Tarihçi Olmak İster misiniz?

Tarihçi Olmak İster misiniz?

Tarihçiler son zamanlarda televizyon tartışmalarında sıkça yerlerini almaya başladılar. Tarihçi ünvanlı insanlar iletişim araçlarında kendilerini göstermeye başladıkları şu günlerde sizler de tarihe merak sarıyorsanız, iyi bir tarihçi olmak istiyorsanız,  nasıl tarihçi nasıl olunur merak ediyorsanız sizin için yaptığınız araştırmaları ve bilgileri okumaya devam edebilirsiniz. Tarihçiler, geçmişte yaşanmış olayları, nedenlerini sebep ve sonuç ilişkileri ile birlikte günümüzdeki olaylarla bağlantılarını araştıran […]

Tarihçiler son zamanlarda televizyon tartışmalarında sıkça yerlerini almaya başladılar. Tarihçi ünvanlı insanlar iletişim araçlarında kendilerini göstermeye başladıkları şu günlerde sizler de tarihe merak sarıyorsanız, iyi bir tarihçi olmak istiyorsanız,  nasıl tarihçi nasıl olunur merak ediyorsanız sizin için yaptığınız araştırmaları ve bilgileri okumaya devam edebilirsiniz.

Tarihçiler, geçmişte yaşanmış olayları, nedenlerini sebep ve sonuç ilişkileri ile birlikte günümüzdeki olaylarla bağlantılarını araştıran ve yorumlayan kişilerdir. Geçmişte yaşanan olayları düşünceleri ve insanları tasvir etmek için geçmişe ait ne varsa yayınlanmış veya yayınlanmamış her türlü kaynağı, kitabeleri, mektupları, mahkeme kayıtlarını ve benzeri kaynak olarak kabul edilebilecek her türlü materyali titizlikle inceleyerek, elde ettiği bilgileri doğruluk derecesini, ifade ettikleri mana bakımından değerlendiren ve yaşanmış olayları oluş sırasına göre düzenleyip kendi aralarındaki sebep sonuç ilişkisini kuran kişidir.

Tarihçilerin özellikleri

Tarihçiler her türlü bulguyu gerçeğe bağlı kalmak şartıyla tarafsız bir tutumla net ve özet biçiminde rapor edip arkeolog gibi geçmişten başlayarak her türlü insan kültürlerini ilgilendiren diğer araştırmacılarla işbirliği yaparak çalışmalar yürüten kişidir.

Tarihçi olabilmek için

Eğer siz de tarihçi olmaya karar verirseniz, bu bahsettiğiniz çalışmalara meyilli olmak koşulu ile üst düzeyde akademik ve sözel yeteneğe haiz olmalısınız, ayrıca tarih, coğrafya, sosyoloji, felsefe ve dini konularda da bilgi birikimine sahip, geniş bir kültür bilgisine sahip ve aynı zamanda inceleme araştırmaya meraklı, sabırlı, titiz ve sürekli okumayı seven farklı bulguları objektif biçimde değerlendirebilen insanlar olmanız gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bozuk Paranın Dik Durması

Tarihçilerin çalışma ortamları

Tarihçiler genellikle sessiz sakin ortamlarda ve yalnız başına çalışan kişilerdir. Bazı zamanlarda araştırdığı konu gereği farklı kişilerle görüşme yapma ve iletişim kurma ihtiyacı duyabilir. Tarihçiler tarihi kayıtlara ulaşabilmek için bazen arşivlerde tozlu ve nemli loş ortamlara girmesi icap edebilir.

Tarih bölümü mezun olan kişiler lise ve dengi okullarda tarih öğretmenliği yapabilir, ortaöğretim alan öğretmenliği yapabilir, milli eğitim bakanlığına bağlı kurumlarda, arşivlerde görev alabilir, kültür bakanlığında araştırmacı olarak çalışabilir, üniversitelerin öğretim elemanı ihtiyacı olan bölümlerinde çalışabilir, gazetelerde köşe yazarlığı yapabilir, kütüphanelerde, arşiv ve benzeri kurum ve kuruluşlarda vakıflarda ve müzelerde de çalışma imkanına sahiptir.

Tarihçi olabilmek için alınması gereken eğitim nedir?

Tarihçi yazar olabilmek için en önemli şart okumayı ve araştırmayı çok seven biri olmanız koşulu ile üniversitelerin 4 yıllık lisans programlarından olan tarih bölümünde okumanız gerekir. Tarihçilik mesleğinin, tarihe giriş, Türk tarihine giriş, İslam tarihine giriş, ilk çağda anadoluda bizans tarihi, selçuklular ve anadolu beylikleri anadolu tarihi, avrupa tarihi, türkiye cumhuriyeti tarihi, türk kültürü tarihi gibi alan derslerini çok iyi öğrenme gerekir.

Tarihçi olabilen önemli kişiler çok iyi para kazandıklarını herkes bilmektedir. Kendini ispat edebilen tarihçiler gazete ve televizyonlarda da sürekli tartışma programlarına konuk olarak bilgi birikimlerini herkesle paylaşarak hem ünlü olmakta hem de cebini doldurmaktadır. Sizler de tarihçi olmak istiyorsanız sadece tarih bölümünü bitirmekle bu iş olmaz, üniversitelerin her öğrenciye tanıdığı yüksek lisans doktora gibi yükselme basamaklarını geçerek kendinizi herkese kabul ettirirseniz sizler de önemli bir tarihçi olabilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Türkolog Süleymanov'a Büyük Onur

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?