Tablet ile MTSK Direksiyon Uygulama Sınavı Nasıl Yapılıyor

Tablet ile MTSK Direksiyon Uygulama Sınavı Nasıl Yapılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün alt birimi olan Trafik ve Sürücü Eğitimleri Daire Başkanlığı MTSK tablet sınavı uygulamasını başlattı. Sürücü adayları direksiyon sınavında tablet kullanımının kendileri açısından ne gibi artıları, eksileri olacağını düşünmektedir. Sınava katılan kursiyerlerin bu durumla ilgili endişe etmelerine hiç gerek yok. Ehliyet sınavında tablet uygulaması komisyon üyelerinin işlemlerini […]

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün alt birimi olan Trafik ve Sürücü Eğitimleri Daire Başkanlığı MTSK tablet sınavı uygulamasını başlattı. Sürücü adayları direksiyon sınavında tablet kullanımının kendileri açısından ne gibi artıları, eksileri olacağını düşünmektedir. Sınava katılan kursiyerlerin bu durumla ilgili endişe etmelerine hiç gerek yok. Ehliyet sınavında tablet uygulaması komisyon üyelerinin işlemlerini hızlandırmak amacıyla uygulamaya konulmuştur. Elbette sürücü adaylarını ilgilendiren kısmı, tablet döneminin başlaması ile birlikte sınav sonuçlarını öğrenmenin de hızlı bir şekilde hayata geçecek olmasıdır.

MTSK Direksiyon Uygulama Sınavında Tablet Nasıl Kullanılmaktadır

Direksiyon uygulama komisyon görevi alan üyeler ek formlarla uğraşmaktan kurtuluyor. Kalem, kağıt ile sürücü adayını değerlendirmek zorunda kalmıyor. Bunun yerine tablet devreye giriyor, işlemler hızlanıyor. Buna paralel olarak başkasının yerine sınava girme girişimleri de ortadan kaldırılıyor. Tabletle direksiyon uygulama sınavı yapılırken sınava girecek olan adayın hem kimliğine bakılacak, hem de tablet ile anlık fotoğrafı çekilecektir. Bu resim daha önce sürücü kursuna kayıt olurken verdiği resmin yanına eklenecektir. Dolayısıyla herhangi bir sahte kimlik ve sahte ehliyet girişimleri sekteye uğramış olacaktır.


MTSK Direksiyon Sınavında Tablet Kullanımı

MTSK sınav sonucu da adayın randevu suresi sonunda anında öğrenilebilecektir. Sınava giren kursiyerler sınavda başarılı olup olmadıklarını ne sınav komisyon üyesi ne soracak, ne de sürücü kursu sahiplerine soracak, sistemden kendisi otomatikman sonucu öğrenebilecektir.

MTSK Komisyon Üyeleri Tablet ile Sınav Basamakları

Direksiyon uygulama sınavında görev almak isteyen komisyon üyeleri MEBBİS, Sınav İşlemleri bölümünden sınavda görev almak istediklerini beyan edecekler. Burada aktüel iletişim için telefon numarası kayıtlı olmak zorundadır. Görev bildirimi SMS ile numaranıza gelecektir. Sınavda alacakları ücretin hesaplarına yatırılabilmesi için IBAN bilgilerinin de güncel olması gerekiyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sigaradan Sevenlerine Üzücü Haber

Başvuru sonucunda kendine MTSK Direksiyon Uygulama Sınavında görev verilen komisyon üyeleri belirtilen gün ve saatte toplanacaklar. Toplandıkları salonda kendilerine bilgilendirme yapılacak.

Tabletle direksiyon sınav uygulaması henüz çok yeni olduğu için komisyon üyelerinin bu konuda önceden araştırma yapıp gerekli hazırlıkları önceden yapması gerekir. Sitemiz de direksiyon uygulama sınavı değerlendirme komisyon üyesine yardımcı olmak amacıyla derlediği bilgileri paylaşmaktadır.

Tablet ile Direksiyon Uygulama Basamakları

Tabletle direksiyon uygulama sınavı yapmak için komisyon üyelerinin MEBBİS şifrelerini mutlaka bilmeleri gerekir. Çünkü sisteme giriş MEBBİS üzerinden gerçekleşecektir.

Görevli olan komisyon üyeleri belirtilen günde toplantı salonuna gelirler. Komisyon üyeleri kura ile belirlenir. MTSK sınav komisyon üyelerine tabletler tutanakla teslim edilir. Kendilerine verilen listede bulunan kod tablete önce ‘BAŞKAN’ tarafından girilir, sonra üye olan kişi aynı kodla tablete giriş yapar.

MTSK direksiyon sınavında tablet kullanımının can alıcı noktası, tablet içinde kurulu gelen programa göre sınav kurasında ilk çıkan üye, o gün için öğleye kadar ‘BAŞKAN’ pozisyonda olacağı anlamına gelir. Dolayısıyla başkan olarak atanan kişinin tablete Öncelikle giriş yapması sistemin sağlıklı işlemesi açısından çok önemlidir.

Listede bulunan 12 adaydan ilk 6’sı ‘BAŞKAN’ tarafından değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Yani bu kişilere sınav başlatma yetkisi o komisyon üyesinin kontrolünde olacaktır. Sınava başlamadan fotoğraf da kurada birinci çıkan ‘BAŞKAN’ tarafından çekilecektir.

Bu süreçte diğer komisyon üyesi sadece adayla ilgili değerlendirme kısmına işaret koyabilecektir. Aday sınava GELDİ, GİRMEDİ; Aday sınavda BAŞARILI oldu, BAŞARISIZ oldu butonları diğer komisyon üyesine de aktif gözükecektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Parasız Mutlu Olmanın Sırları 

Bu durum ilk 6 kursiyerden sonra otomatikman değişecek Bu sefer diğer komisyon üyesi 2. 6 aday için ‘BAŞKAN’ olarak tabletteki program tarafından atanacaktır.

Teslim alınan tabletlerin şarj doluluk oranlarına dikkat etmek gerekiyor. Eğer tablet şarjında ani bir eksilme olma olasığına karşı, sürücü kursu araçlarında şarj cihazı bulundurulması zorunludur.

Tablet ile MTSK sınavı yapılırken sınava girecek adayların randevu saatinde gelmesi zorunludur. Sınava zamanında gelen adayların kimlik kontrolleri yapılır. Adayın ‘BAŞKAN’ tarafından tabletle görüntüsü alınır. Sınava girmeyen aday olursa her iki komisyon üyesi de ‘Aday Sınava Girmedi’ butonunu tıklar.

Tabletle MTSK direksiyon uygulama sınavı yapan komisyon üyelerinin çok dikkatli olması gerekiyor! Çünkü adayın fotoğraf çekimi unutulursa sonrasında tutanak yazma durumunda kalınmaktadır.

Birkaç farklı sürücü kursunun aracı ile değerlendirme yapılacaksa her defasında araçların plakaları sisteme girilmeli ve buna göre aday listesi ekrana gelmelidir. Ekranda görünmeyen adaylar kesinlikle sınava alınmamalıdır.

Form ile yapılan geçmiş dönemdeki sınav değerlendirme esasları tablet ile yapılan ehliyet sınavında da geçerli olmaktadır. Burada işaretlemeler kağıt üzerine değil, uygulama üzerine dokunmatik olarak yapılmaktadır.

Bütün adaylar değerlendirme işlemine tabi tutulduktan sonra internet bağlantısı olan bir yerde sınav sonuçlarını sisteme göndermek gerekiyor. Sınav komisyon üyelerinden herhangi birinin cep telefonun internetini tabletlere izin vererek kullanımını da sağlayabilirsiniz. Yani cep telefonunuzu modem olarak ayarlayıp size ait şifreyi tablete girip internete bağlanabilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  2017 Yılının İlgi Uyandıran İcatları

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da şudur; Sabah çekilen kurada ilk seçilen komisyon üyesi ‘BAŞKAN’ öncelikle sisteme giriş yaparak sonuçları göndermesi gerekiyor! Birinci komisyon üyesi sonuçları gönderdikten sonra, öğleden sonra ‘BAŞKAN’ olan komisyon üyesi de aynı şekilde ‘Sonuçlar başarıyla gönderildi.’ yazısı görülecek şekilde sınavı tamamlayacaktır.

Direksiyon Sınavında Tablet Kullanımı

Bütün işlemler başarı ile bittikten sonra tabletler sorumlulara teslim edilecektir. Elinizde bulunan evraklar da aynı şekilde orada bulunan yetkililere kontrol ettirilip teslim edilmesi gerekir.

Tablet ile direksiyon uygulama sınavı burada size karmaşık gelebilir. Oysa, hem direksiyon uygulama sınavı komisyon üyeleri için, hem de MTSK sınavına girecek adaylar için çok karmaşık değildir.

Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu direksiyon uygulama sınavında tablet kullanımı, işlemleri hem kolaylaştırıyor hem de sahtekarlığın önüne geçiyor. Böylece hem ehliyet alacak kişinin hem de araç kullanırken trafiği güvenliğini dikkate alacak kişiler için kolaylıklar sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Su Arıtma Cihazı Nedir Nasıl Çalışır başlıklı makalemizde Biopipe, Enes Kutluca ve Su arıtma hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?