Tekstil Teknolojisi Teknikeri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Tekstil Teknolojisi Teknikeri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Tekstil teknikeri kime denir Hazır giyime yönelik tekstil ürünlerinin üretim aşamasında üzerine düşen model tasarımı, kalite kontrolü, numune tasarımlarının ayarlanması, üretimin takibi ve planlanmanın kontrol edilmesi gibi aşamalarda sorumlu olan personele tekstil teknikeri denir. Hazır giyim ve konfeksiyon ürünlerinin üretilmesi basamaklarında bölüm farketmeksizin kendine verilen görevleri layıkıyla yerine getirmekle mükelleftir. Bu basamaklar; baskı, boyama, örme […]

Tekstil teknikeri kime denir

Hazır giyime yönelik tekstil ürünlerinin üretim aşamasında üzerine düşen model tasarımı, kalite kontrolü, numune tasarımlarının ayarlanması, üretimin takibi ve planlanmanın kontrol edilmesi gibi aşamalarda sorumlu olan personele tekstil teknikeri denir.

Hazır giyim ve konfeksiyon ürünlerinin üretilmesi basamaklarında bölüm farketmeksizin kendine verilen görevleri layıkıyla yerine getirmekle mükelleftir. Bu basamaklar; baskı, boyama, örme işleri, dokuma aşamaları, iplik ayarlamaları, konfeksiyon ayarları şeklinde kendini gösterebilir.

Tekstil teknikeri ne iş yapar

Bu bölümü seçip okuyacak olan öğrenciler yeteneklerinin geliştirilmesine yönelik olarak tekstil mühendisliği gözetiminde yapı, malzeme, renk, biçim ve işlev ilişkilerini özgün ürünlerle sunmayı öğreneceklerdir. Türkiye’nin ihtiyacı olan moda ve hazır giyim sektöründe ihtiyaç duyulan mesleki yeterliliği kazanmış olan kalifiye elemanları işgücüne kazandırmak olacaktır. Bu bağlamda tekstil teknolojisi teknikeri ne iş yapar kısaca özetleyelim.

 • Hazır giyim ürünlerinin üretiminin önceden planlamasının yapar.
 • Plan doğrultusunda işlerin ve sürecin hızlandırılarak işlemesine katkı sağlar.
 • Çalışmayı önceden planlar. Gerekli hazırlıkları yapar.
 • Tekstil üretimi için lazım gelen makinelerin üretime hazır olup olmadığını kontrol eder.
 • Üretimi yapılacak olan ürünlerin model kalıplarına hazır duruma getirir.
 • Ürünlerin numunelerini hazırlar hazır giyim sektörüne kazandırılacak kıyafetlerin, kumaşlarının renk, kalite gibi özelliklerini kontrol eder. Uygun olanların onayını yapar ve üretim aşamasında denetlemesini yapar.
 • Meydana getirilen modelleri üretimi için gerekli malzemelerin ya da süsleme amaçlı kullanılan materyallerin belirlemesini yapar.
 • Üretime girecek olan ürünlerin önceden sürecini planlayıp ona göre işleme koyar.
 • Seri bir şekilde üretim yapılan kıyafetlerin kontrollerini ve takiplerini sağlar.
 • İmal edilen ürünlerin sonraki aşamalarını sonraki aşamaları olan paketleme depolama ve pazarlama süreçlerini takip eder.

Tekstil teknikeri

Nasıl tekstil teknikeri olunur

Tekstil teknikeri olarak hazır giyim ve moda sektöründe kendini kabul ettirmek isteyen gençlerin tekstille ilgili bölümü bulunan üniversitelerde eğitim görmesi şarttır. Önlisans ya da lisans eğitim almak yeterlidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yeminli Mali Müşavir Kimdir Ne İş Yapar Kazancı

Bu bölümleri gelecekte meslek haline getirmek isteyen gençlerin lise eğitimini tekstil üzerine okumalarını tavsiye ederiz. Çünkü önlisans programlarına sınav olmaksızın ortaöğretim puanı ile giriş yapılabilmektedir. Meslekte yükselmeyi hedefleyenler sonrasında DGS ile lisans eğitimi de alabiliyor.

Tekstil teknikeri çalışma alanları

Tekstil ürünleri üzerine faaliyette bulunan işletmeler de bu anda eğitimini almış tekniker 100’de 10 civarında bulunmaktadır. Üretim imalat kısmında çalışan ise yüzde 6, personel ve hizmet birimlerinde görev alanların yüzde dilimi %5 civarındadır.

Çalışma alanları ülkemizin köklü tekstil firmaları olabileceği gibi, küçük ve orta ölçekli giyim, moda üretimi yapan firmalar olacaktır. Bilhassa Denizli, Gaziantep, Adana, İstanbul ve Bursa gibi sanayisi tekstil ağırlıklı olarak gelişen şehirlerimizde terbiye, konfeksiyon, baskı, boya birimlerinde çalışma imkanı bulunacaktır.

Ülkemizin Avrupa Birliği ve Gümrük Birliği yolundaki çalışmaları neticesinde bu ülkelere yönelik ihracat da kaliteli ve rekabetçi tekstil teknolojisi teknikeri ihtiyacını artıracaktır. İşletmelerde tekstil kalite kontrol teknisyeni olarak da adlandırılan bu gençler ülkemizin ihracatına da katkıda bulunacaklardır.

Kimler tekstil teknolojisi teknikeri olmalıdır

 • Renk, sayı ve kontrol mekanizması ağırlık basan gençler
 • Çevre ve doğa korumaya yönelik çalışmalar yapanlar
 • Her türlü iş organizasyonlarını layıkıyla yapabilenler
 • Endüstriyel ürünlerde el becerileri gelişmiş olanlar
 • Hazır giyim ve tekstil kavramlarına ilgi duyanlar
 • Atölye ortamlarında çalışmaktan zevk alanlar
 • moda ve teknolojiyi yakından takip edenler tekstil teknolojisi teknikeri olma yolunda önemli özellikleri taşıyor sayılmaktadır.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnternet Paketleri Aldatmacası 

Tekstil teknolojisi teknikeri hakkında ilginç bilgiler

Bölümü bitirip de aktif olarak çalışanların yüzde doksanı üretim ve endüstriyel ürünler sektöründe çalışmaktadır. Yüzde altmış bilişim, %53 tekstil, %40 eğitim, %30 da ticaret, sağlık, gıda, otomotiv, ev eşyaları ile ilgili sektörlerde çalışmak zorunda kalmışlardır. Bu alanda faaliyet gösterenlerin yüzde 50’den fazlası kadındır.

Tekstil teknikerinin eğitim durumu bazında incelemesi ise şu şekildedir; Yüzde sekseni lisans, yüzde yirmi dokuzu önlisans, yüzde 26’sı lise mezunu. Diğerleri de ortaokul ve ilkokul mezunu olarak çalışmaktadır.

Bölümle ilgili eğitim veren üniversitelerin tercih sıralaması ise, en fazla Kırklareli Üniversitesi, sonra Ege Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi şeklinde sıralanmaktadır.

Tekstil teknikeri olarak çalışanların yetenekleri incelendiğinde yüzde doksanı motocross meraklısı, AS400 programına ilgi duyanlar aynı şekilde. Bilgisayar, analitik ve kritik düşünebilme, dikiş becerisi, koçluk ve liderlik merakı, dinleyici olma, beyin fırtınası yapabilme ve fotoğrafçılık alanına ilgi duyanlar olduğu tespit edilmiş.

Tekstil teknolojisi teknikeri maaşı

Çalışanların çoğu özel firmalarda iş bulacağından alacağı maaş; çalışma kapasitesi, bilgi birikimi, yeteneği, statüsü, çalıştığı kurumun kapasitesi gibi kriterlerle netlik kazanacaktır. Asgari ücretten başlamak kaydıyla ileriki dönemlerde kişinin işletmeye kazandırdıkları oranında tekstil teknikeri maaşı ödemesi yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Su Arıtma Cihazı Nedir Nasıl Çalışır başlıklı makalemizde Biopipe, Enes Kutluca ve Su arıtma hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?