Süt ve Süt Ürünleri ile İlgili Mesleklerin Tanıtımı

Süt ve Süt Ürünleri ile İlgili Mesleklerin Tanıtımı

Geleneksel yöntemlerle süt ve süt ürünleri imalatı bir kenara bırakılmaya başlandı. Bilimsel kuruluşlar olarak kabul edilen üniversiteler süt ve süt ürünleri teknolojisi bölümü başta olmak üzere süt ve besi hayvancılığı, süt hayvancılığı gibi bölümler açarak ülkemizin gelişmesine katkı sağlamaktadırlar. Biz de geleneksel yaklaşımları ve anlayışları bir tarafa bırakarak modern tesislerde süt ürünlerinin üretilmesine destek olan süt ve süt hayvancılığı için çalışan insanları tanıtacağız. Bunlar; süt hayvancılığı teknikeri, süt ve besi hayvancılığı teknikeri, süt ve süt ürünleri işletmecisi, süt ve ürünleri teknolojisi teknikeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle hayvancılığın yaygın bir şekilde işlendiği verimli bölgelerimizde ve buralarda eğitim veren yükseköğretim kurumlarında ağırlıklı olarak konu ele alınmıştır. Yani bilimsel yöntemleri kullanıp insanlara sağlıklı süt ürünleri yedirmek için çalışacak elemanları hayata hazırlamaktadırlar.

Gıda işleme üzerine programlar açan meslek yüksekokulları ara eleman ihtiyacımızı gidermek için üzerine düşen sorumluluğu almaktadır. Türkiye’de çok sayıda süt ve ürünleri teknolojisi ile birlikte üretilmektedir.

Süt ve ürünleri teknolojisi teknikeri ne iş yapar

Gıda özellikle süt işleme teknolojisine sahip olan fabrikalarda ya da mandıralarda sütün türevleri olan peynir, yoğurt, tereyağı, ayran veya süt tozu benzeri ürünlerin elde edilmesine yönelik çalışmalar yapar. Bilimsel yöntemleri kullanarak mandıra ya da süt fabrikalarında dondurmadan tutun tereyağına kadar bütün benzer ürünlerin korunması, pazarlanması, işlenmesi görevlerini üstlenen kişidir. Süt ve ürünleri teknolojisi teknikeri ürünün besin değerinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapar. Çalıştığı işletmede sütte mevcut olan mikroorganizmaların ve bakterilerin metabolizmasını analiz eder. Çalıştığı firmada süt işlenerek sterilizasyon pastörize etme ya da aromalı süt üretimine katkı sağlar. Süt ve süt ürünlerinin depolanması, kalite kontrolünün yapılması, ambalajlanması veya hazırlanması işinde görev alır. Çalıştığı işletmede ürün elde etmek için kullanılmakta olan araç-gereç, makine ve ekipmanları kontrollerini bakımlarına ya da onarımlarını yapar.


Süt ve süt ürünleri işlemecisi

Süt ve süt ürünleri teknolojisi – işlemecisi ne iş yapar

Sütle ilgili olan işlemler aynı şekilde süt ve süt ürünleri işlemcisi için de geçerlidir. Bunlar; ürünlerin hijyenik şartlarda üretiminin yapılmasından ambalajlanması, satışa sunulması ve üretilmiş olan ürünlerin kaliteli kontrollerinin yapılıp saklanmasını da içermektedir. Yani sütün işlenmesi aşamasında sorumluluk alan en yetkin kişidir. Süt ve süt ürünleri işlemecisi şu işleri yapar. Sütün kalitesini kontrol eder. İnsan sağlığı için üretim aşamasının uygun olmasını denetler. Üreticilere sağlıklı süt elde etmek için koşulların nasıl olması gerektiğini anlatır. Elde edilen süt ürünlerinin kalitesini belirler, analizini yapar. Elde ettiği verileri yordamlar. Süt üretiminde ihtiyaç duyulan teknik personelin sayısını belirler. Üretim aşamasında ihtiyaç duyulan her türlü malzeme ve ekipmanın kullanıma hazır hale gelmesine katkı sağlar. Süt ve süt ürünlerinin işlenmesinde kullanılan makine ekipman ve malzemelerin tamir, bakım ve temizliğini sağlar.

Yetişmiş kalifiye insan ihtiyacının giderilmesine yönelik eğitim öğretim faaliyetlerine ağırlık verirler. Bilhassa yakın dönemde gıda güvenilirliği ve kalite yönetim sistemleri üzerine yetişmiş eleman ihtiyacı doğmuştur. Türkiye’de süt üretiminin yoğun bir şekilde yapıldığı il ilçe ve bölgelerde süt ve ürünleri teknolojisi programı mezunu olan teknik elemanlara iş imkanı doğmuştur.

Süt ve süt ürünleri teknolojisi – işlemecisi teknikleri iş imkanları

Süt ve süt ürünleri işlemecisi, süt ve ürünleri teknolojisi teknikerleri iş imkanları açısından sorun yaşamaz. Çünkü mezun olan teknik elemanlar tarım il ve ilçe müdürlüklerinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar ve özel süt üretimi yapan yerlerde çalışabilirler. Ayrıca gıda üzerine iş yapan laboratuvarlar, kalite kontrol sitemleri iş imkanı olarak sayılabilir. Tam donanımlı, bilgi, tecrübesi olanlar kendi işyerlerini açarak iş olanaklarını artırmış olurlar.

Süt ve süt ürünleri teknolojisi-işlemecisi teknikerleri maaşları

Resmi kurum veya kuruluşlara bağlı birimlerde süt ve süt ürünleri işlemecisi teknikeri olarak .alışanlar beklentileri yönünde maaş alabilirler. Özel sektörde teknikerin firmaya kazanımları, tecrübesi, birikimi gibi birçok kriter bir araya gelince kazanç ortaya çıkar. Zaman içerisinde süt ve ürünleri teknoloji teknikeri maaşları artış gösterecektir.

Bir önceki yazımız olan Dekoratif Kalp Yapımından Para Kazanmak başlıklı makalemizde Dekoratif kalp, dekoratif kalp yapım işi ve dekoratif kalp yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ