Tekstil Mühendisliği Hakkında Bilgi

Tekstil Mühendisliği Hakkında Bilgi

Türkiye’nin son zamanlarda yaptığı tekstil hamleleriyle dünya çapında önemli konuma gelmesiyle de tekstil mühendisliğine olan ilgi gittikçe artmaya başlamıştır. Tekstil mühendisi olmak her lise mezunu insan için bir hedef haline gelmiştir. Kimler Tekstil Mühendisi Olmalıdır Tekstil mühendisi olmak için üst düzeyde akademik bir yeteneğe sahip olmak, aynı zamanda fen bilimlerine de ilgi duymak gerekir. Tekstil mühendisliği alanında başarılı […]

Türkiye’nin son zamanlarda yaptığı tekstil hamleleriyle dünya çapında önemli konuma gelmesiyle de tekstil mühendisliğine olan ilgi gittikçe artmaya başlamıştır. Tekstil mühendisi olmak her lise mezunu insan için bir hedef haline gelmiştir.

Kimler Tekstil Mühendisi Olmalıdır

Tekstil mühendisi olmak için üst düzeyde akademik bir yeteneğe sahip olmak, aynı zamanda fen bilimlerine de ilgi duymak gerekir. Tekstil mühendisliği alanında başarılı olmak için mekanik ilişkiler iyi hesap edebilen, kalite kontrol cihazlarını, bilgisayar teknolojisini yakından takip eden gençler olmanızı öğütleriz.

Tekstil Mühendisliği

 

Tekstil mühendisleri adı üzerinde tekstil ve konfeksiyon sanayisinde ham maddelerin işlenmesi aşamalarında her türlü teknik ve yönetim şekillerini idare edebilen ve çağımıza paralel olarak gelişen yeni yöntem ve tekniklerin uyarlama bilmesi için durmadan çalışmalar yapabilen, yeni ürünlerin tasarımlarını hazırlayan üretimin ekonomik bir biçimde devam edebilmesi sağlayan kişi olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bu mesleğe girenler aynı zamanda ürünlerini teknik olarak estetik olarak dokuma örme ve baskılama düzenlerini bilgisayar yardımıyla tasarlayarak uygulayan ve her türlü makinaların ayarlarını, bakımını yapmasını bilen, ürünlerinde kalitelerini kontrol edebilen, araştırmaya geliştirmeye katkıda bulunan kişilerdir.

ÇALIŞMA ORTAMLARI

Tekstil mühendisi olacak kişiler nerede çalışır, diye sorulursa… Çalışma ortamları genelde çok gürültülü yerlerdir. Aynı zamanda çalıştıkları ortamlarda lif tozları olabilmektedir. Tekstil mühendisi çalıştığı zaman tekniker teknisyen ve fabrikadaki işçiler ile birlikte olacağından onlarla iyi iletişim kurabilmelidir. Endüstriyel atölyelerde mühendis olarak çalışacağı için ayrıca teksti’in her türlü üretim ve pazarlaması konusunda da teknik bilgiye sahip olacağından satış sorumlusu olarak da görevlendirilebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Marmarabirlik'te Ambalaj Küçüldü, Hedef Büyüdü

TEXTİL MÜHENDİSİ OLMAK İÇİN ALINMASI GEREKEN EĞİTİMLER

Tekstil mühendisi olabilmek için üniversitelerin eğitim süresi 4 yıl olan fizik, matematik, otomatik kontrol, malzeme elektronik bilgisayar programlama istatistik doğal lifler kimyasal lifler ipekçilik iplikçilik esasları dokumacılık esasları, örme teknolojisi, konfeksiyon tekniği gibi çok farklı ve ilginç ama hepsi de tekstille ilgili olan dersler okuyarak lisans düzeyinde eğitim aldıktan sonra mühendis olmaya hak kazanır.

TEKSTİL MÜHENDİSİ KARİYER VE MAAŞI

Üniversiteden mezun olan bir kişi her bölümde olduğu gibi isterse akademik olarak yüksek lisans, doktora yapabilir, doçent ve profesör olma yolunda her türlü gayreti gösterebilir. Tekstil mühendisi olan kişiler çalıştığı işletmelerde farklı ünvanlarla para kazanabilir. Bu ünvanlar imalat müdürlüğü, kısım şefliği, genel müdür düzeyine kadar çıkabilmektedir. Tekstil mühendisi maaşı pozisyonunuza göre 3000 ile 10000 TL arasında değişebilir.

Ayrıca girişimci özelliği olan kişiler kendi işlerini kurarak üretim pazarlama ve temsilcilik alanlarında kendilerini ispat edebilirler.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?