Suriyeli Sivil Toplum Kuruluşları Birlikteliği

Suriyeli Sivil Toplum Kuruluşları Birlikteliği

‘Suriyeli Dernekler Platformu’ adı altında toplanan 37 sivil toplum kuruluşu bir araya geldi. Bu platform başta sağlık ve eğitim olmak üzere Suriyeli sığınmacıların problemlerinin görüşülerek daha verimli ve daha etkin şartlarının oluşturulması için bir çalışma planı hazırlandı. Kendi ülkelerindeki belirsizlikten sıkılan ve sorunların bir an önce çözüme ermesini bekleyen Suriyeliler Türkiye’de bir araya geliyor. Zaman […]

‘Suriyeli Dernekler Platformu’ adı altında toplanan 37 sivil toplum kuruluşu bir araya geldi. Bu platform başta sağlık ve eğitim olmak üzere Suriyeli sığınmacıların problemlerinin görüşülerek daha verimli ve daha etkin şartlarının oluşturulması için bir çalışma planı hazırlandı.

Kendi ülkelerindeki belirsizlikten sıkılan ve sorunların bir an önce çözüme ermesini bekleyen Suriyeliler Türkiye’de bir araya geliyor. Zaman zaman uygun zeminlerde buluşan STK üyeleri çıkış yakalamak için çabalıyorlar. En çok destek aldıkları hiç kuşkusuz Türkiye ki bu onlar da çok net ifade ediyorlar.

İstanbul Başakşehir’de İnsani Bilim Vakfı tarafından düzenlenen çalıştaya Suriyeli Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Çalıştaydan ve amaçlarından kısaca basın mensuplarına açıklamalar yapan Suriyeli Dernekler Platformu’nun başkanlığını yürüten Mehdi Davut, amaçlarının Suriyeli sığınmacıların her türlü sorununa çözüm bulmak, onlara yönelik insani programlar yapmak olduğunu ifade etti. Savaşın başladığı ilk günden bugüne kadar Suriyeliler için sürekli çalışmalar yapmaya çalıştıklarını söyleyen Davut, platform olarak Suriye için çalışan sivil toplum kuruluşları birlikte hareket ederek daha verimli ve organize bir şekilde çalışmak istediklerini, bu şekilde planlı hareket etmek istediklerini dile getirdi. Hem Türkiye’de hem de Suriye’de Suriyeli vatandaşlar için nasıl yardımcı olunacak konusunda projeler üretmeye çalıştıklarını söyledi.

Suriyeliler

Dr. Mehdi Davut, Suriyeli sığınmacıların en önemli sorunlarından birisi olarak eğitim konusu dikkat çektiğini, aynı şekilde sağlık konusunda da gerekli adımların atılması gerektiğini vurguladı. Davut, ‘Hazırladığımız projelerimizi Avrupa Birliği’ne sunduk. Platform tarafından oluşturulan komisyonlarda insani yardım, eğitim ve sağlık, uyum konularında Suriyelileri temsil etmekteyiz. En önemli konuların başında eğitim gelmektedir. Burada da en büyük sıkıntı müfredattır. Eğitim müfredatı çok eski olduğu için acilen değişmesi gerekmektedir. Şimdilik bizim için en önemli projelerden birisi budur. Kamplarda yaşayan okullara acilen destek verilmesi gerekmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Atık Kerestelerden Kedi Barınağı

Cenevre’de gerçekleştirilen görüşmelere de vurgu yapan Mehdi Davut, Suriye’nin geleceği için sivil toplum kuruluşları olarak herhangi bir siyasi görüşlerinin olmadığını, fakat halkın isteği doğrultusunda onlara uygun çalışmalar yapabileceklerini vurguladı. Cenevre’de gerçekleştirilen toplantıya kendilerin de katıldığını bu sebeple sivil toplum kuruluşları olarak kendi güçlerini hissettirmeye çalıştıklarını söyledi.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?