Tatil Planınız Var mı?

Tatil Planınız Var mı?

Yorucu bir iş temposundan sonra ve öğrencilerin de yoğun ders ve sınav maratonundan sonra yaz mevsimi geldi, tatil sezonu açıldı. Gerçekten çalışan, hak eden herkes tatil yapmak ister. Tatil yapmak için neler yapılmalı, nerelere gidilmeli, tatilde nelere dikkat edilmeli gibi tatille ilgili bir yazı hazırladık. Okuyarak faydalanmanızı umut ediyoruz. Öncelikle tatilde ne yapacağınıza karar vermeniz […]

Yorucu bir iş temposundan sonra ve öğrencilerin de yoğun ders ve sınav maratonundan sonra yaz mevsimi geldi, tatil sezonu açıldı. Gerçekten çalışan, hak eden herkes tatil yapmak ister. Tatil yapmak için neler yapılmalı, nerelere gidilmeli, tatilde nelere dikkat edilmeli gibi tatille ilgili bir yazı hazırladık. Okuyarak faydalanmanızı umut ediyoruz.

Öncelikle tatilde ne yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Ülkemizde tatil anlayışı genelde memleket ziyaretleri olarak algılanmakta iken son dönemlerde bu anlayış yerini bırakarak deniz, güneş, doğa, sağlık turizmi şeklinde şekillenmeye başladı. Öncelikle nasıl bir yere gitmek istediğinize ailece karar vermeniz gerekir. Yaz mevsiminde tatil telaşı aileleri birbirine düşünmektedir.

NİÇİN TATİL YAPILIR

Çoğu insan tatilde eğlenmek, dinlenmek, kafasını boşaltmak düşüncesinde iken bazıları da sağlık kazanmak, bilgi edinmek, yeni yerler görüp yeni keşifler yapmak düşüncesindedir. Siz hangi amaçla tatil yapacağınıza karar verin, sonra gittiğiniz yerde sıkıntılar yaşamayın. Bize göre tatilin gerçek anlamı, çalışmaya ara vermek, psikolojik olarak dinlenmek, kafadan her şeyi silmek, geçici de olsa yaşanılan her şeyi bir kenara bırakıp, anı yaşamak demektir.

Tatil aslında bir kaçış değildir. Köylerden şehirlere göçün hızlanması ile son dönemde tatil olgusu tamamen ticari boyutlara ulaştığı için, seyahat şirketleri, medya iletişim organları, farklı internet siteleri ile tatil bir sektör haline gelmiştir.

Tatil yapmak

Tatil demek; dinlenmek, hafiflemek, yorgunluk atmak değil aynı zamanda kişinin sosyal statüsüne verilen bir isim ve tüketim aracı haline gelmiştir. Bu sebeple artık tatil insanların gözünde zorunluluk haline gelimiş değil,  kişi statüsü belirleme manası da taşıdığı için insanları zor durumda bırakan bir zaman dilimi haline gelmiştir. Çünkü insanların ekonomik durumları bazen tatil yapmaya fırsat vermeyebilir ama yaşadığınız çevrede tatile gidip gitmeyeceğini ya da nereye gideceğini sorulduğu zaman bu sorulara hazırlıklı olmanız anlamında önemli bir konum belirleyicisi haline gelmiştir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Süper Lig Takımlarını Kıskandıran Kulüp; Hopaspor

NASIL BİR TATİL PLANI YAPILMALIDIR

Her şeye rağmen maddi imkanlar ölçüsünde adına tatil diyebileceğiniz bir plan yapmanızı öneririz. İnsanların beklentileri ve inançları yaşam felsefeleri farklı olması sebebiyle size hitap eden tatil yörelerini tatil mekanlarını önceden iyice araştırmanızı tavsiye ederiz.  Kimileri adrenalin tutkunudur heyecannı sever, kimileri sakin yerleri sever, kimileri kalabalık yerleri tercih ederken kimisi de ıssız yerleri tercih etmektedir.

TATİLE GİDERKEN NELER ALINMALIDIR

Gideceğiniz yere önceden mutlaka internet sitelerinden ya da iletişim biriminden araştırarak ondan sonra karar vermenizi tavsiye ederiz. Tatilde sağlık problemleri yaşayanlar sürekli kullandığım ilaçları da yanlarına almalarını ve gitmeden önce tatil yapılacak yörede sağlık kuruluşları olup olmadığını araştırmaları önemli bir etkendir. En iyi ilaç tatildir, anlayışıyla bazı insanlar sürekli ve düzenli kullandığı ilaçları aksatabiliyor, bu size tatiliniz zehir edebilir. Çok dikkatli olmanız gerekir.

BORÇLANARAK TATİL YAPMAYIN

Tatil planı yaparken tekrar hatırlatmakta yarar var sosyal statünüzün ve ailenizin baskısına maruz kalarak kredi kartıyla borçlanarak aile bütçenizi zorlayacak, maliyeti yüksek tatil seçeneklerine asla girmeyin. Çünkü tatil yaparken kara kara tatil borcunu nasıl ödeyeceğini hesaplayarak tatiliniz zehir olabilir. Kendi imkanlarınız ölçüsünde ödeyebileceğiniz makul tatil yerlerine giderek makul sürelerde kalıp tatil ihtiyacını gidermek yolunu seçiniz.

TATİLDE YAŞANAN SORUNLAR

Ailece çıkılan tatillerde aile içi sorunlar ortaya çıkacaktır. Çünkü aileden farklı bireylerden oluştuğu için özellikle çocuklar ve büyükler arasında tatil yeri seçiminde farklılıklar oluştuğundan gidilen yerde de beklentileriniz karşılanmayınca ailede huzursuzluk oluşabilir. Bunları da gözönüne alarak çocuklarınızı da önceden bilgilendirerek tatilinizi mutlu bir şekilde tamamlamanız sizin için iyi olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Satılık Konutun Değeri Nasıl Belirlenir

Bütün tatil önerilerimizi dikkate alacağınız umarak iyi bir tatil dönemi geçirmenizi dileriz.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?