Tarih Biliminin Kullandığı Yöntemler

Tarih Biliminin Kullandığı Yöntemler

 Tarih bilimi insanların geçmiş dönemlerdeki yaşayışlarını ve birbirleriyle olan ilişkilerini ki bunlar savaş, barış, ticari etkinlikler, kültürel etkileşim gibi nedenler sonucunda yer ve zaman belirterek, belgeler sunularak, yansız bir şekilde inceleme yapan sosyal bir bilimdir. Tarih bilimi her bilimin kendine özgü farklı yöntemler kullandığı gibi sosyal bir bilim olduğundan dolayı geçmişteki yaşanmış olayları veya bitmiş […]

 Tarih bilimi insanların geçmiş dönemlerdeki yaşayışlarını ve birbirleriyle olan ilişkilerini ki bunlar savaş, barış, ticari etkinlikler, kültürel etkileşim gibi nedenler sonucunda yer ve zaman belirterek, belgeler sunularak, yansız bir şekilde inceleme yapan sosyal bir bilimdir.

Tarih bilimi her bilimin kendine özgü farklı yöntemler kullandığı gibi sosyal bir bilim olduğundan dolayı geçmişteki yaşanmış olayları veya bitmiş tekrar edilmeyen olayları konu olarak deney ve gözlem yöntemleri kullanmadan tarihi olayları analiz yapar ve açıklamalar sunar.

Tarih bilimi

TARİH BİLİMİNİN KULLANDIĞI METOTLAR

Tarih biliminin en sık kullandığı metotlar şunlardır;

TARAMA YÖNTEMİ
Kaynak arama yada tarama adı verilen olayları ilgi ve bilgisine göre doğru anlayabilmemiz için şahitlik yapan her türlü araç gereci bilgi ki bunlara kaynak adı veriliyor, bu kaynakları kullanarak araştırmalar yapar ve bu araştırmalardan dolayı da tarihçi her tarafından bu konu incelenir ama incelemelerini mutlaka ve mutlaka bir kaynağa dayandırılması gerekmektedir.

TASNİF  YÖNTEMİ
Sınıflandırma ya da tasnif yöntemi kullanıldığı zaman tarihsel verilerin yaşanılan döneme göre konusunu bölümleri ayırarak düzenlenir ve buna tarihçi kolay ve sorunsuz bir şekilde bilgilere ulaşması sağlanır. Bu yönteme de tasnif adı verilir.

TAHLİL YÖNTEMİ
Tahlil ya da çözümleme adı verilen yöntemleri, eksik kalan konular araştırılarak tamamlanır, veriler gruplara ayrılır ve eldeki malzemeler kullanıma hazır hale getirilerek gerekli bilgiler çözümlemeye hazır hale gelir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Eba'da Canlı Derse Nasıl Girilir

TENKİT YÖNTEMİ
Eleştiri ya da tenkit adı verilen yöntemde de en doğru bilgi elde edilmek için bütün belgeler eleştirilere elde edilen bilgilerin doğru olduğu ya da yanlış olduğu sürece elden geçirilerek kullanılan yönteme eleştiri adı verilir.

TERKİP YÖNTEMİ
Sentez yapma metodu kullanılırken bir araya getirmek için çalışmalar yapılır ve bu tarihçilerin hazırlık yapma aşamasını geçtikten sonra elde edeceği eserini anlaşılır bir ifade ile birleştirilmesine terkip adı da verilir.
Tarih bilimi dendiği zaman insanlar geçmiş yılları analiz eden geçmişteki olayları savaşları insan ilişkilerini gözden geçirin bir bilim olarak düşünmekte, bu sebeple de geçmiş yıllarda yaşanan göç, spor, sanat, kültür yönetimi, savaş insan geçim kaynakları gibi her türlü insani çalışma tarih biliminin konusu arasında yer almıştır.
Tarih biliminin olmazsa olmaz kavramları olay ve olgu kelimeleridir. Olay dediğimiz kavram da insanları ilgilendiren her türlü ekonomik sosyal kültürel siyasal ve dini inanç boyutunda meydana gelen gelişmeler olay olarak kabul edilir. Olgu kavramında verilmek istenen aynı özellikteki olayların genel bir değerlendirilmesi ve hangi zaman ve yerde hangi süreçte olayların geliştiğini incelenmesi olgu adı verilmektedir.
Tarih biliminde kullanılan yöntemler 5 farklı yöntem olarak karşımıza çıktığını söylemiştik. Bunları tekrar hatırlatmak gerekirse ve unutulmaması açısından hepsininde t harfi ile başladığını aklınızın bir köşesine yazmanız gerektiğini bildirmek isteriz.
Tarih biliminin sırasıyla çalışma yöntemi birincisi tarama yapar, ikincisi ise tasnif eder, üçüncüsü tahlil yapar, dördüncüsü tenkit eder, beşincisi takip eder diye aklınızda tutabilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İNSAN VÜCUDUNDAKİ KASLAR VE GÖREVLERİ

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?