Tapu ve Kadastro Teknikeri Kimdir Ne İş Yapar Nasıl Olunur

Tapu ve Kadastro Teknikeri Kimdir Ne İş Yapar Nasıl Olunur

Tapu ve Kadastro teknikeri kime denir

Üniversitelerin Tapu ve Kadastro bölümlerinden mezun olup, taşınmaz mal olarak kabul edilen her türlü arsa, tarla, bağ, bahçe, fabrika, malikane, dükkan, ev gibi yerlerin haritalarını çıkaran ve aynı zamanda bütün bu taşınmazların tapuya kayıt edilmesini sağlayan teknik personeldir. Görev tanımında geçmiş yıllarda bazı belirsizlikler yaşanıyordu. Bugün yapılan son düzenleme ile bu bölümden mezun olan önlisans öğrencilerinin hepsine tekniker ünvanı verilmesine genelge ile karar verildi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet vererek, vatandaşların taşınmaz mallarının haritalandırılması ve bunların kayda geçirilmesi aşamasında görev yapan personele elemana Tapu ve Kadastro teknikeri adı verilmektedir. Yapılan son düzenleme ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan tekniker ünvanlı memur, bilgisayar işletmeni, arşiv memuru gibi kadrolarda tahsis edilen personellerin teknik kadroda yer alabilmesi için kurumun düzenlediği Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Personeli Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Sınavına girip başarılı olması şartı getirilmiştir.

Nasıl Tapu ve Kadastro teknikeri olunmaktadır

Üniversitelerde okutulan Tapu ve Kadastro bölümünden mezun olanların yapılan değerlendirme sınavlarında yeterli görülmeleri halinde Türkiye’de il ve ilçelerde hizmet veren tapu kadastro müdürlüklerinde görev alabilecekleri belirtilmiştir. 2 yıllık önlisans okunması için herhangi bir liseyi bitirmek yeterlidir. Buraya girmek için de ÖSYM tarafından her yıl yapılan YKS’de yeterli puanı tutturmak gerekir. En çok tercih edilen üniversiteler Gazi, Adnan Menderes, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Manisa Celal Bayar, Uşak, Erzincan, Adnan Menderes şeklinde sıralanmaktadır. Kendinize en yakın olan ildeki Yüksek Öğretim Kurumu tercih edilmesi durumunda yurt, ulaşım, kira ve diğer masraflardan kurtarmış olursunuz.

Memurluk düşünenlerin ve kısa yoldan rahat bir ortamda iş imkanı elde etmek isteyenlerin Tapu ve Kadastro teknikeri olmak için gerekenleri basamak basamak yapmasını söyleyebiliriz.

Tapu ve Kadastro teknikeri ne iş yapar

Okulunu başarı ile bitirdikten sonra karşısına çıkan bütün engelleri aşarak memuriyete başlayan birisi olan Tapu ve Kadastro teknikeri şu işleri yapar:

Çalıştığı kurumun hizmet verdiği bölgede orman ve tarım bölgelerinin kurum ya da kişilere ait olan taşınmaz mallarının ölçümünü yapar. Bu taşınmazların hudutlarını çizer. Gerekirse haritalarını çizer ve mal sahipleri adına tapu kayıt işlemlerini gerçekleştirir. Hizmet verdiği kurumun hizmet bölgesinde kamuya ait olan baraj yol köprü ve benzeri yapıların alan ölçüleri yapar. Buralarda kamulaştırma gerekiyorsa gerekli hazırlıkları yapar. Arazi ölçümü için topografik aletleri kullanarak arazinin ölçümünü yapar. Gerekli notları kaydeder, arazinin eğilimini belirtir. Elde ettiği veriler sonucunda harita çizimi yaparak bölgenin haritasını oluşturur. Elde ettiği ölçümler sonucunda istenilen ölçekte küçültme yaparak projesinin uygulamasını gerçekleştirir. İhtiyaç duyulması halinde mahkemeler tarafından bilirkişi olarak görev verilir. Hizmet verdiği Tapu ve Kadastro Müdürlüğünde kendine verilen diğer görevleri yapar.


Tapu ve Kadastro teknikeri

Kimler Tapu ve Kadastro teknikeri olabilir

Bu mesleği yerine getirmek için bazı şartlar ve özellikler istenmektedir. Dikkatli, farklı insanlarla diyalog kurabilen, açık arazide çalışmayı seven, teknik resim becerisi gelişmiş, uzay ve şekil alakasını kurabilen, mükemmel ölçümler yapabilen, matematiksel yönden güçlü kişilerin kadastro teknikeri ünvanı ile çalışma şansı yüksektir. Ekip çalışmasına uyum sağlamak, kendini güncellemek, insanlarla güzel ilişkiler kurmak diğer mesleklerde olduğu gibi tapu elemanın için de gereklidir.

Tapu ve Kadastro teknikeri iş imkanları

Bu ünvanla hayata tutunacak olan kişiler isimden de anlaşılacağı üzere Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün alt birimlerinde görev alır. Ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Şehircilik Bakanlığı, İller Bankası, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, Gıda ve Tarım Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı iştiraklerinde de kendine uygun pozisyonlar yakalayabilir.

Maden Tetkik Arama Enstitüsü ile yerel yönetimler bünyesindeki belediyelerde imar plancısı, harita parselasyon görevlisi, baraj, yol, köprü gibi hizmetlerin müteahhitliğini yapan kurum kuruluşlarda iş imkanı yakalar.

Türkiye sürekli kendini yenileyen, kadastrosunu geliştiren bir ülkedir. Bu bakımdan köy ve şehirlerde kadastro çalışmaları sürekli artış göstermektedir. Kırsaldan şehirlere yoğun göç beraberinde yeni yerleşim alanlarının açılmasına, dolayısıyla da Tapu ve Kadastro teknikeri iş imkanı doğmasına vesile olmaktadır.

Tapu ve Kadastro teknikeri maaşı

İş bulup çalışmaya başlayanlar eğer özel sektörde ise performansa göre maaş alır. Kamu kurum kuruluşlarına bağlı teşekküllerde çalışma imkanı da mevcuttur. En çok arzulanan beklenen ulaşılmak istenen de kamuda devlet memuru olarak işe başlamaktır. Çünkü hem devlet memuru işe başlayacak hem de özel hizmet tazminatı arazi tazminatı ve diğer yan ödemelerle gelirini artacaktır.

Özel firmalarda çalışma imkanı elde edenler öncelikle Asgari ücretin biraz üstünde bir maaş ile çalışmaya başlayacak, sonraki dönemlerde yavaş yavaş maaş artacaktır. Türkiye’de bütün kazalarda, vilayetlerde Tapu ve Kadastro işlemleri için ihtiyaç duyduğumuz bu elemanın nasıl eğitim alması gerektiğini, hangi özellikleri taşımasının zaruret olduğunu açıkladık. Yukarıda bahsettiğimiz şartlar, özellikler, çalışma esasları Sizlerin de hoşuna gittiyse bu bölümü Tercih edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dekoratif Kalp Yapımından Para Kazanmak başlıklı makalemizde Dekoratif kalp, dekoratif kalp yapım işi ve dekoratif kalp yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ