Sürücü Belgesi (Ehliyet) Yenileme Fiyatları ve Gerekli Belgeler

Sürücü Belgesi (Ehliyet) Yenileme Fiyatları ve Gerekli Belgeler

Yeni ehliyet almak için gerekli şartlar ve evraklar nelerdir, yeni sürücü belgesi alma prosedürü nasıl işler, ehliyet yenilemek için ne kadar ücret ödenir, kimler ehliyet yenileyebilir… detaylı bir şekilde sizlere açıklayacağız. Sürücü kursları yeni ehliyet alacak olan kursiyerlere Stajyerlik yönetmeliğine uygun olarak ders vermektedir. 2016 yılında yeni sürücü belgesi alma yönetmeliği yürürlüğe girmişti. Yeni sürücü […]

Yeni ehliyet almak için gerekli şartlar ve evraklar nelerdir, yeni sürücü belgesi alma prosedürü nasıl işler, ehliyet yenilemek için ne kadar ücret ödenir, kimler ehliyet yenileyebilir… detaylı bir şekilde sizlere açıklayacağız.

Sürücü kursları yeni ehliyet alacak olan kursiyerlere Stajyerlik yönetmeliğine uygun olarak ders vermektedir. 2016 yılında yeni sürücü belgesi alma yönetmeliği yürürlüğe girmişti. Yeni sürücü belgesi alacak olan adaylar farklı kriterlere göre ehliyet sahibi olacaklar. 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren Karayolları Trafik Yönetmeliği ile ehliyet alma şartları değişti ve oldukça zorlaştı. Yeni yönetmelikte ehliyet alanlar ömür boyu ehliyet sahibi olamayacaklar. Resmi Gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre ehliyet sınıfları da çeşitlendi ve 5 yıl ile 10 yıl arasında yenilenmeleri gerekmektedir.

MTSK e-ehliyet sınavı

Ehliyet yenileme belgeleri

Sürücü kursları yeni ehliyet alacak olan kursiyerlere Stajyerlik Yönetmeliğine uygun olarak ders vermektedir. 2016 yılında yeni sürücü belgesi alma yönetmeliği yürürlüğe girmişti. Yeni sürücü belgesi alacak olan adaylar farklı kriterlere göre ehliyet sahibi olacaklar. 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren Karayolları Trafik Yönetmeliği ile ehliyet alma şartları değişti ve oldukça zorlaştı. Yeni yönetmelikte ehliyet alanlar ömür boyu ehliyet sahibi olamayacaklar. Resmi Gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre ehliyet sınıfları da çeşitlendi ve 5 yıl ile 10 yıl arasında yenilenmeleri gerekmektedir.

Ehliyet yenileme ücretleri de 15 lira olarak belirlendi. Ehliyet yenilemek isteyenler yeniden sağlık raporu almak zorundalar. Daha önce 9 farklı ehliyet sınıfı bulunurken Avrupa standartlarına uygun hale getirilerek 19 tane ehliyet sınıfı oluşturuldu. 2016 yılında çıkarılan yeni yönetmeliğe göre Stajyer Sürücü kavramı getirildi. Ehliyet almaya hak kazanan bir kişi 2 yıl staj yapması gerekiyor. Yazılı ve Direksiyon sınavlarında başarılı olanlar iki yıl boyunca stajyer kabul edilecekler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Obezite Nedir? Obez Sınırı Kaç?

Sürücü belgesi alıp araç kullananlar 2 yıl içerisinde toplam 75 puan ceza aldığı takdirde yeniden ehliyet almak için sürücü kurslarına müracaat etmek zorunda kalacaklar. İkinci defa sürücü kurslarına müracaat ettiğinde psikoteknik testinden geçmek zorunda olacak. Bu yeni uygulama 2016 yılından sonra ehliyet almak için müracaat edenler için geçerli olacak. Bundan sonra yeni sürücü belgesi almak isteyenlerin gerçekten sürücü kurslarında çok iyi eğitim alarak uygulama sınavlarına girmesi gerekmektedir. Yoksa gerçekten çok iyi araç kullanamayan birisine sürücü belgesi verilmemektedir. Kurallar çok katı hale getirilmiştir. Bu sebeple çok çalışıp ehliyet almak için hazırlık yapmak gerekiyor.

Sürücü belgesi almak için istenen belgeler

MTSK elektronik e-ehliyet sınavı ve uygulama sınavlarını başardıktan sonra kaydolduğunuz sürücü kursu sizin adınıza dosyayı hazırlar. Bu dosya ile Emniyet Müdürlüğüne giderek yeni ehliyet için başvuru yapılır. İlk defa sürücü belgesi alacak olanlar için birkaç kalem masraf bulunmaktadır. 2019 yılı ilk kez ehliyet almak için ödenecek toplam dosya bedeli yaklaşık 850-900 TL civarındadır.

Sürücü belgesini değiştirmek, yenilemek isteyenler için farklı bir prosedür gerekir. Ehliyet yenileme belgeleri hazırlanır, sonrasında ehliyet yenileme ücreti ödenir ve ilgili nüfus müdürlüğüne gidilerek başvuru yapılır.

Ehliyet yenilemek için gerekli belgeler

  • Varsa eski sürücü belgesi
  • Resmi geçerliliği olan kimlik belgesi veya pasaport
  • Sağlık kurumlarından alınan sürücü olur belgesi
  • 2 tane biyometrik resim
  • Nüfus müdürlüğüne verilmek üzere parmak izi
  • Ehliyet yenileme ücreti ödendi belgesi
  • Kan grubunuzu gösterir belge, yoksa sizin beyanınız kabul edilmektedir.
Ehliyet Yenileme

Ehliyet yenileme ücreti ne kadar

Daha önce bir sürücü belgesi olup da yenilemek isteyenlere 15 TL karşılığında ehliyet alabileceklerini hatırlatalım. Bu ücretin 13 TL’si Değerli Kağıt Bedeli olarak alınırken 2 TL’si de Polis Vakfı’na bağış mahiyetindedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sistemsiz Eğitimimiz Çıkış Arıyor

Burada şu ayrıntıya dikkatinizi çekmek istiyoruz. eski tip sürücü belgesini yenilemek için sadece 15 TL ödemek yeterlidir. Aynı şekilde eski tip ehliyetini çaldıran veya kaybedenlerin de yeni ehliyet çıkarmak için ödemeleri gereken bedel yine 15 TL’dir. Ancak, yeni tip ehliyet belgesi alıp kaybeden, çaldıran veya herhangi bir sebeple yenilemek isteyenler farklı ücrete tabi tutulmaktadır. Bu bedel 2019 yılı için toplamda 196 TL’dir.

Benzer şekilde çalıntı, kaybetme, soyadı değişikliği, kimliğin yıpranması gibi gerekçelerle yeni tip ehliyet almak isteyenler de 196 TL ehliyet belgesi yenileme ücreti ödemek zorundadırlar.

İlk kez ehliyet almak için gerekli belgeler

Test sınavında yeterli puanı alıp MTSK uygulama sınavında başarılı olup sürücü belgesi almaya hak kazananlar yeni sürücü belgesi için istenen belgeleri hazırlamalılar.

Sürücü belgesi almak için istenen belgeler nelerdir hemen sıralayalım.

Yeni ehliyet almak için gerekli şartlar

Sürücü Kursu tarafından sizin adınıza hazırlanan sürücü dosyası. Bu dosya içinde sürücü olur sertifikası. Nüfus cüzdanı veya pasaport ya da yeni kimlik kartınız. Sağlık kurumlarından alacağınız sürücü olur raporu. 2 tane biyometrik fotoğraf. Nüfus Müdürlüğünden alınacak parmak iziniz. Sürücü belgesi harç bedeli. Kan grubunu gösterir belge.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?