Teknolojinin Kaçınılmaz Kazığı

Teknolojinin Kaçınılmaz Kazığı

 AKILLI CEP TELEFONU FURYASI Teknolojinin gelişmesi ile her gün yeni bir sürprizle karşılaşıyoruz. Evden çıkar teknoloji mağazalarını gezerseniz, adını sanını bilmediğiniz onlarca ürünle karşı karşıya gelirsiniz. İlk defa göreceğiniz ürünler ne amaçla yapılır ve nasıl kullanılır inanın hızına yetişmek neredeyse imkansız. Etkileşimden kaçamayan bir varlık olmamız münasebetiyle de bazen ihtiyacımız olmadığı halde aldığımız ve içindeki […]

 AKILLI CEP TELEFONU FURYASI

Teknolojinin gelişmesi ile her gün yeni bir sürprizle karşılaşıyoruz. Evden çıkar teknoloji mağazalarını gezerseniz, adını sanını bilmediğiniz onlarca ürünle karşı karşıya gelirsiniz. İlk defa göreceğiniz ürünler ne amaçla yapılır ve nasıl kullanılır inanın hızına yetişmek neredeyse imkansız.
Etkileşimden kaçamayan bir varlık olmamız münasebetiyle de bazen ihtiyacımız olmadığı halde aldığımız ve içindeki özelliklerden bihaber olduğumuz teknolojik ürünler çöplüğüne döner evimiz cebimiz. Cep deyince, hangimiz hiç yoktan hiç bir kullanım sorunu olmayan sapasağlam cep telefonlarımızı değiştirmek zorunda kalmadık?
İlk çıkan cep telefonlarını hatırlayanlar bilir, ekrandaki yeşil ışığın cazibesi başkalarını da büyülüyordu ve bu dayanılmaz cazibenin etkisiyle yeni bir cep telefonu alanları hatırlarız. Bu durum dün böyle idi ama bugün de aynı hızla devam ediyor. Çevresindeki diğer insanlar yeni çıkan telefonları kullanırken, eski model telefonu cebinden çıkarıp konuşma kompleksi çoğumuzu yeni telefon alma eğilimine sürüklüyor. Oysa yeni alacağı son sürüm gsm eskisinden kat kat üstün özelliklere sahip olsa bile telefonu kullanma amacımız iletişimse, son model olması ego tatmininden başka bir amaç gütmeyecektir. Teknolojinin kaçınılmaz kazığı sizi de etkisi altına alacaktır.
Bu tüketim çılgınlığı elbette birilerini mutlu ederken birilerinin cebinden paraların boş yere kanalize olmasına vesile olacaktır. Şunu unutmamak gerekir ki artık eskisi gibi sadece bir tane telefon alınmıyor. Evdeki birey sayısı kadar cep telefonu güncellemesi yapmak zorundasınız! Güncellemeden kasıt da aile fertlerinin hepsi de yeni çıkan son model cep telefonlarından almak istemeleridir. Durum bu açıdan bakılınca da ciddi bir külfet olarak ailenin belini bükecektir. Yine dikkatinizi çekmek istiyorum, bu gelişmelere ve güncellemelere uyum merakı öyle inanın bir yılı bile bulmuyor. Altı ay sonra yeni çıkan diğer yeni modeller ilginizi çekmese de çevre baskısından ilgi duyar hale geliyorsunuz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Boru Profil Sektörü Büyük Rekabet İçinde

 AKILLI CEP TELEFONU FURYASI

 

TÜKETİM ÇILGINLIĞININ MALİYETİ

Bu tüketim çılgınlığı öncelikle gençleri peşinden sürüklemekte ama yetişkinlerin de azımsanamayacak kadar etkilendiğini söylemem gerekir. Türkiye olarak yılda 10 milyar dolar cep telefonu ithal edildiğini söylesek kimse umursamaz biliyorum ama bu para ile neler yapılabileceğini varın siz hesaplayın.
Yukarıda vermeye çalıştığım sadece cep telefonu örneğidir. Diğer ev alet ve gereçleri içinde benzer durumlar söz konusudur. Hangimizin evinde 3-4 tane televizyon değişmedi? Hangimizin evinde 3-4 tane elektrikli ısıtıcı oradan oraya sürüklenip durmuyor? Benzer örnekler çoğaltılabilir…
En çok da benim dikkatimi çeken ve bu işi yaptıran zavallı insanları düşündükçe bıyık altı gülüş attıran olay; zaten satın alınan her ürünün en az 2 yıl garanti zorunluluğu varken, ek garanti satın almalarıdır! En başından beri anlatmak istediğim konuya dikkatinizi çekerseniz, bir yıl bile kullanmadan, eskimeden değiştirmek zorunda olduğumuz elektronik cihazlara ne diye ek garanti yaptırırsınız? Teknolojinin kaçınılmaz kazığı nasıldır tatmayan var mı? Yorum sizin…

Bir önceki yazımız olan GAZIN YANMASI NASIL GERÇEKLEŞİR başlıklı makalemizde gaz nasıl yanar, Gazın alev alması için ve Gazın yanma aşaması hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?