Süt ve Besi Hayvancılığı Teknikeri Eğitimi İş İmkanı Maaşı

Süt ve Besi Hayvancılığı Teknikeri Eğitimi İş İmkanı Maaşı

Süt elde edilecek olan küçük ya da büyükbaş hayvanların yetiştirilmesi, verimliliği için yapılacak çalışmalarda görev alır. İnek, keçi, koyun, manda gibi süt hayvanlarının yetiştirilmesinde, verimli olmasında bilgi ve becerilerini üretim aşamasındaki insanlarla paylaşan kişidir. Dolayısıyla hayvanların bütün ürünlerinin en iyi şekilde değerlendirilmesi için çaba harcayan, pazar araştırması yapan, yeterlilik sahibi kişiye süt ve besi hayvancılığı teknikeri adı verilmektedir. Kaba tabirle kabzimal adı verilen kişinin günümüzdeki bilimsel yöntemleri kullanan personeldir.

Süt ve besi hayvancılığı teknikeri görevleri

Görevleri arasında; hayvanların ırklarının geliştirilmesine yönelik ıslah çalışması yapmak, hayvanlar için tutulmakta olan kayıtların yapılmasında görev almak, hayvanların karnının duyurulması amacıyla üretilen yemlerin hazırlanma, dağıtma, takibini yapmak, sütün ve hayvanın hijyenik ortamlarda saklanması ve yaşamasına destek olmak başta gelir. Et ya da sütten insanlara bulaşabilecek hastalıklar ile ilgili olarak önlemlerin alınmasında sorumluluk almak. Gebe veya yavru hayvanların bakımları üzerinden bilgi paylaşımında bulunmak ve ineklerin doğumdan sonra nasıl bakılması gerektiğini üreticilere anlatmak. Hayvanların beslenmesinde kullanılan suluk,yemlik veya ahırların kullanımına yönelik üreticileri bilgilendirmek. Süt elde etmek amacıyla yapılan ahırlarda hijyen kurallarının anlatılmasını sağlamak. Süt alırken ya da işlenirken sağlık kontrollerini yapmak. Süt hayvanlarının kızgınlık dönemlerinin takibini yapmak. İhtiyaç olması halinde suni tohumlama yapmak. Havanın doğum aşamasında yardımcı personel olarak görev almak. Bunun için doğumda ihtiyaç duyulan malzemelerin hazırlanmasını sağlamak. Özellikle buzağıların göbek kordonunun bakımı, hayvanın kurulanması, ihtiyaç duyduğu ilaçların uygulanması gibi işlemlerin takibini yapmak, ihtiyaç duyulması halinde zapturapt altına alınan hayvanları bağlamak yatırmak. Hayvan türlerinde ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının gecikmeksizin veteriner hekimlere bilgilendirme yapmak.


Besi hayvancılığı teknikeri maaşı

Süt hayvancılığı teknikeri ne iş yapar

Günlük hayatta ihtiyaç duyulan sütün elde edildiği hayvanların yetiştirilmesi aşamasında teorik ya da uygulamalı yöntemler kullanarak tecrübe ve bilgisini üreticilerle paylaşmak zorunda olan teknik personeldir. Süt hayvancılığı teknikeri hayvanların ırklarının geliştirilmesine katkı sağlar. Süt elde edilen hayvanların beslenmesi,bakımı gibi konularda araştırma yapar. Süt hayvanlarının barınaklarına hijyen ortamında olması için çalışmalar yürütür. Süt üretimi yapan işletmeler ile koordinasyon halinde çalışır. Sütün işlenmesi, ambalajlanması, pazarlanması, depolanması gibi süreçlerde görev alır. Süt hayvancılığı teknikeri olan bir insan süt sağım makinesi, suni tohumlama ekipmanları, zirai tarımsal makineler, pastörizasyon makinaları ve süt işlemesine yönelik her türlü araç gereç ve makineleri kullanır bunların kullanımı ile ilgili üreticileri bilgilendirir. Süt ve süt ürünleri üzerine meslek erbapları çalışmalarında yeni teknolojik yöntemleri kullanır. Süt üreten işletmeler, üreticiler, fabrikalar süt sektörünün dış gelişmelere paralel bir şekilde kaliteli üretim yapması için çalışmalar yaparlar. Bilimsel teknikleri kullanarak teknolojinin transferi ile kaliteli ürünler elde etmek için çalışırlar. Akademik kuruluşlar gıda sektöründe özellikle süt ve süt ürünleri teknikerlerine meslekte geliştirmek için çalışmalar yapar.

Süt ve besi hayvancılığı teknikeri iş imkanı

Süt ve besi hayvancılığı süt ve süt ürünleri işlemecisi, süt ve ürünleri teknolojisi teknikerleri iş imkanları bakımından şanslı olan kişiler arasındadır. Çünkü bu programları bitiren teknik elemanlar mezun olduktan sonra tarrım il müdürlükleri, ilçe tarım müdürlükleri ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesindeki kuruluşlar ve özel süt üretimi yapan işletmeler çalışabileceği yerlerdendir. Gıda laboratuvarları, kalite kontrol bölümleri iş imkanı olarak beklemektedir. Yeterli bilgi, birikim, tecrübe sahibi olanlar kendi işletmelerini açarak iş olanaklarını genişletmiş olur. Marka haline gelen süt teknikerleri müşteri bulmakta zorluk çekmeyecektir.

Besi hayvancılığı teknikeri geliri

Devlet kurum kuruluşlarına ait birimlerde süt ve besi hayvancılı teknikeri olarak görev yapanlar beklentileri yönünde maaş kazanabilirler. Özel sektörde ise teknikerin tecrübesi, çalışkanlığı, birikimi gibi birçok bileşen bir araya gelir ve kazanç ortaya çıkar.

Bir önceki yazımız olan Diyetisyen Muayene Ücretleri başlıklı makalemizde Beslenme listesi oluşturma ücretleri, diyetisyen özel muayene ücretleri ve Diyetisyen Ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ