Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar

Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar

 Küçük çocukların gelişme ve büyüme döneminde süt dişlerinin ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Çocuklarda süt dişleri hayatın en başından sütle olan beslenmesinden dolayı sert ve farklı tipteki beslenmeye geçmeye yardımcı olurlar. Çocukların süt dişleri ilk yaşlarından itibaren besinlerin sindirilmesini hazırlamaları açısından zorunlu bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Süt dişlerinin görevleri nelerdir? Süt dişleri çok […]

 Küçük çocukların gelişme ve büyüme döneminde süt dişlerinin ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Çocuklarda süt dişleri hayatın en başından sütle olan beslenmesinden dolayı sert ve farklı tipteki beslenmeye geçmeye yardımcı olurlar. Çocukların süt dişleri ilk yaşlarından itibaren besinlerin sindirilmesini hazırlamaları açısından zorunlu bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Süt dişlerinin görevleri nelerdir?

Süt dişleri çok sık olarak karşılaşılan küçük travmalara zararlı dış etkenlerden uzak tutmak amacıyla ağız yapısına katkı sağlar. Çocuğun üst ve alt dişler normal şekilde kapanış yaptığı zaman alt çenenin doğal bir pozisyon almasına katkı sağlar. 6 yaş dişleri adı verilen diş yapısının iyi bir şekilde gelişmesine katkı sağlar.
Süt dişleri sonradan çıkacak olan 6 yaş dişlerine rehberlik ederler. Ne kadar sağlıklı olurlarsa sonra çıkacak olan dişlerde o kadar sağlıklı ve güçlü devam ederler. Bazen bu dişlerin çürümesi kalıcı dişlerin de buna uygun bir şekilde yerlerini olması sebebiyle oklüzyon oluşumuna katkı sağlar.

Süt dişlerinin çürümesi neden artar?

Süt dişleri kaç adettir

Bu dişler çiğneme özelliğini yerine getirmekte ve dolayısıyla da çenelerin gelişimine katkı sağlamaktadır. Konuşma biçimine ses çıkışlarına yardımcı olurlar. Ön süt dişleri noksan olduğu zaman sesli harflerin söylenişi de güçleşir. Bu dişler estetik yönden de çok önemlidir. Okul çağı çocuklarının diş noksanlığı olduğu zaman birbirleri ile dalga geçtikleri de bilinmektedir. Süt dişleri 20 adettir. Zamanla işlevi biter yerine ise daimi dişler gelir. Sağlıklı bir insanda toplamda 32 adet diş olur. Genelde 20 yaş sonrasında bu sayıya ulaşılır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yazmak İçin En İyi Blog

Koruyucu diş hekimliği uygulamasında bebeklik sürecinden başlamak kaydıyla zamanında gerekli önlem alınmadığı takdirde hem anne sütü hem de inek sütü ile beslenen bebeklerin doğal olarak biberondan kaynaklı çürükler oluşumu kaçınılmaz bir gerçektir.

Süt dişlerinin çürümesi neden hızla artar?

Süt dişleri morfolojik olarak ve yapısal bakımdan kalıcı dişlerden çok farklı biçimdedir. Mine dentin tabakası ince yapıdadır, pulpa odası ise daha geniş ve dış yüzeye yakın bir pozisyondadır. Bu sebeple bu dişlerde çürük küçük hızla arttığında sık şekilde kanal tedavileri uygulanması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?