SÜRTÜNME KUVVETİ KONU ANLATIMI

SÜRTÜNME KUVVETİ KONU ANLATIMI

Sürtünme kuvveti günlük hayatta hemen her işimizde karşınıza çıkan ama farkına varamadığımız bir fizik kanunudur. Örneğin yolda yürürken yüzümüze çarpan rüzgar, üzerine bastığımız toprak, frene bastığımız lastiğin yerle teması gibi aklınıza gelebilecek her yerde sürtünme kuvveti konusu  ile karşılaşmaktayız. SÜRTÜNME KUVVETİ   Sürtünme kuvveti konusunu öğrenebilmek için ekteki konu anlatımını iyice dinlerseniz siz de bu konuya […]

Sürtünme kuvveti günlük hayatta hemen her işimizde karşınıza çıkan ama farkına varamadığımız bir fizik kanunudur. Örneğin yolda yürürken yüzümüze çarpan rüzgar, üzerine bastığımız toprak, frene bastığımız lastiğin yerle teması gibi aklınıza gelebilecek her yerde sürtünme kuvveti konusu  ile karşılaşmaktayız.

SÜRTÜNME KUVVETİ 

 Sürtünme kuvveti konusunu öğrenebilmek için ekteki konu anlatımını iyice dinlerseniz siz de bu konuya rahatça dahil olur ve severek isteyerek çalışırsanız derslerde başarı da artar. Kuvvet büyük F harfi ile gösterilir, yanına da küçük bir s harfi sürtünme manasına gelir. Sürtünme kuvvetinin formülü ise sürtünme katsayısı çarpı, yerin tepkisi olarak düşünülmelidir. Bu da formül olarak büyük F eşittir, katsayının k si çarpı, yerin tepkisi yerine büyük n harfi şeklinde karşımıza çıkar. Fs=k.N

SÜRTÜNME

Sürtünme kuvvetinin özellikleri

Sürtünme kuvveti yüzeylerin cinsine bağlıdır örneğin tahta masanın üstüne silgi dayarsan sürtünüp sessizce masanın üstüne koyarsanız daha az sürtünür. Kalemtıraşın can masanın üstüne koyarsın bir sürtünme bu sebeple sürtünme yüzeylerin cinsine göre değişir. Sürtünme kuvveti ders sunusu sizler için hazırlandı.

Diğer bir özellikte yerin tepkisine göre suçu ne olur örneğin bir ağırlık arttıkça sürtünme daha çok artar ağırlık azaldıkça sürtünme de azalır. Eğimli bir yüzeyde ise sürtünme yukarıya doğru daha fazla aşağıya doğru daha az olur.

Sürtünme çeşitleri yüzey sürtünmesi hava sürtünmesi… SÜRTÜNME KUVVETİ KONU ANLATIMI umarız ki sizlere katkı sağlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Sıvıların Kaldırma Kuvveti Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Basınç ve Kaldırma Kuvveti Videolu Konu Anlatımı ve Sıvıların Kaldırma Kuvveti hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Atatürk İlke ve Inkılapları Konu Anlatımı

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?