Sürücü Belgesi (Ehliyet) Almanın Kolay Yolu

Sürücü Belgesi (Ehliyet) Almanın Kolay Yolu

 18 yaşını dolduran her birey araç kullanmak için ehliyet dediğimiz uluslararası geçerliliği olan sürücü belgesini almak ister. Yazılı sınavdan başarılı olan herkes direksiyon sınavına girme hakkı elde eder. Direksiyon sınavı artık sanıldığı kadar kolay değildir. Kolay değildir, diyorum, çünkü önceki yıllara nazaran direksiyon sınavında başarılı olmak gerçekten büyük başarı kabul edilmektedir. Önceki direksiyon sınav sisteminde başarıyı […]

 18 yaşını dolduran her birey araç kullanmak için ehliyet dediğimiz uluslararası geçerliliği olan sürücü belgesini almak ister. Yazılı sınavdan başarılı olan herkes direksiyon sınavına girme hakkı elde eder.

Direksiyon sınavı artık sanıldığı kadar kolay değildir. Kolay değildir, diyorum, çünkü önceki yıllara nazaran direksiyon sınavında başarılı olmak gerçekten büyük başarı kabul edilmektedir. Önceki direksiyon sınav sisteminde başarıyı ölçen ölçekler, kriterler göz önüne alınıyorken, günümüzde yapılan son direksiyon sınav sisteminde başarısızlık değerlendirmektedir.

DİREKSİYON SINAVINDA NEDEN BAŞARISIZLIK ARTTI

Önceki sınav sisteminde 100 üzerinden 70 puan alan bir sürücü adayı sınavda başarılı sayılıyordu ve sürücü belgesi almaya hak kazanıyordu. 30 puanlık hata yapma şansı vardı. Yani aşırı hız yaptınız diyelim, en fazla 5 puan kesiliyordu, şerit hatası yaptınız  5 puan eksiliyordu, aracı çalıştırmada, hareket ettirmede  başarısız olduğunuzu varsayarsak 2 puan 3 puan eksilme oluyordu. Telaşlı, aceleci, dağınık bulundunuz diyelim, en fazla 10 puan eksiliyordu. Bütün bunları topladığınız zaman 30 puanlık bir eksi oluşturduğunuz zaman sınavda başarılı sayılıyordunuz.

Ehliyet Almanın Kolay Yolu

Yapılan son değişiklikler sürücü belgesi almak gerçekten neredeyse imkansız hale getirildi. Çünkü mevcut sınav sisteminde bir adayın başarısı değil, başarısızlığı göz önüne alınmaktadır ve dolayısıyla yaptığınız en küçük bir hatada otomatikman sınavda başarısız sayılmanıza sebep olmaktadır.

Örneklerle anlatmak gerekirse sınava başlayacağınız anın en başından itibaren yaptığınız ilk hatada sınavda sürücü adayları başarısız sayılacaktır. Yani yapılacak ilk iş nedir, aracı çalıştırmak, aracı çalıştırmada başarısız olursanız sınava devam etmenize izin verilmez. Diyelim ki aracı çalıştırınız, el frenini indirmeyi unutarak sınava başlamak istediniz, yine sınava devam edemezsiniz. Çünkü yine ilk hatanız el frenini indirmemektir. Diyelim ki el frenini indirdiniz ama çıkış için sinyal vermeyi unuttunuz, bu da bir hatadır, dolayısıyla yine sınavda başarısız sayılacaksınız. Diyelim ki sinyal verdiniz, el frenini indirdiniz, hiçbir sorun yok.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Önemli ve Değerli Veciz Sözler  

Sınava başladınız güvenli sürüş yapmaya devam ediyorsunuz. İleriki aşamalarda rampada aracı kavratma testi uygulanacaktır. Eğer aracınızı rampada stop ettirmeden ve geri kaçırmadan devam edebiliyorsanız sınava devam etme hakkınız var. Ama bu olasılıkta sınav heyecanını yaşayan bir aday için hemen hemen imkansız gibi görünmekte. Çünkü normal bir şoför bile yanında, arkasında, kendini denetleyen birileri olduğu sürece hata yapmak zorunda kalır. Yani aracı geri kaçırmadan veya stop ettirmeden rampada hareket ettirmek pek de olası gözükmemektedir. Yokuş desteği bulunan araçlarla ehliyet sınavına hazırlanmanızı şiddetle önermekteyiz.

İşin ilginç olan en önemli bölümü ise bütün bu zorluklara rağmen sınava giren adayların başarı ortalaması yüzde 70’ler civarındadır. Yetkililer sınavlarda asla ve asla tolerans gösterilmemesi gerektiğini ve sınava giren sürücü adayların hatalarının görmezden gelinmemesi gerektiğini vurgulamakta ve sınav komisyon üyelerine daha titiz davranılması gerektiği uyarıları yapılmaktadır.

Bütün bunlara rağmen direksiyon sınavına giren adaylar işin ciddiyetini anlamışlar ve gerçekten çok iyi çalışarak sınavda başarı göstermektedirler ama bu başarı bazılarını rahatsız etmektedir.

DİREKSİYON SINAVINA NASIL HAZIRLANMALI

Değerli sürücü adayları, eğer ehliyetiniz yoksa siz de direksiyon sınavına hazırlanırken lütfen bütün bu uyarıları dikkate alarak çok iyi çalışmak zorundasınız. Çünkü bahsettiğimiz gibi başarı değil, MTSK başarısızlık göz önüne alınmaktadır. Yaptığınız ilk hatada sınavda başarısız olacaksınız ve üzüleceksiniz. Eğer üzülmek istemiyorsanız kesinlikle ve kesinlikle iyi bir eğitimden geçip bütün kuralları harfiyen uygulayarak sınava girin ve sınavda asla ve asla heyecan yapmayın. Yoksa ehliyeti rüyanızda görürsünüz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Facebook Nedir, Kişisel Bilgileri Paylaşıyor mu?

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?