen halı saha işletmecileri ucuz sentetik Çin malı halı sahalar kurarak para kazanmayı hesap etmektedir. Unutulan gelecek nesillerin heba olacağıdır. Bu konu görsel medya ve dijital medyada sürekli tartışılmasına rağmen Türkiye’nin her köşesinde pratik bir şekilde kuruluveren suni çim kanserojen halı sahalar tehlike saçmaya devam ediyor.

Doğal çime geçilmelidir

Dünya genelinde doğal çim tercih edilirken ülkemizde yetkililerin bu konuda yeterli çalışmayı yapmayarak kanserojen atık malzemelerden elde edilen suni çim kullanılmaya devam edilmektedir. Aslında yapılması gereken herkesin malumudur. İnsana yakışan, sağlık için ideal olan ürünler kullanılma aşamasından önce, bu konuda bilgili olan spor camiasının uzman kişilerine danışılmalıdır. Aksi takdirde kansere davet çıkaran suni çim halılar tehlike saçmaya devam edecektir.

Bir önceki yazımız olan RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) Şikayet Hattı Ne İşe Yarar başlıklı makalemizde RTÜK Çağrı Hattı kaç ve RTÜK telefon numarası kaç hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ