Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Hakkında Bilgi

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Hakkında Bilgi

Küresel ve bölgesel haber almak isteyenlerin en çok başvurduğu kanallar hiç şüphesiz haber kanallarıdır. Buralarda çalışan insanlar da belli eğitimlerden geçer. Televizyon haberciliği ve programcılığı bölümünün okuyanlar hedeflerine ulaşmak için kendilerine istihdam imkanı tanıyan yerel ya da ulusal boyuttaki haber kanallarında boy göstermek isterler. Burada amaç, olayları değerlendirmek, eleştirmek, analiz etmek, bütün bunları birleştirerek bilgi […]

Küresel ve bölgesel haber almak isteyenlerin en çok başvurduğu kanallar hiç şüphesiz haber kanallarıdır. Buralarda çalışan insanlar da belli eğitimlerden geçer. Televizyon haberciliği ve programcılığı bölümünün okuyanlar hedeflerine ulaşmak için kendilerine istihdam imkanı tanıyan yerel ya da ulusal boyuttaki haber kanallarında boy göstermek isterler. Burada amaç, olayları değerlendirmek, eleştirmek, analiz etmek, bütün bunları birleştirerek bilgi almak isteyen seyircilere ulaştırmaktır. Bunu yaparken profesyonel becerileri ortaya koyması esas teşkil eder.

Herkesin malumu olduğu üzere rekabet oldukça kızışmış durumda. Hele hele dijital medyanın tam anlamıyla sektörü ele geçirme çabaları, rekabetin giderek kızışacağının işaretidir.

Televizyon her ne kadar Türkiye’de en çok tercih edilen kitle iletişim aracı olsa da söz konusu ajansların verdikleri bilgileri dinlemek olunca, daha seçici davranılıyor. Bu alanda çalışanlar veya izleyici, dinleyici pozisyonunda olanlar gelecekte televizyonculuk, habercilik, programcılık alanında istihdam yakalamak isteyen gençler bu bölümün inceliklerini bilmelidir. Ona göre de pozisyon olmalıdır.

21. yüzyılın bilgi çağı, iletişim çağı olması ister istemez gençlerin dijital medya başta olmak üzere iletişim programlarını araştırmasına neden olmaktadır. Televizyon programcılığı tercih edecek olanların yönetmenlik, metin yazarlığı, kameramanlık, editörlük, ışık tasarımcısı ve bileşenleri tam anlamıyla öğrenmesi zorunludur.

Televizyon habercisi-programcısı ne iş yapar

Seyircilerin beklentileri doğrultusunda programlar ve haberler üretir, farklı bölümlerden oluşan programlar yapar. Bütün bunları izleyicinin önüne koymak için yeri gelir editörlük, yeri gelir metin yazarlığı yapar ve kurgular. Sonunda stüdyo, ışık, ses, kamera, finansman aşamalarını hesaplayarak haber ya da farklı beklentilere cevap verecek programlar yapar.

TV programcısı-habercisi olmak için gerekli özellikler

 • Olmazsa olmaz kriterlerden birincisi yabancı dil bilgisidir.
 • Mutlaka yabancı dil öğrenilmesi gerekmektedir.
 • Çünkü yeri gelir uluslararası boyutta bir program yapılabilir.
 • Bunun için farklı ülkeler, farklı lisanlar konuşan insanlarla konuşmak, tartışmak, iletişim kurmak icap eder.
 • Gündemi yakından takip etmelidir.
 • Estetik bir görünüş sahibi olmalıdır. sürekli yenilikleri takip ederek buna göre hareket etmelidir.
 • Düzgün diksiyon sahibi olmalıdır.
 • Toplum bilimi ve insan ilişkilerine ilgi duymalıdır.
 • Her türlü insanla iletişim kurabilmelidir.
 • Olayları derinlemesine analitik olarak yorumlanmalıdır.
 • Meraklı, araştırmacı ve dışadönük kişiler TV habercisi programcısı olmak için başlangıç kriterlerini yerine getiriyor sayılır.

Televizyon programcısı ne iş yapar

Televizyon programcısı-habercisinin görevleri

 • Aktüel gündemi yakından takip etmelidir. doğal afetler, terör, kaza, yangın gibi olayları irdeleyip sebep sonuç ilişkisini seyirciye sunmalıdır.
 • Sunacağı haberler için uygun görselleri önceden hazırlanması gerekir.
 • Kaynağından gelen haberlerin redaktesini yapmalıdır.
 • Yapacağı programın finansal altyapısını planlamalıdır.
 • Belli bir takvim çerçevesinde hareket etmelidir.
 • Televizyon habercisi ya da programcısı bazı durumlarda sunuculuk görevlerini yerine getirmelidir.
 • Bazı durumlarda ise yönetmenlik rolünü üstlenmelidir.
 • Gündemle ilgili bütün kitle iletişim araçlarına tarayarak en çok ilgi uyandıracak haber ya da programları gündeme taşımalıdır.
 • Bazı durumlarda editörlük, bazı durumlarda haber yöneticiliği yapabilir.
 • Programın akışını önceden planlar. röportaj yapılacak kişileri programa davet eder.
 • İhtiyaç olması halinde rejiye girebilir.
 • Gündemi ve insanları ilgilendiren her türden program yapabilmelidir.
 • Konuşma metinlerini önceden hazırlamalıdır.
 • Programın içeriğini süreleri ile birlikte önceden planlamalıdır.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yapı Yüzey Kaplama Döşeme Duvar Kaplama Teknikeri-Teknisyeni Kimdir

Televizyon haberciliği ve programcılığı sektöründe kullanılan araç gereçler

Prompter, ışık seti, hoparlör, amplifikatör, değişik boyutlarda adaptörler, audio, kamera, fotoğraf makinesi, animasyon ve bilgisayar kurgu programları, yaka mikrofonları, DVD, CD oynatıcıları, canlı yayın için gerekli olan telefon cihazları, reji masası, ses mikseri, görüntü kabloları, video, örümcek, tripod, monitör, kalem, ayna ve benzeri ekipmanlar.

Nasıl TV habercisi ve programcısı olunur

Her şey gibi iletişim sektörü de baş döndürücü bir hızla değişmektedir. Bu inanılmaz değişimi beraberinde farklı hikayeleri anlatıcıları ve dinleyicileri de değişim içine giriyor. Dolayısıyla hem televizyonculuk anlayışı, hem habercilik, hem de programcılık dediğimiz iletişim kanalları da bu değişimden ister istemez etkileniyor. Canlı yayınlar yapan web tv kanalları, mobil televizyonlar, ip televizyonlar, 3 boyutlu televizyonlar insanların hem beklentilerini yükseltiyor hem de bu sektörde istihdam olanağı yakalayacak kişilere olanaklar tanıyor. Bu sektörün ayakta kalması değişime ayak uydurmak isteyen gençlerin teknik bilgi, organizasyon yeteneği, farklı düşünme, inovasyon seçeneklerini televizyon dünyasına da dahil etmesi hedefleniyor.

Bu amaçla televizyon haberciliği ve programcılığı bölümü açan üniversite sayısı her geçen gün artıyor. Buraları tercih eden gençler sadece diploma almak için değil, alanında başarılı olmak, hedeflerine ulaşmak amacıyla da geniş çaplı bir mücadeleye girişiyor. Başarılı olanlar sektörde gerek dijital medya boyutunda, gerek görsel iletişimde televizyon habercisi, web programcısı ünvanı ile kendine rol kesiyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Ek İş İlanları

Kısaca televizyon haberciliği ve programcılığı okumak için lise mezunu olma şartı bulunmaktadır. Sonrasında 4 yıl lisans eğitimi alanlar sektörün en zayıf halkasından giriş yaparak kendine yer edinmeye çalışacaktır. Mezun olanlara basın ve yayın lisans diploması ya da televizyon haberciliği ve programcılığı diploması sunulmaktadır.

TV habercisi ve programcısı iş imkanları

Üniversiteden başarı ile mezun olup rekabet ortamına girip, çalışmak isteyen gençler farklı araştırmalar yapması gerekir. Çünkü bahsettiğiniz gibi mobil TV, web tv, ip TV, 3 boyutlu TV, Vod gibi uygulamalar için pozisyonunuzu almalısınız. Çalışma şartları veya becerileriniz hangisine yatkın geliyorsa orada yürüyeceksiniz.

İsteyen serbest olarak çalışabilir. Yani görsel ve video malzemeleri ile paylaşım sitesi kurarak para kazanma imkanı yakalayabilir. Herkesin malumu olduğu üzere moda olan youtuber profesyonel kişilere yüklü miktarda para kazandırmaktadır. Buralardan tonlarca para kazanan gençler olduğunu sizler de biliyorsunuz. Belli bir format üzerinde çalışarak serbest bir şekilde iletişim sektöründe para kazanma hakkını elde edebilirsiniz. Bu yolu tercih eden sayısı çok fazla olmayacaktır biliyoruz.

Esas olan kalıcı, geniş kitlelere hitap edecek bir kurum kuruluşta çalışmaktır. O zaman televizyon programcısı veya habercisi olarak iş imkanı tanıyan televizyon kuruluşları, görsel medya platformları, yazılı ve elektronik habercilik yapan platformlar sizlerin çalışma alanı olabilir. Buralarda habercilik, televizyon programcılığı ya da Web TV üzerine sizlere verilen görevleri yerine getirirsiniz. Belediyeler, özel kurum ve kuruluşlar, resmi kurumlar, üniversiteler, büyükşehirler bu bölümden mezun olanlara iş verecek, istihdam tanıyacak yerler arasında sayılabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  BİTİŞİK, EĞİK EL YAZISI SAÇMALIĞI

TV programcısı-habercisi maaşı

Yukarıda iş imkanlarını anlatırken bahsettiğiniz gibi özel konum ve de serbest olarak çalışırken fiyatlar değişkenlik gösterecektir. serbest çalışanlar performansları ölçüsünde gelirlerini kendileri belirleyecektir.

Özel sektörde ise durum yine aynı şekilde sizin firma için getirileriniz, olumlu yönde kazanımlarınız belirleyici olur. Bir de hizmet verdiğiniz kurumun ölçeği kazancınızın maaşınızın netleşmesinde belirleyici bir durum olarak karşımıza çıkar. Kısacası, televizyon habercisi web programcısı maaşı çalışanı mutlu edebilecek miktarlara ulaşabilir.

Bir önceki yazımız olan Üniversite Öğrencileri İçin Ek Gelir Fırsatları başlıklı makalemizde Blog yazarlığı yapmak, ders notları satmak ve içerik editörlüğü makale yazarlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?