Tebeşirin Sinir Bozan Sesi

Tebeşirin Sinir Bozan Sesi

Orta yaşta olanlar ve kırsalda görev yapan öğretmen ve öğrenciler iyi bilirler ki kara tahtaya tebeşirle yazı yazarken bazen insanı sinir eden bir ses çıkar. Sizler de çocukluğunuzda ya da hala kara tahtada yazı yazıyorsanız bazen tebeşirin sinir bozucu bir ses çıkardığını şahin olmuşsunuz ve içinizi ürperten bir durumla karşılaşmış olabilirsiniz. Yazı tahtasına tebeşir ile […]

Orta yaşta olanlar ve kırsalda görev yapan öğretmen ve öğrenciler iyi bilirler ki kara tahtaya tebeşirle yazı yazarken bazen insanı sinir eden bir ses çıkar. Sizler de çocukluğunuzda ya da hala kara tahtada yazı yazıyorsanız bazen tebeşirin sinir bozucu bir ses çıkardığını şahin olmuşsunuz ve içinizi ürperten bir durumla karşılaşmış olabilirsiniz.

tebeşir sesi

Yazı tahtasına tebeşir ile yazı yazarken tebeşiri sıkıca tutup tahtaya doğru bastırarak yazıp hareket ettirirsek tebeşir ile yazı tahtası arasında bir sürtünme oluşur, tebeşirden bazı parçaların kopmasına sebep olur. İşte kopan bu tebeşir parçacıklarını tahtaya yapışıyorlar ve sürtünme için gerekli olandan az kuvvet uygulanırsa tebeşir kaymaya başlar ve tahtaya arka arkaya birçok kez değerek yol alır.

İşte sürtünme esnasında oluşan sinir bozucu ses insanı deli eder. Tahtada oluşan bu gıcırtı sesinin meydana gelmesinin sebebi bundan dolayıdır. Tebeşir ile yazı tahtası arasındaki ulusal sürtünme kuvveti tahta ile arasında kalan açıyla ve iki nesnenin temas alanlarının büyüklüğü ile ilişkilidir. İnsanda sinir bozucu meydana gelen bu ses ile sürtünme en aza indiği zaman sinir bozucu ses azalacaktır.

Bu anlattıklarımızı bazı insanlar anlamayabilir çünkü anlamayanlar yeni nesil çocuklarıdır büyük ihtimalle tahta kalemleri ile beyaz renkli tahta yazı yazmaktadırlar ya da çok şanslı çocuklar okullarında akıllı tahta ile ders istemektedirler. Bizim anlattıklarımız nostalji seve veya n geçmişe yolculuk yapan insanlar içindir.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ahmet Rasim Kimdir?

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
tebeşir sesi
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?