Sürücü Belgesi  İçin ‘Sağlık Raporu’ Nereden Alınır

Sürücü Belgesi İçin ‘Sağlık Raporu’ Nereden Alınır

Sürücü belgesi almak için istenen belgeler arasında yer alan ‘sağlık raporu’ aile hekimlerinden rahatlıkla alınabilmektedir. Aile hekimlerinden sağlık raporu alırken ücret istendiğine dair kamuoyunda oluşan tartışmalara son vermek Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaparak konuyu açıklığa kavuşturmaya çalıştı.

Bakanlık tarafından kamuoyuna duyurulan açıklamada sürücü belgesi almak için Aile Hekimliği bürolarından talep edilen ‘sürücü olabilir’ raporu kesinlikle ücret talep edilmeden verildiği açıklandı. Bu sebeple ehliyet almak isteyen sürücü adayları, sürücü olmak isteyenlerde aranan sağlık şartları ile sağlık muayenelerine ilişkin yönetmelik ile belirlendiği vurgulandı. Adı geçen yönetmelikte yapılan son değişiklik Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiği vurgulandı.

Buna göre ehliyet alma hesabı yapan sürücü adaylarının sağlık raporu almak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat verilen özel sağlık kuruluşlarından ya da aile hekimlerince verilebileceği bu sebeple isteyen kişilerin ister aile hekiminden veya ister özel sağlık kuruluşunda çalışan pratisyen hekimlerden de rahatlıkla sağlık raporu alınabileceği belirtildi. Sürücü olabilecek kişilerin herhangi bir sağlık problemi yoksa herhangi bir ücret ödemeden aile hekimlerinden rahatlıkla bu raporu temin edebilecekleri ifadeleri yer aldı.
Bu işleminde normal bir sağlık muayenesi olduğu söylenerek tedavi olmak için sağlık kuruluşlarına gidenler için uygulanacak ücret tarifesi için şu açıklama yapıldı.

Aile hekimi tarafından yapılan muayene sonucunda tedavi olan kişide uzmanlık gerektiren bir sağlık problemi varsa bu kişi mecburen uzmanlık dallarının bulunduğu sağlık birimlerine sevk edilmektedir. Bu sebeple her sağlık kuruluşunun bağlı bulunduğu basamağa göre ücret tarifeleri farklı şekilde uygulanmaktadır. Buna göre tek doktor bulunan sağlık raporu ücretsizdir.  Devlet hastanelerinde 50 liralık ücret alınırken, üniversite hastaneleri ve araştırma hastanelerinde beş ayrı branşta uzman hekimden oluşan kurulun imzaladığı rapor 75 TL olduğu, devlet hastanelerindeki sağlık kurulu raporunun 200 TL, üniversitelerde ve eğitim araştırma hastanelerinde bu raporun 300 TL olarak ücretlendirildiği bildirildi.

ZEKA TESTİ HERKESE YAPILAMAYACAK

Sağlık Bakanlığı ayrıca şu bilgilere de yer verdi. eş ayrı branşta olmak üzere hekimlerden oluşan kurul vereceği bu rapor için istenen tetkikler ile birlikte yapılacak olan ilave tetkiklerden de ayrı bir ücret talep edemeyecektir.

Sürücü Belgesi Almak

Aynı şekilde değişen yönetmeliğe göre bazı durumlarda istenen zeka testi yanlış anlaşılmalara sebebiyet verdiği gerekçesiyle bu testin sürücü belgesi sahibi olmak isteyen adayların tamamına uygulanması gereksiz olduğu söylendi. Fakat doktorlar tarafından muayene esnasında ‘Demans hastalığı, uyuşturucu madde bağımlısı, kişilik bozukluğu gibi tehlikeli durumlar tespit edilirse ‘psikiyatri muayenesi hariç’ olmak üzere raporu düzenleyen psikiyatri uzmanına sevk edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple psikiyatri uzmanına sevk edilen kişi eğer gerekli görülmesi halinde zeka testine tabi tutulur. Yapılan bu test sonucunda 79 ve daha altında bir sonuç çıkması halinde sürücü adayının belge alamayacağı kararlaştırıldı. Bu sebeple ehliyet almak isteyen bütün sürücü adaylarına zeka testi yapılamayacağı, gerekli durum oluşursa psikiyatri uzmanına sevkinden sonra uzmanın ihtiyaç duyması halinde zeka testinin yapılabileceği açıklandı.

Bir önceki yazımız olan Çocuğumla Nasıl Başa Çıkabilirim başlıklı makalemizde ÖĞRENCİ VELİLERİNE ÖĞÜTLER, öğretmen tavsiyeleri ve olumlu davranışlar kazandırmak hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ