Süt Neden Taşar

Süt Neden Taşar

 Günümüz insanı hazır sütü tercih etse de insan için en faydalı olan süt doğal süttür. Yani çiftçiden doğrudan alıp kendiniz evde kaynatıp içtiği ya da yoğurt, peynir yaptığı süt insan sağlığı için en faydalı olanıdır.

Sütü evde kendimizin iyice kaynatılması en önemli aşamadır. Çünkü süt kaynatmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Sebebi  de kaynayan süt su gibi olmadığı için başında birinin sürekli beklemesi gerekmektedir. Bu iş, insanı biraz sıksa da maalesef sütün karıştırılması ve taşmasını önlemek için sürekli ocağın yanında nöbet tutmamız gerekmektedir. Süt neden çabuk taşmaktadır, bunu merak ettiyseniz açıklamaya çalışacağız.

Sütün kendine has bir yapısı olduğunu sanırım düşünmüşsünüzdür. İnsan için en faydalı içeceklerden ve besinlerin başında gelen süt içinde biraz protein, biraz yağ, laktoz, farklı mineraller vardır, ama süt çoğunluğu su olan bir besindir.

Süt Neden Taşar

Sütün içinde bulunan yağ, gliserin yapımına katkı sağlayan yağ asitlerinin bir karışımından oluşmaktadır. Bu yağ asitleri süt serumundan daha az bir yoğunluğa sahiptir. Katı  yağ kürecikler halinde olarak bulunmaktadır. İşte bu yağ kürecikleri yukarıya doğru yükseldiği zaman ve erime noktalarına yaklaştığı zaman bu da ortalama 50 santigrat derecedir, işte bu sıcaklığa ulaştığı zaman süt üzerindeki bir tabaka oluşmaktadır. Ocak üstünde ısınan süt içinde bulunan buhar kabarcıklarının sütün üzerine yüzeyine ulaşmasıyla süt üzerinde oluşan bu katman tabaka tarafından engellenir. Kabarcıklar da katman tabakasının altında toplanıp bekler ve sayıları artınca bu kabarcıklar bir anda sütün üzerinde oluşan yüksek bir basınç oluştururlar. Bu durumda süt taşma olayı gerçekleşir.

Sütü sürekli karıştırmak, aslında sütün üzerinde oluşan, doğrusu oluşmaya çalışan yağ tabakasını engelleme çalışmasıdır. Demek ki sütün taşmasını önlemek aslında üzerinde konuşmaya çalışan süt katmanını daha doğrusu bloğunu önlemeye çalışmak için yapılan bir işlemdir.

Siz de bundan sonra süt kaynatacağınız zaman neden taştığını öğrendiğiniz için yağ tabakası oluşumunu engellemek çalışacağınızı bilerek yapmak kendinizin bilimsel yönden gelişmiş olduğunu öğreneceksiniz. Bilmeyen arkadaşlarınıza bu olayı anlatacaksınız, farkınızı ortaya koyacaksınız. Nice sağlıklı bol sütlü günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Pratik Tavuk Sote Tarifi başlıklı makalemizde Tavuk Sote İçin Gerekli malzemeler ve Tavuk sote yapılışı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ