TARİH BİLGİ YARIŞMASI

TARİH BİLGİ YARIŞMASI

Tarih bilginize ne kadar güveniyorsunuz? Sizin için hazırladığımız 10 adet orta zorluk derecesindeki Tarih bilgi yarışması sorularımıza cevap vermek ister misiniz? 10 tarih sorusu için size verilen süre soru başı 1 dakikadır. Elinize 1 kalem, bir kağıt almayı unutmayın, CEVAPLARI KAĞIDA YAZIN! Sonra kontrol edeceksiniz. Cevaplar soruların altında verilmiştir. SORU 1 ”Minare ve bayrak direklerinin […]

Tarih bilginize ne kadar güveniyorsunuz? Sizin için hazırladığımız 10 adet orta zorluk derecesindeki Tarih bilgi yarışması sorularımıza cevap vermek ister misiniz? 10 tarih sorusu için size verilen süre soru başı 1 dakikadır. Elinize 1 kalem, bir kağıt almayı unutmayın, CEVAPLARI KAĞIDA YAZIN! Sonra kontrol edeceksiniz. Cevaplar soruların altında verilmiştir.

SORU 1
”Minare ve bayrak direklerinin tepesindeki Hilal’e …… denir.”, cümlesindeki boş bırakılan yere ne gelmelidir?

SORU 2
Sultan Ahmet Cami’sinin mimarı kimdir?

SORU 3
Abbasi Devleti’ni hangi  devlet  yıktı?

SORU 4
İlk Çağ hangi olay ile başlar?

SORU 5
Amerika Birleşik Devletleri’nin suikast sonucu hayatını kaybeden başkanı kimdir?

SORU 6
Bilimde ve düşüncede yeni gelişmeler meydana gelmeye başlamış, ortaya çıkan yeni perspektifler ve bilgiler ile özellikle Avrupa’da gerçekleşmiş olan bir olaydır. Yeniden doğuş anlamına gelen olayın adı nedir?

SORU 7
İslam toplumunun yetiştirmiş olduğu en büyük komutanlardandır. Endülüs Emevi Devleti’nin İspanya’yı fethinde gemileri yakarak geri dönmeyi asla düşünmemesi ile tanınan bu komutan kimdir?

SORU 8
Malazgirt Meydan Muharebesi’nin kahramanı, Büyük Selçuklu İmparatoru Çağrı Beyin oğludur. Tuğrul Bey’in vefatı ile hükümdar olmuş, Anadolu’yu Türklerin yurdu haline getirmiş kahraman kimdir?

SORU 9
Osmanlılar zamanında kendi adına ilk defa para bastıran ve ilk defa yine onun zamanında Rumeli yakasına geçilen padişah kimdir?

SORU 10
Almanya’nın, dolayısıyla da Osmanlı Devleti’nin de yenilmesiyle Osmanlı İmparatorluğu’nun, Boğazların denetimini düşman devletlerine devretmesi, ordunun dağıtılması, ulaştırma ve haberleşmenin galip devletlere bırakılması ve Anadolu’nun işgaline fırsat tanıyan 30 Ekim 1918’de imzalanan bu anlaşmanın adı nedir?

 Sizin için hazırladığımız 10 adet orta zorluktaki tarih sorularımıza cevap verdiniz. Tarih bilgi yarışması cevapları;

CEVAPLAR (TERSTEN OKUYUNUZ!)
1. mela
2. ağa temhem rakfedes
3. ralloğom
4. eli ısamnulub nınızay
5.  nlocnil maharba
6.  snasenör
7.  dayiz nib kırat
8.   nalsrapla natlus
9.   izag nahro
10.  sordnom

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Feraye Türküsünün Gerçek Hikayesi

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?