Tavuk Döner Tehlike Saçıyor!

Tavuk Döner Tehlike Saçıyor!

 Tavuk döner tehlikeli mi? Kırmızı ete göre daha ucuz olduğu için pratik olarak karın doyurmak için tercih edilen tavuk dönerler tehlike saçıyor. Türkiye’de hızlı tüketilen gıdalar arasında yer alan tavuk döner maalesef tüm denetimlere rağmen hala sokak aralarında 3-5 liraya tavuk döner satılmaktadır. 3 lira, 5 liraya tavuk döner olur mu, diye insanın aklına geliyor. […]

 Tavuk döner tehlikeli mi?

Kırmızı ete göre daha ucuz olduğu için pratik olarak karın doyurmak için tercih edilen tavuk dönerler tehlike saçıyor. Türkiye’de hızlı tüketilen gıdalar arasında yer alan tavuk döner maalesef tüm denetimlere rağmen hala sokak aralarında 3-5 liraya tavuk döner satılmaktadır. 3 lira, 5 liraya tavuk döner olur mu, diye insanın aklına geliyor. Olmaz elbette, ama burası gariplikler ülkesi Türkiye ise ‘olmaz’ diye bir şey yok! Tavuk döner de 2 lira 4 liraya satılıyorsa elbette insanın aklına bin bir çeşit soru geliyor.

 TAVUK DÖNERİN MALİYETİ 

Ucuza tavuk döner satabilmenin yolu maliyeti düşürmekten geçmektedir. Maliyet nasıl düşer diye sorarsanız, ilk önce koskocaman bir döner rulosu hazırlanır. Bunun için maliyeti azaltma yollarını düşünmek gerekir. Elbette koskoca tavuk döner rulosunun arasına tavuğun kullanılmayacak bölümlerini ve derisini eklerseniz yüzde 30’u bu yolla elde edilmiş olur. Dolayısıyla yüzde 70’i tavuk, yüzde 30 deri olan bir tavuk döner kesilmeye başlayınca sizin yediğinizin yüzde 30’u da işe yaramayan tavuk kısımları olacaktır.

Tavuk dönerde tehlike

Tavuk döneri daha ucuza satmanın bir başka yolu da süper marketlerde satılan tavukların tarihi geçenlerini marketler geri iade ediyorlar. Ancak bazı sahtekarlar tüketim tarihi geçmiş tavukları piyasadan ucuza toplayarak döner yaparak, ucuza halka satıp sağlığıyla oynuyorlar.Bütün bir tavuğu 10 lira yerine 3 lira, 4 lira, 5 liraya satın alarak parçalara ayırıp tavuk döner haline getirip maliyeti düşürmenin yolu bulmuş oluyorlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kadın Sorunları ve Sebepleri

GERÇEK TAVUK DÖNER NASIL OLMALI

Tavuk dönerin yüzde yüz tavuk etinden yapıldığını anlamak için önce dönere baktığınız zaman, tavuk parçacıkları tek tek, tane tane hizalanmış ve butla birlikte karıştırılarak dönere geçirilmiş olması ve dönerin içinde hiçbir başka karışım olmaması gerekmektedir. Sadece ve sadece tavuk parçacıklarının arasına sos konulabilir ama eğer tavuk dönerin et parçacıklarının arasında başka ilginç görüntüler gözünüze çarpıyorsa bilin ki yediğiniz tavuk döner biraz karıştırılmış, dolayısıyla tehlike arz ediyor demektir.

Gerçekten tavuk döner yapıp satan esnaflar yarım ekmeğin arasına konulan tavuk dönerin 10 liradan aşağıya satılmaması gerektiğini söylüyor. Eğer daha ucuza satıyorsa kesinlikle şüphe ile yaklaşmaları gerektiğini söylüyorlar. Çünkü yarım ekmeğin içine konulan tavuk döner ile birlikte sosu, salatası, ekmeği, peçetesi 5 liraya ancak kurtardığı söylenmektedir.
Ucuz satılan tavuk dönerin mutlaka bir hilesi olduğu için asla itibar edilmemesi ve satın alınması için herkesin duyarlı davranması gerekmektedir. Ucuz satılan tavukların mutlaka insan sağlığını tehlikeye düşürecek ve son kullanma tarihi geçmiş olduğu söylenmekte ya da tavuğun arasına kesilen tavukların atılacak parçalarının da ilave edilerek maliyetin düşürüldüğü söylenmektedir. Bu konuda herkesin daha dikkatli davranmasını umuyoruz.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?