Tarih Dersinin Kolay Öğretimi

Tarih Dersinin Kolay Öğretimi

Sevgili öğrenciler, hem YGS hem LYS, KPSS ve diğer bütün önemli sınavlarda tarih soruları oldukça önem arz etmektedir. Bu sebeple de tarih konusunu iyice öğrenmek gerekmektedir. Tarih dersinin kolay öğretimi hakkında önemli ipuçları paylaşacağız.Tarih konusu sözel bir ders olduğu için matematik gibi örnek çözerek, problem çözümleri yaparak öğrenilmez.  TARİH DERSİ NASIL ÖĞRENİLİR Tarih konusunu öğrenmek […]

Sevgili öğrenciler, hem YGS hem LYS, KPSS ve diğer bütün önemli sınavlarda tarih soruları oldukça önem arz etmektedir. Bu sebeple de tarih konusunu iyice öğrenmek gerekmektedir. Tarih dersinin kolay öğretimi hakkında önemli ipuçları paylaşacağız.Tarih konusu sözel bir ders olduğu için matematik gibi örnek çözerek, problem çözümleri yaparak öğrenilmez. 

TARİH DERSİ NASIL ÖĞRENİLİR


Tarih konusunu öğrenmek için herkes kendine göre bir metot geliştirir. Siz de kendinize göre farklı metotlar geliştirerek tarih konusunu daha akılda kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin tarih konusunu işlerken elinize boş kağıt olarak olayları kronolojik olarak bir resim şeklinde çizmeye çalışabilirsiniz. Resim dediysem mükemmel bir resim çizmekten bahsetmiyorum, kendimizin anlayabileceği şekilde grafikler, resimler, tablolar, semboller yerleştirerek olayları, zamanı, yeri… Bu resimde gösterebilirsiniz. Bunu yapmanız size büyük avantaj olacaktır, bu konuyla ilgili sınavda bir sorun çıktığı zaman sevdiğiniz bu resimli kronolojik tarih konusu hemen belleğinizde canlanacak, olayların sıralaması yer, kişiler hemen canlanacak, siz de kolayca tarih sorusunun çözümünü bulmuş olacaksınız.

Başka bir tarih çalışma yöntemi ilişkilendirme şeklinde yapılan çalışmalardır. İlişkilendirme yönteminde olayları kendiniz yaşıyormuş gibi, anlatılan konuyu herhangi bir arkadaşınıza komşunuza tanıdığınıza mal ederek onlarla canlandırma yapıyormuş gibi düşünerek aklınızda tarih konularının tutabilirsiniz.


TARİH DERSİ NASIL ÇALIŞILMALI

Tarih konuları belli bir sırayla işlenmesi gerekmektedir. Çünkü tarih, adı üstünde tarihi olan, belli bir sırayla yapılan, yaşanan olaylar bütünüdür. Bu sebeple tarih dersini en başından iyice anlayarak, sırayla, üstüne koyarak çalışılması gerekmektedir.

 Sizlere verdiğiniz video konu anlatımında, tarih konusu sırayla işlenmiş, aynı öğretmenimizin anlatımını videonun sol üst köşesinde bulunan konu seçimi bölümünden sırayla seçerek çalışmanızı tavsiye ederiz. Hepinize sınavlarda başarılar dileriz. Tarih Dersinin Öğretimi düşündüğünüzden kolaydır.

Bir önceki yazımız olan Sıvıların Kaldırma Kuvveti Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Basınç ve Kaldırma Kuvveti Videolu Konu Anlatımı ve Sıvıların Kaldırma Kuvveti hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sıvıların Kaldırma Kuvveti Konu Anlatımı

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?