Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu, Konyalılara Manevi İklim Yaşattı

Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu, Konyalılara Manevi İklim Yaşattı

Belediyecilik, sadece alt yapı ve üst yapı çalışmalarından ibaret değildir. İnsanların kültürel açıdan da gelişimine katkı sağlamaları gerekir. Bu amaçla kültürel, sanatsal etkinlikler düzenlemeleri gerekmektedir. Son zamanlarda belediyecilik anlayışı oldukça farklı bir boyuta taşınarak, artık sosyal ve kültürel etkinliklerin de vatandaşlara önemli bir katkı sağladığı bilincine varılmıştır. Belediyeler de sürekli önemli sanatçı ve edebiyatçı kişileri […]

Belediyecilik, sadece alt yapı ve üst yapı çalışmalarından ibaret değildir. İnsanların kültürel açıdan da gelişimine katkı sağlamaları gerekir. Bu amaçla kültürel, sanatsal etkinlikler düzenlemeleri gerekmektedir. Son zamanlarda belediyecilik anlayışı oldukça farklı bir boyuta taşınarak, artık sosyal ve kültürel etkinliklerin de vatandaşlara önemli bir katkı sağladığı bilincine varılmıştır. Belediyeler de sürekli önemli sanatçı ve edebiyatçı kişileri vatandaşlar ile buluşturarak büyük bir hizmet verme yarışına girdiler.

Konya Meram ilçesinde Meram Aşkına Kültür Sanat Yaşam Etkinlikleri kapsamında düzenlediği sosyal eğitim seminerlerine de ağırlık verdi. Bu amaçla beşincisini düzenlediği kültür seminerlerine Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu davet edildi. Konevi Kültür Merkezi’ndeki gerçekleşen seminere Belediye Başkanı ile AK Parti’nin il temsilcileri ve çok sayıda Konyalı vatandaş teşrif ettiler.
Beşincisi gerçekleştirilen kültür-sanat seminerine Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ‘Çanakkale Şehitlerine’ isimli şiirini okuyarak başlayan Yavuz Bahadıroğlu, son zamanlarda vatanımızda teröristlerin ve uzantılarının oynamak istediği oyunları dikkat çekti.

VATANIMIZI CANIMIZ PAHASINA SAVUNACAĞIZ

Bu amaçla yaptığı açıklamada, ‘Bizi terörizm ile korkutmak istiyorlar. Terörün amacı da toplumların moralini bozmak, bıktırmak, vazgeçirmek ve yıldırmaktır. O zaman inadına, bıkmadan, usanmadan, vazgeçmeden bir tane çakıl taşını bile vermeden ölümüne bu aziz vatanı canımız pahasına savunacağız, savunmalıyız.’ dedi.
Yavuz Bahadıroğlu konuşmalarından şu konulara vurgu yaptı. ‘Cenabı Allah görev verdiği milletlerin devletleri tarih sahnesinden çekerken o milletin ruhunu ve kalbini diri tutacak Muhterem Gönül Erleri ikram eder. Yüce Allah insanlara sadece peygamber göndermez, bazen insanlara uyarıcılar irşadcılar da gönderir. Yunus Emre gibi, Mevlana Celaleddin Rumi gibi nefesi ile, kelamı ile, kalemi ile insanın yetişmesine odaklanmış gönül adamları olduğu sürece insanlık devleti baki olur.’ diyerek düşüncelerini açıkladı.
Tarih sahnesinde söz sahibi olan büyük devletlerin arkasında görünmeyen gizli mimarlar konumunda bulunan önemli eğitimcilerin bulunduğuna dikkat çekti. Yavuz Bahadıroğlu, tarih sayfasında büyük başarılara imza atıp adını altın harflerle yazdıran Yavuz Sultan Selim, Fatih Sultan Mehmet gibi insanların arkalarında hep değerli hocaları bulunduğunu, Cihan İmparatorluğu’nu yöneten bu padişahların da yanlış yapabileceğini, bu yanlışların birileri tarafından uyarılması gerektiğini hatırlattı. ‘İşte o görevleri yapan padişahların korunmasını sağlayan hocaları olduğunu unutmamak gerekir. Bu gönül erleri Allah’ın hükümlerini bize dosdoğru anlatırlar. İşte ruh olgunluğuna bu şekilde ulaştılar. Bu sebeple de kurdukları devletlerini hukuk kavramı ile birleştirdiler.’ diye sözlerine ekledi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tatil İçin Yeni Rota; Rusya
Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu

Son dönemin önemli manevi yazarlarından biri olarak kabul edilen Yavuz Bahadıroğlu, Osmangazi ile hocası Şeyh Edebali arasında yaşanan bir olayı seminere katılan insanlara söyle anlattı:

”Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi, bir gün Şeyh Edebali’nin evine misafir olur. Vakit yatsı vaktidir. Namaz kılınır. Misafir odasına çekilir. Osman Gazi yatmak için sedirin üstündeki pamuk yatağın üzerine ayaklarını uzatacağı sırada duvarda asılı olan bir kitap gözüne ilişir. Osman Gazi hemen ayağa kalkar, bakar. Asılı kitabın Kuran-ı Kerim olduğunu anlayınca ayaklarını uzatıp yatmaktan vazgeçer. sabah namazı vakti gelip Osman Gazi’yi kaldırmak isteyen Şeyh Edebali içeri girince Osman Gazi’yi diz çökmüş bir vaziyette Kur’an-ı Kerim okuduğunu görür. Şeyh Edebali serilen yatağın da hiç bozulmadan öylece düzgün durduğunu görünce ‘Acaba yatağı mı beğenmedi.’ diye içinden geçirir. Daha sonra sebebini sorduğu zaman, Osman Gazi şöyle cevap verir. ‘odada asılı bir Kuranı Kerim olduğunu görünce odada uzanıp yatmak bana ağır geldi. Kur’an-ı Kerim’e karşı içimde beslediğim saygı ve hürmet Kur’an-ı Kerim’in bulunduğu odada yatmama r büyük mânidir.’ 
Bu onurlu davranış karşısında çok etkilenen Şeyh Edebali kızını Osmangazi’ye vermek ister ve şöyle der. ‘Sen dervişlerden daha üstünsün. Hem dervişsin hem de büyük bir reissin.’


Yavuz Bahadıroğlu tarafından verilen seminer yaklaşık iki saat sürdü ve misafirlerin ruhunda manevi bir iklim estirdi. Seminer sonunda, yazar okurlarına son kitaplarını Konyalılara imzalamayı da ihmal etmedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sabun ile Temizlik Nasıl Gerçekleşir

Bir önceki yazımız olan Isıtılan Su Neden Ses Çıkarır başlıklı makalemizde Kapta ısıtılan sudan niçin ses çıkar, kaynatan suyun sesi ve SUDAN SES ÇIKMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?