Tahminlerin Aksine Az Kazandıran Meslekler

Tahminlerin Aksine Az Kazandıran Meslekler

Toplumda itibarı olup da az kazandıran meslekler sahiplerini zor durumda bırakmaktadır. Kariyer seçmeden önce çoğu insanın aklından geçirdiği itibarı iyi olan, ancak yeterince kazandırmayan bu meslekler sizleri de şaşırtabilir. Örneğin; müfettişlik, akademisyenlik, sanat tarihçisi, öğretmenlik ilk akla gelenler arasındadır. Daha bunlarla bitmedi, listedekileri görünce çok şaşıracaksınız. Son yıllarda yaşanan olumsuzluklar sebebiyle de mesleklerde itibar kaybı […]

Toplumda itibarı olup da az kazandıran meslekler sahiplerini zor durumda bırakmaktadır. Kariyer seçmeden önce çoğu insanın aklından geçirdiği itibarı iyi olan, ancak yeterince kazandırmayan bu meslekler sizleri de şaşırtabilir. Örneğin; müfettişlik, akademisyenlik, sanat tarihçisi, öğretmenlik ilk akla gelenler arasındadır. Daha bunlarla bitmedi, listedekileri görünce çok şaşıracaksınız.

Son yıllarda yaşanan olumsuzluklar sebebiyle de mesleklerde itibar kaybı girerek artmaya başladı. Çok kazandırdığı sanılan ancak çalışanı memnun etmeyen mesleklerden birkaçını hemen sayabiliriz: hava trafik kontrolörü, avukatlar, doktorlar, eczacılar… Listenin devamını açıklaması ile birlikte yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Lise yıllarından sonra üniversitede eğitim almak için çok para kazandıran meslekler tercih edilir. Araştırma yapılır. Sanılanın aksine az kazandıran meslekler hangileridir sizlere yaptığımız araştırmayı paylaşacağız. Yanlış bilgiye sahip olan gençler belki bu meslekleri seçmekten vazgeçebilir.Yanlış yargı sonucunda seçip okumak zorunda olunan bölüm yıllar sonra kendisine pişmanlık vermesin. Mutlaka araştırma yapın. ona göre meslek seçimi yapın.

itfaiyeciler

İtfaiyeciler

En az kazandıran meslekler arasında itfaiyeciler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.  Başkaların hayatlarını kurtarmak için kendilerini tehlikeye sokan bu fedakar insanlar maalesef yeteri kadar kazanan meslekler arasında yer alıyorlar. Zor pozisyonlarda zor şartlarda çalışmalarına rağmen aldıkları para, girdikleri tehlikenin karşılığı değildir. Aldıkları ücret sanılanın aksine oldukça düşüktür.

Özel Dedektifler

Televizyonlarda filmlerde izlediğinizde çok para kazandıkları düşünülen ama  gerçekte az kazandıran işler arasında dedektiflik yer almaktadır. Kendileri ile görüşülerek para karşılığında özel araştırma istediğimiz bu kişiler filmlerde çok para kazanıyormuş gibi lanse edilmektedir. Oldukça cazip gibi makyaj yapılarak bizlere sunulan dedektiflik yeteri kadar geliri olmayan meslekler arasında yer almaktadır.

göz hekimi

Göz doktorları

Sağlıkta bütün birimler bölümler genelde çok para kazandırırken göz doktorları tahmin edilen miktarın çok altında gelir elde etmektedirler. Hastalarına göz testleri ve tedaviler uygulayarak onların sorunlarına çözüm üreten lisans derecesi sahibi ya da yüksek lisans doktora belgesi bulunan göz doktorları da düşündüğünüz kadar çok para kazanmayan grupta yer almaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bankaya Borçtan Maaş Bloke Edilir mi

Biyomedikal mühendisleri

Biyoloji ve tıbbıye alanlarında hastaların yeni ve uzun vadeli reaksiyonlarına çözüm üretmek için etkileşim içerisine giren biyomedikal mühendisleri düşündüğünüz kadar çok para kazanmıyorlar. Tıpta çaresiz kalındığı zaman biyomedikal mühendislerinin devreye girmesi istenir. Ancak bu önemli görevi yürüten insanlar umdukları kadar ücret alamazlar.

Biyomedikal

Kimyagerler

Çok zor şartlarda çalışarak maddelerin reaksiyonlarını, özelliklerini inceleyen kimyagerler çok para kazandırmayan meslekler grubu içinde bulunmaktadırlar. Ürünlerin verimsizliği geliştirilmesi süreç verimliliği gibi bölümlerde çalışarak çok fazla para kazanma düşüncesi olan kimyagerler maalesef umduklarını bulamayan insanlar arasında yer alır.

mimari restorasyon
mimarlık

Mimarlar

Son yıllarda dünya genelinde inşaat sektörünün atılım yapması mimarların çok para kazandığı kanısını oluşturmaktadır. Fakat eğer gerçekten büyük bir marka olamadıysanız projeler geliştirmediyseniz umduğunuz kadar para kazanamazsınız. Sıradan bir mimarsanız kazancınız yine sıradan olacaktır.

Psikologlar

Televizyonlarda dizilerde hem işleri rahat hem de hiç yorulmadan çok para kazanan meslek grubu olarak lanse edilen psikologlar yine sanılanın aksine az para kazanan meslekler grubunda yer almaktadır. Doktorlarla meslektaş olarak kabul edilen Psikologlar doktorların kazandığı paranın yarısını bile zor kazanmaktadır. İyi bir etiket sahibi psikolog olursanız o zaman kazancınız kat kat artacaktır.

Profesörler

Ünvanı güzel ancak kazancı ünvanının çok çok altında kalan profesörler çok para kazanamayan grupta yer almaktadır. Bilgi birikimi yüksek, doktorasını yapmış donanımlı bir içimde bir profesör belki meslektaşlarına göre birazcık fazla kazanacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kimlerin Kredi Başvurusu Kabul Edilmez?

Muhasebeciler

Üniversite mezunu olan muhasebeciler bir marka olabilmek, iyi bir yerde dükkan açabilmek için belli aşamalardan geçmesi gerekir. Sonra da önemli sanayi ve işletmelerde danışmanlık yapmak için iş alması gerekir. Aksi takdirde kolay para kazanamayacaklardır. Muhasebeciler de ağır yük taşımalarına rağmen çalışmalarının karşılığını alamayan grup arasında bulunmaktadır.  

Çok para kazandırmayan meslekler elbette bunlarla sınırlı değildir. Beklentileri karşılamayan her meslek az kazandırdığı düşünülür.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?