T-t HARFİNİN ÖĞRETİMİ

T-t HARFİNİN ÖĞRETİMİ

T SESİ NASIL ÖĞRETİLİR? Diğer harflerde olduğu gibi bu harfin öğretimine de önce büyük T harfinden başlanması gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Daha sonra eğer küçük t harfi iyice kavranmışsa, küçük t harfi ile kılavuz çizgili defterimizde örneklerin üzerinden gidilerek gösterilmelidir. T harfi de yine çok ilginç bir harftir. üst çizgiye değdirmeden yatay bir çizgi çekme […]

T SESİ NASIL ÖĞRETİLİR?

Diğer harflerde olduğu gibi bu harfin öğretimine de önce büyük T harfinden başlanması gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Daha sonra eğer küçük t harfi iyice kavranmışsa, küçük t harfi ile kılavuz çizgili defterimizde örneklerin üzerinden gidilerek gösterilmelidir. T harfi de yine çok ilginç bir harftir. üst çizgiye değdirmeden yatay bir çizgi çekme  daha sonra bu yatay çizginin tam ortasından aşağıya doğru eğik bir baston şeklinde harfimiz tamamlanmalıdır. 
Büyük harfler çocuklar tarafından pek sevilmemektedir. Çünkü yazılışları gerçekten oldukça zordur ama öğrenmeleri de gerekmektedir. Büyük harfler çok sık kullanılmasa da cümlemizin başında ya da özel isimlerin başında kullanmak zorunda olduğumuz için öğrenilmesi gereken harflerdendir.
t harfi dikkat edilmesi gereken farklı, önemli bir harftir. t harfi gibi başka ilginç harfler de vardır ama bu t harfi yazarken l, k harfinin yukarıya uzantıları gidi başlanıldığı zaman güzel bir görüntü vermemektedir. Bu sebeple t harfimizin kılavuz çizgili defter üst çizgiye kadar çıkmadığını özellikle vurgulamak gerekir başlangıç olarak l sesi ile aynı gibi görünse de arada boşluk bırakmadan yukarıya giderken gittiğimiz çizgiden geriye doğru inmemiz gerektiğini belirtmeniz gerekir. Daha sonra ortasına çizdiğimiz kısa çizgi işin kolay tarafı dır bu sesi yazdırma göründüğü kadar kolay değildir. Onun için hem öğretmenler hem veliler bu harfi öğretirken çok titiz davranmalıdır. 
 
Tekrar ediyorum  kılavuz çizgili defterde kırmızı çizginin üst çizginin arasında bir yerlerde bitirilip yukarıya doğru gittiğimiz yerden geri gelmeli, yoksa çok zor bir harf değildir. Çocukların daha önce öğrendiği l harfi ile benzer olduğunu düşünerek uzunca bir çizgi çekmemelerini özellikle gözlemleyiniz, uyarınız. 
Daha sonra harfii yazmasını öğrettikten sonra sesi hissettirme bölümüne geçebilirsiniz. t sesini hissettirmek için de t sesinin fazla olduğu kelimelerden başlanarak veya akılda kalıcı kelimelerden yola çıkarak pekiştirme yapılmalıdır. Bunun için tak tak, tıp tıp gibi yansımalı sözcükleri kullanmanız tavsiye edilir. Daha sonra içinde t harfi bulunan sözcükleri bulmalarını edebilirsiniz ya da tam tersi içinde t harfi olmayan sözcükleri bulma yoluna gidebilirsiniz. 
Dersi eğlenceli hale getirebilmek için videolu derslerden, şarkılı harf öğretimi tercih edilebilir. Bunun için hazırlanmış o kadar çok kaynak var ki…  Yeter ki siz arayın. Gördüğünüz zaman siz de çok şaşıracaksınız. Hem de beğenerek dinleyeceksiniz. Böylelikle çocukların yorUldukları dersten arta kalan zamanda şarkılı eğitimde hem dinlenmiş olacaklar hem de elenmiş olacaklar. Oyun çağı çocukları için harf öğretinin en önemli basamaklarından biri de eğlenerek öğrenme modelidir. Sizlere şiddetle tavsiye ediyorum.

Bir önceki yazımız olan Maddelerde Isı Alış-Verişi başlıklı makalemizde Isı alışverişi nasıl olur ve nesnelerde ısı alışverişi hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  MATEMATİK I. DÖNEM II. YAZILI SORULARI

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?