TEK VE ÇİFT SAYILARIN ÖZELLİKLERİ

TEK VE ÇİFT SAYILARIN ÖZELLİKLERİ

Tek Sayı ve Çift Sayı Konu Anlatımı  Doğal sayıları tek çift olarak anlatmaya çalışacağız. Doğal sayıları önce tek tam doğal sayılar olarak anlatılırsa, n bir tam doğal sayı olmak üzere 2 n artı 1 veya 2 n eksi bir şeklinde anlatıldığında bu tek tam sayılar bunun açıklaması da t eşittir parantez içinde eksi sonsuzdan gelen […]

Tek Sayı ve Çift Sayı Konu Anlatımı

 Doğal sayıları tek çift olarak anlatmaya çalışacağız. Doğal sayıları önce tek tam doğal sayılar olarak anlatılırsa, n bir tam doğal sayı olmak üzere 2 n artı 1 veya 2 n eksi bir şeklinde anlatıldığında bu tek tam sayılar bunun açıklaması da t eşittir parantez içinde eksi sonsuzdan gelen sayılar virgül eksi 5 virgül eksi 3 virgül eksi bir virgül 1 virgül 3 virgül 5 virgül 7 diye sonsuza kadar giden tek sayılar kümesi oluşturulabilir.

Çift tam doğal sayıları açıklamak gerekirse n bir tane doğal sayı olmak üzere 2 n şeklinde anlatmak çift doğal sayıları daha kolaydır. Bunun için bu örneği ç eşittir küme işareti sonsuzdan gelen çift sayılar ama tabii eksi sonsuzdan gelen çift sayılar olacak eksi 4 virgül eksi 2 virgül 0 çift sayı kabul ediliyor 2 vergi dört altı bir gün 8 diye sonsuza kadar giden çift sayıları bugün dahil edebiliriz.

Tek-Çift Sayı Konu Anlatımı

 Tek ve çift tam doğal sayılarda işlemler yapmak toplama işlemi yapmak için t tek hece bir çift tamsayı gösterdiğini düşünürsek t artı eksi t eşittir ç  artı t ç artı eksi ç eşittir ç t arti eksi ç eşittir t yani toplam  veya farkın çift olması için toplanan terimlerin ikisinin de aynı anda tek sayı veya aynı anda çift doğal sayı olmaları gerekmektedir. Aksi durumda toplamlar tek sayı çıkar.

Çarpma işlemine örnekler vermek gerekirse t X t eşittir t, ç çarpıcı eşittir ç, t çarpı ç eşittir ç sonucu vermektedir. çatıların çift olmak için çarpılan terimlerden en az birinin çift sayı olması şarttır aksi durumda sonuç tek sayı çıkacaktır. Bölme işlemini örneklendirmek ve açıklamak gerekirse ama bir tamsayı b b d sıfırdan farklı bir tane doğal sayı olursa ana bölüm ve tek sayı veya çift sayı olup olmadığını anlamak için kesin bir şey söyleyemeyiz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  GEOMETRİDE TEMEL KAVRAMLAR

Bir önceki yazımız olan Cümlede Fiilimsileri Bulma başlıklı makalemizde Cümlede Fiilimsiler Nasıl Bulunur, Fiilimsiler ve FİİLİMSİLER KONU ANLATIM VİDEOSU hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?