Tekstil Boyacısı Ne İş Yapar Nasıl Olunur

Tekstil Boyacısı Ne İş Yapar Nasıl Olunur

Kıyafetlerimizde ya da ev eşyalarımızın çoğunda kullandığımız tekstilin hammaddesini iplik, lif ve petrol türevlerinden elde edilen elyaflar ile kumaş malzemeleri bir araya getirerek kullanıma hazır hale getirilir. Hazır giyim malzemelerinden tekstil ürünlerinin istenilen renklerde piyasaya sunulması için renklendirme görevini yerine getiren kişiye tekstil boyacısı denir. Tekstil boyacısı şu işleri yapmakla mükelleftir; Laboratuvar ortamında çalışarak işin […]

Kıyafetlerimizde ya da ev eşyalarımızın çoğunda kullandığımız tekstilin hammaddesini iplik, lif ve petrol türevlerinden elde edilen elyaflar ile kumaş malzemeleri bir araya getirerek kullanıma hazır hale getirilir.

Hazır giyim malzemelerinden tekstil ürünlerinin istenilen renklerde piyasaya sunulması için renklendirme görevini yerine getiren kişiye tekstil boyacısı denir.

Tekstil boyacısı şu işleri yapmakla mükelleftir;

 • Laboratuvar ortamında çalışarak işin niteliğine göre yardımcı kimyasallar ile birlikte boya maddelerini hazırlar.
 • Kontrollerini yapar boyamadan önce numune ürün kabulü yapar.
 • Laboratuvarın ve numunenin hazırlanması için gerekli çalışmaları yapar.
 • Hazırlanan numuneyi değerlendirerek üzerinde çalışmalar yapar. Bunun için reçete oluşturur.
 • İmalata hazırlanacak ürünün numunesini ön terbiye işlemine tabi tutar.
 • Tekstil liflerinin birbirinden ayırır hazırlanan numuneye uygun olarak en ideal boyama metodunu belirleyerek, boyama işleminin yapılmasına zemin hazırlar.
 • Gerekli görürse değişik metotlar uygulayarak boyamanın yapılmasına imkan tanır.
 • Hazırlanan numuneyi örgü işi yapacak oluşturulan numuneden istenen bitin işlemini gerçekleştirir.
 • Değişik makine ve değişik boya maddeleri ile boyama işlemini gerçekleştirir.
 • Boyanan ürünlerin son kontrollerini yapar.
 • Kullandığı bütün araç ve gereçleri başladı gibi temiz bırakır.

Tekstil boyacısı hangi araç gereçleri kullanır

Personel koruyucu malzemeler olan maske, eldiven ve gözlük temel ekipmanlar arasındadır. Ayrıca laboratuvar ortamında otomatik pipetleme, donanımı ölçen metre, hassas terazi, termometre, manyetik karıştırıcılar, boyama makineleri, renk ölçüm spektrofotometresi, laboratuvar kontrol cihazları, yağ kiti, peroksit kiti, laboratuvar ortamında kullanılan sarf malzemeleri olarak da spatula, multifiber, pipet, baget, balon oje, beher, erlenmeyer gibi araç, gereç ve ekipmanlar ile işini yapar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Turizmin Önemi Hakkında
Tekstil boyacısı iş imkanları

Kimler Tekstil boyacısı olmalıdır

Tekstil boyacısı olmak için el ve göz işbirliğini en iyi şekilde kullanabilenler ve titiz, sorumluluk sahibi, dikkatli kişiler olmalıdır. Renklerle ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olan, renklerin özelliklerini en iyi şekilde bilen kişiler tekstil boyacısı olarak tercih edilir.

Unutulmaması gereken bir uyarı ise, kimyasal maddelerle iş yapılacağı için bu maddelere herhangi bir alerjik tepkisi olmamak şartı da aranmaktadır. Aksi halde hem işveren hem de çalışan için sürekli sıkıntı meydana gelecektir.

Tekstil boyacısı olmak için alınması gereken eğitim

Meslekle ilgili eğitim başta tekstil teknolojisi alanı altında tekstil boyacılığı branşında verilmektedir. Bunun için meslek liselerinde okunabilecek gibi ilgili meslek yüksek okullarında devam edilebilir. Özel kurslar veya halk eğitim merkezleri de yeterli müracaat olması durumunda tekstil boyacılığı kursu açarak meslek eğitimi verebilir.

Tekstil boyacısı iş imkanları

Bu mesleği yerine getirecek olan kişiler, işletmelerin kapalı ortamları olan laboratuvarlarda görevini icra ederler. Buralarda toz, gürültü, nem gibi durumlar söz konusudur. Bunun için kişisel koruyucu donanım maddeleri kullanılır. İş imkanları tekstile bağlı olduğu için her daim mevcuttur. Bunun için tekstil ile ilgilenen boya işletmelerinde baskı atölyelerinde tekstil laboratuarlarında ya da tekstil ürünleri satış yerlerinde iş imkanı yakalayabilirler. Kurumsal firmaların bu yönde kalifiye eleman sıkıntısı çektikleri bir gerçektir.

Tekstil boyacısı maaşı

İstenilen tecrübe ve eğitim sonrasında herhangi bir işletmede yeni işe başlayan bir tekstil boyacısı maaşı sizin de takdir edeceğiniz üzere asgari ücretin hemen bir tık üstünde olabilir. Çalışma prensibi ahlakı iş deneyimi verimliliği gibi kriterleri değerlendiren işveren birkaç yıl içerisinde çalışanın maaşına Türkiye şartlarında uygun bir zam yapacaktır

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kredi Çekerken Hangi Kriterler Dikkate Alınır

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?