Taşıyıcı Annelik Yaparak 50000 Euro Kazananlar Var

Taşıyıcı Annelik Yaparak 50000 Euro Kazananlar Var

Normal yollardan çocuk sahibi olamayan insanların umudu durumundaki taşıyıcı annelik bir çok sebepten ötürü riskler taşımaktadır. En önemli etken dünyada birçok ülkenin bu uygulamaya izin vermemesidir. Türkiye’de taşıyıcı annelik düşünenler için maalesef izin vermeyen ülkeler arasındadır. Ancak bazı ülkeler bu konuda esnek davranıp çocuk sahibi olmayı düşünen anne babalara hayallerini gerçekleştirme imkanı vermektedir. Taşıyıcı anneliğe […]

Normal yollardan çocuk sahibi olamayan insanların umudu durumundaki taşıyıcı annelik bir çok sebepten ötürü riskler taşımaktadır. En önemli etken dünyada birçok ülkenin bu uygulamaya izin vermemesidir. Türkiye’de taşıyıcı annelik düşünenler için maalesef izin vermeyen ülkeler arasındadır. Ancak bazı ülkeler bu konuda esnek davranıp çocuk sahibi olmayı düşünen anne babalara hayallerini gerçekleştirme imkanı vermektedir.

Taşıyıcı anneliğe izin veren ülkeler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hem çocuk sahibi olmak isteyenlere hem de bu yöntemle para kazanma düşüncesi olanlara olanak tanıyan ülkeler arasında yer almaktadır. Taşıyıcı annelik hakkında bilgisi olmayan insanlara biraz açıklama yapalım.

Taşıyıcı annelik nedir

Normal yollarla bebek sahibi olamayan bir çiftin döllenmiş yumurtası bir başka kadına naklediliyor. Bu şekilde, bebek emaneten başka bir kadının karnında büyüyüp dünyaya geliyor. Dünyaya gelen bebeğe geçici bir süre annelik yapan kadın bunun karşılığında ücret alıyor. Üstelik de taşıyıcı annelik fiyatları dudak uçuklatan cinsten.

İki türlü taşıyıcı annelik uygulaması yapılmaktadır. Bunlardan en çok uygulananı, bir çifte ait olan yumurtanın, başka bir kadında hayat bulması yöntemidir. Yani aile olmak isteyen bir çiftin yumurtası başka bir kadına naklediliyor, bu şekilde çocuk büyüyüp dünyaya geliyor.

Diğer yöntemde ise annenin kendi yumurtasının ve taşıyıcı anne adayının biyolojik anne olduğu bir yöntemdir.

Taşıyıcı anneliğe izin veren ülkeler

Taşıyıcı annelik Türkiye’de yasak mı

Evet. Türkiye’nin kanunlarına göre taşıyıcı annelik yöntemi Türkiye’de yasal olarak uygulanamıyor. Hukuken bebeği doğuran kadının annesi kabul edildiği için dünyaya gelen bebek bir başkasına verilemiyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ahmet Haşim Kimdir?

Kısaca bu sebeple taşıyıcı annelik Türkiye’de yasaklanmış durumdadır.

Taşıyıcı annelik caiz mi

Dinen caiz olup olmadığı konusunda ise yine tartışmalar sürüp gidiyor. Dini kaynaklar taşıyıcı annelik uygulamasının caiz olmadığını belirtiyor.

Buna mücadele suresi kaynak gösterilerek;

İçinizden eşlerini analarına benzetenlerin eşleri, onların anaları olmazlar. Onların anaları, onları doğuranlardan başkaları olamaz. İşte onlar uygunsuz, yalan sözler söylüyorlar. Gerçekten Allah affedicidir, bağışlayıcıdır.” (Mücâdele, 58/2)

Taşıyıcı Annelik yaparak 50 bin Euro kazanıyorlar

Taşıyıcı annelik yapanların haberleri basında sıklıkla haber yapılıyor. Bir örnek şöyle;

Çocuk yapamayan anne adaylarının en çok tercih ettiği yöntemlerden biri olan ‘taşıyıcı anne’ yöntemi, işleri kötü gidince iflas eden Ayşe B. adlı vatandaşın imdadına yetişti. Oldukça karlı bir iş olan taşıyıcı annelik sayesinde Ayşe Hanım şimdi lüks villada hayatını sürdürüyor.

Taşıyıcı annelik ücretleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan bir kadının çocuk sahibi olamaması üzerine son çare olarak güvenebileceği kişilere taşıyıcı annelik yaptırmak iistedi. Bu amaçla arayışa girdi ve Ayşe B. isimli kadınla anlaşmaya vardılar. Şu anda beş buçuk aylık olan bebek sayesinde oldukça iyi kazanç sağlayan Ayşe Hanım bir başka anne adayını sevindireceği için de oldukça heyecanlı ve mutlu. Ayşe B. taşıyıcı annelik yapma hikayesini şöyle anlatıyor:

“8 yıl önce eşimi kaybettim. 1 çocuğumla birlikte Mersin’de babamın yanına yerleştim. Burada nakış atölyesi açtım, ancak işler yürümedi ve iflas ettim. Oğlum üniversite sınavına hazırlandığı için paraya ihtiyacım vardı. Bir arkadaşımdan Kıbrıs’ta taşıyıcı annelik yapmak isteyenlere İyi para verdiklerini duydum. Ben de bu fırsatı değerlendirmek istedim. Aynı işi yapan bir arkadaşım Kıbrıs’ta İyi para kazanıyordu. Ben de taşıyıcı anne arayan birileri için bu işi kabul ettim. Tetkikler yapıldıktan sonra hamile kalabileceğim söylendi. Başlangıçta oldukça tedirgin oldum. Çünkü 20 yıl aradan sonra ikinci kez hamile kalacağım için endişeliydim. Sonra alıştım. Taşıyıcı annelik fikrini oğluma açtığın zaman ilginç bir tepki ile karşılaştım. Oğlum bana ‘ikinci çocuğunu kendinden daha fazla seversem’ ne olacağını sorduğu zaman ona durumu anlattım. Oğlumun endişeleri ortadan kayboldu. Şimdi sadece benim sağlığımla ilgileniyor. Konuyu babama söylediğin zaman da o da onayladı. Çünkü bu işin aynı zamanda sevap olduğunu söyledi. Ancak eşim hayatta olsaydı bu duruma asla kabul etmezdi. Doğum yaptıktan sonra tekrar Mersin’e döneceğim.”

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hardal tohumu ve yağının faydaları

Taşıyıcı annelik ücretleri yıllık ortalama 50 bin euro civarındadır.

Ayşe B. adlı taşıyıcı anne,bebeklerini taşıdığı aile ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Karnımda taşıdığım bebeği kendi çocuğum gibi bakıyorum. Çünkü annelik özlemiyle yanıp tutuşan bir çift var. Yaptığımız anlaşma gereği onlarla telefonla görüşmüyoruz ve asla yüz yüze de gelmiyoruz. Sadece doktorlar ilgileniyor. Onayı da onlar veriyor. Beklerini taşıdığım aile rahat olsun, çocukları güvenilir ellerde. Taşıyıcı annelik yaptığım kişinin rahmi doğuştan olmadığı için çocuk sahibi olamamış ve bu sebep yüzünden neredeyse boşanma aşamasına gelmişler. Baba eşinin rahminin olmadığını evlilik sonrasında öğrenmiş ve doğal olarak baba olamayacağı için çok üzülmüş. Bütün bu olaylar beni çok etkiledi ve onlara da yardımcı olmak için bebeğe gözüm gibi bakıyorum. Bebek başkasının olunca sorumluluk elbette iki katına çıkıyor. Kendi bebeğini taşırken bile bu kadar dikkatli davranmadım. Ancak şimdi attığım her adımdan sakınmak zorundayım. Sağlığıma çok dikkat ediyorum. Yemeğime, uykuma çok dikkatli davranıyorum. Vitamin hapları içiyorum. Doktorun verdiği programa harfiyen uyuyorum.”

Taşıyıcı annelik için 50000 Euro ücret aldığını ifade eden Ayşe B. parayı da oğlunun üniversite eğitimi için harcayacağını söyledi. Bu işi çok sevdiğini ve 1 yıl bekledikten sonra tekrar taşıyıcı annelik yapabileceğini söyledi.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?