Suriyeli Öğrencilere  Suriyeli Öğretmen Uygulaması

Suriyeli Öğrencilere Suriyeli Öğretmen Uygulaması

Suriye’de yıllardır yaşanan iç savaş sebebiyle, ülkemizde sayıları 4 milyonu geçen Suriyeli öğrenciler için yeni okullar yapılması düşünülüyor. Türkiye’de bulunan eğitim çağına gelmiş 1 milyon civarındaki Suriyeli öğrenciyi de sisteme dahil planı yapılıyor. Yaklaşık 400 bin öğrenciyi eğitmeye devam eden Bakanlık, geride kalan 400 bin dolayındaki çocuğu da eğitmeyi amaçlıyor. MEB eğitim çağına gelmemiş olan diğer çocukları da sisteme dahil etmek için adımlar atmaya başladı. Yapılan çalışmaya göre Suriye’de öğretmenlik yapan ve çalışma izni olan eğitimcilere, Türkiye’de yapılacak olan yeni okullarda görevlendirme yapılacak.
Suriye’deki okul öncesi ve birinci sınıf düzeyindeki çocukların Türk okullarına nakledilerek Suriyeli eğitimcilere buralarda çalışma izni verilmesi planlanıyor.

SURİYELİ ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMİ

Konu ile ilgili görüşlerine başvurulan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri Suriyelilerin eğitimine yönelik hazırlanan reform paketinde,  ülkemizde sığınmacı olarak bulunan Suriyeli çocukların yarısına yakınına okul açıldığını, ancak geriye kalan 400 bin dolayındaki çocuğun, sisteme dahil edilerek eğitim  çalışmalarına katılmaları için planlama yaptıklarını söyledi.

MEB ülkemizde misafir olarak bulunan, eğitim çağına gelmiş Suriyeli çocukların yaklaşık 400 binini eğitmeyi hedefliyor. Şu anda yaklaşık 100 bin Suriyeli çocuk Türk okullarında Türkçe müfredatına uygun eğitim almaktadır. Yaklaşık 400 bin civarında çocuk sistemin dışında bulunmaktadır. Yaptian eğitim planına göre Avrupa Birliği fonlarından gelecek olan parayla Suriyeli mültecilerin yoğun olarak yaşadığı şehirlerde arsa bulup okul yapılacak. Şu anda 100 kadar okul yapacak kaynak bulunmaktadır.

Suriyeli Öğrencilere Öğretmen

Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı 19 şehirde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 200 kadar okulda geçici eğitim amaçlı olarak kullanmakta. Suriye Eğitim Müfredatı’na uygun olarak Arapça eğitim öğretim verecek merkezlerin sayısı da 300 civarındadır. Şehir merkezlerinde 10.000 civarında Suriyeli öğretmen gönüllü olarak çalışmaktadır. Bu öğretmenlerin çalışma izinleri olmadığı için UNİCEF kanalıyla teşvik verilmekte. Maaş değil, teşvik alan Suriyeli öğretmenler öğrencilerin eğitim aldığı bu merkezlerde haftada en az 5 saat Türkçe dersi almak mecburiyetindedir.

SURİYELİ ÖĞRETMENLERİN ÇALIŞMA KOŞULLARI

Türk öğrencilerine sağlanan ve okula gidip eğitim alan öğrenci başına annelere ödenen şartlı nakit transferinin Suriyeliler için de başlatılması düşünülüyor. Öğrenci başına ailelere para desteği sağlanacak. Eğer geçici eğitim merkezlerine uzak olduğunu söyleyenler olursa, onları ücretsiz olarak taşınacak. Ancak bütün bunlar için fonlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla eğitime kazandırılmak istenen çocuk sayısı da yaklaşık 80 bindir.

Avrupa fonlarından para alma hedefleniyor. Bu sayede gönüllü çalışan Suriyeli eğitimcilere de çalışma izni almak için müracaatlar yapıldı. Suriyeli eğitimcinin de çalışmaları resmileşecek. Öğretmen olarak görev almak isteyen Suriyeli eğitimcilerin il milli eğitim müdürlüklerine yeterlilik belgesini, il çalışma müdürlüklerine giderek çalışmak istediklerini ifade eden dilekçe ile müracaat yapacaklar. Böylece çalışma izni verilen Suriyeli öğretmenlerin sigorta girişleri de yapılarak geçici eğitim veren okullarda göreve başlayacaklar. Çalışma izni olan Suriyeli Arapça öğretmenleri de imam hatip liselerinde ücretli olarak Arapça dersleri verebilecekler.

Bir önceki yazımız olan Diyetisyen Muayene Ücretleri başlıklı makalemizde Beslenme listesi oluşturma ücretleri, diyetisyen özel muayene ücretleri ve Diyetisyen Ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ