Tarih Öğretmeni mi Olmak İstiyorsunuz

Tarih Öğretmeni mi Olmak İstiyorsunuz

Tarih öğretmeni de diğer öğretmenler gibi görevini genelde ayakta gezinerek sınıf ortamında yapar. Tarih öğretmeni olan bir kişi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda  çalışabileceği gibi günümüzde mantar gibi çoğalan özel okullarda da çalışma imkanları vardır. Hükümetin Osmalıca ders verilmesi yönündeki çalışması da bu mesleğe olan ilgiyi artıracaktır. Tarih Öğretmeni Nerede Çalışır Tarih öğretmeni genelde lise ağırlıklı […]

Tarih öğretmeni de diğer öğretmenler gibi görevini genelde ayakta gezinerek sınıf ortamında yapar. Tarih öğretmeni olan bir kişi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda  çalışabileceği gibi günümüzde mantar gibi çoğalan özel okullarda da çalışma imkanları vardır. Hükümetin Osmalıca ders verilmesi yönündeki çalışması da bu mesleğe olan ilgiyi artıracaktır.

Tarih Öğretmeni Nerede Çalışır

Tarih öğretmeni genelde lise ağırlıklı okullarda görev aldığımdan meslek liseleri, Anadolu liseleri, fen liseleri gibi benzer lise ayağındaki okullarda görev yapacaktır.

Tarih Öğretmeni Olmanın Yolu

Tarih öğretmeni olmak isteyen bir kişi en üst düzeyde genel bilgi birikimine sahip ve sözel yönü gelişmiş, ayrıca tarih konusunda ve sosyolojiye meraklı olması gerekir.

Yine tarih öğretmeni olacak kişilerin sosyal bilimlere ilgi duyması ve bu branşta kendini geliştirmesi, duygu ve düşüncelerini öğrencilerine açık ve net bir biçimde aktarabilmesi,

Öğrencilerine öğrenme ortamı sunabilmesi, işini özenle yapması, dikkatli olması, mesleğinin sorumluluklarını iyi bilmesi ve bu sorumluluk sonucunda oluşan sorunlara karşı çözüm yolları bulması gerekmektedir.

Tarih öğretmeni

Tarih öğretmeni olmak isteyen kişilerin öğrencilerinin gelişimlerine dikkat etmesi, öğrencilerinin sorularına çözüm bulmaya yardımcı olması istenir. Kendi alanı ile ilgili yeni bilgileri takip etmesi, bu yeni edindiği bilgi birikimlerini programlama yaparak yeni nesillere aktarması gerekmektedir.

Tarih öğretmeni olarak göreve başlayan bir eğitimci, ait olduğu eğitim kurumunda öğrencileriyle tarih konusunda bilgi alışverişi yapan kişidir. Tarih konusu sözel bir meslek olduğundan dolayı öğrencilerine kazandıracak tutum beceri ve davranışlarını öğrenci yaş gruplarını göz önüne alarak hangi metot ve teknikleri kullanılacağını mevzuat dahilinde görev yapar. Program çerçevesinde nasıl bir eğitim vereceğini önceden hesaplaması da gerektiğinden ona göre çalışma planı hazırlanması gerekmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Hakkında Bilgi

Tarih öğretmeni olmak için yeteri düzeyde hazırlanmak gerektiğinden dershanelerden veya benzeri kuruluşlardan  destek alarak bu görevi hak etmek için çok çalışmak mecburidir. Üniversitelerin ilgili fakültelerinin tarih öğretmenliği bölümlerini okumak zorundadır. Mezun olduktan sonra ortaöğretim kurumlarında alan öğretmenliğinin tezsiz yüksek lisans programını veya milli eğitim bakanlığı, yüksek öğretim kurumu ile işbirliği sonucunda pedagojik formasyon programında başarılı olması gerekmektedir.

Tarih öğretmenliği için alınması gereken eğitim süresi beş yıldır. Eğitim süresi boyunca öğrencilerin İslamiyetten önceki Türk tarihi, Eskiçağ Tarihi, Batı Avrupa tarihi, Bizans Tarihi, Osmanlı Tarihi, İslam Tarihi, Doğu Avrupa Türk Kavimleri Tarihi,  Türkiye Coğrafyası, Eğitim Sosyolojisi, Ülkeler Coğrafyası, Yeni ve Yakınçağda Türk Devletleri, Türk Kültür Tarihi gibi zorunlu olan ve ayrıca seçmeli olan dersleri de almaları gerekmektedir. Son sınıfta her öğretmen olacak kişinin yapması gerektiği gibi staj yapma zorunluluğu da olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?