Televizyon Muhabiri Kimdir Nasıl Televizyon Muhabiri Olunur

Televizyon Muhabiri Kimdir Nasıl Televizyon Muhabiri Olunur

Televizyon muhabiri ne iş yapar Geniş halk kitlelerini ilgilendiren haberleri, çalıştığı yayıncı kuruluş aracılığı ile farklı şekil ve yöntemler uygulayarak haber yapan kişidir. Günümüzde radyo çok fazla ilgi görmüyor ancak, televizyon haberlerine meraklı olan oldukça geniş bir kitle bulunmaktadır. Sürekli haber okuyan veya haber dinleyen bu insanlara faydalı olmak amacıyla olayları bazen yerinden gözleyen, bazen […]

Televizyon muhabiri ne iş yapar

Geniş halk kitlelerini ilgilendiren haberleri, çalıştığı yayıncı kuruluş aracılığı ile farklı şekil ve yöntemler uygulayarak haber yapan kişidir. Günümüzde radyo çok fazla ilgi görmüyor ancak, televizyon haberlerine meraklı olan oldukça geniş bir kitle bulunmaktadır. Sürekli haber okuyan veya haber dinleyen bu insanlara faydalı olmak amacıyla olayları bazen yerinden gözleyen, bazen haberi yayına sokmadan önce farklı argümanlarla birleştirerek renklendiren, belgelerle sunan kişiye televizyon muhabiri denir.

Meraklılarına ulaştıracağı haberi öncesinde bilgi ve belgelerle seyirciye ulaştırılması gerekmektedir. Bazı durumlarda bizzat haberin kaynağına giderek oradan tanıklarla ya da habere konu olan kişiler ile görüşüp aktarması gerekebilir.

Televizyon muhabirinin görevleri nelerdir

Yayıncı kuruluşta kendisine görev verilen televizyon haberleri, öncelikle bir alanda uzmanlaşması gerekmektedir. Ekonomi, siyasal, sosyal, eğlence ya da spor gibi konularda uzmanlaşan kişiler işlerini daha kaliteli yapacaktır. Bu kapsamda televizyon muhabirinin görevleri şunlar sayılabilir;

Sunacağı haberle ilgili olarak ön araştırmalar yapmalıdır. Takip edeceği haberi belgelendirmede her türlü haber için kullanılacak dökümanı yanına almalı. Bizzat olay yerinde inceleme yapmalıdır. Gideceği yeri önceden belirleyerek hızlı bir haber elde etmelidir. Kameramanla birlikte çalışacağı için ekip arkadaşı ile uyum içinde hareket etmelidir. Önceden sunacağı haberle ilgili benzer görüntüleri izlemelidir. Elde ettiği haberi görüntü ile birleştirerek gerekirse canlandırma veya sabit görüntüler şeklinde sunucuya hazırlama yapmalıdır. Elde ettiği ajansı metin haline getirir, kurgular sonra yayına verilmesi için hazır duruma getirir. Haberde kaynak olan kişileri araştırır ve haberi geliştirerek sunulmasına katkı sağlar. Haberle ilgili geçmiş dönemlerde benzerlik varsa arşiv araştırması yapılmalıdır. Hazırlanan haberin sorumlu söyle uygun bir şekilde teslimatını yapar. Sürekli gündemi takip ederek daha önce yaptığı haberlerle ilgili gelişmeler varsa konuyu tekrar gündeme getirebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çin'in Kredi Notu Değişti-Değişmedi

Televizyon muhabiri hangi araç gereçleri kullanır

Görüntülü ve sesli yayın yapılması için gerekli olan her türlü iletişim araç gereçleri ekipmanlar arasında yer alır. Ses montaj aletleri, bilgisayarlar, ses kurgu programları, ses kayıt cihazları, mikrofon, not defteri, dijital kamera, dijital video kurgu programları, fotoğraf işleme yazılımları ve mesleği ile ilgili benzer araç gereçler televizyon muhabiri için gerekli olan ekipmanlar arasındadır.

Kim televizyon muhabiri olmalıdır

Haberler aciliyeti olan bir konu olduğu için televizyon muhabiri olacak kişinin pratik olması gerekir. Refleksleri güçlü olan kişiler bu meslek için yatkındır. Önemli bir haber sonrasında açıklama yapan ilgili bir kişiyi dinlerken herkesten daha dikkatli olmalı, ayrıntıları yakalamalı farklı bakış açısıyla düşünmelidir. Kimsenin tahmin edemeyeceği düşünemeyeceği cümleleri ve ayrıntıları yakalamalıdır. Edindiği bu haberleri anında çalışılan kuruma il etmelidir. Televizyon haberciliğinde aslolan hızlı olmaktır. Haberi önce veren kazanır. Dolayısıyla televizyona haber yapan muhabirler de acil hareket etmek zorundadır. Aynı zamanda fiziki görünüm ve diksiyonun da çok önemli olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Çünkü görüntülü bir sistemde size de rol verildiği için seyircilerin görselliğe önem verdiği göz ardı edilmemelidir. Şık giyinmek temiz giyinmek, bakımlı olmak. Hızlı olmak önemlidir. Sözel yeteneği güçlü olmalıdır. Her türlü olaylar karşısında soğukkanlılığını korumalı gündemi yakından takip etmelidir. Meraklı olmalıdır. Aceleci davranan cesur kişiler televizyon muhabirliği için gerekli özelliklere sahip kabul edilir. Olayları derinlemesine gözlem yaparak, ayrıntılara ağırlık vermelidir. Çabuk düşünmeli, hızlı karar vermelidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Doğa Katliamına ‘Dur’ Diyelim

Objektiflikten asla taviz vermemelidir. Bir haberin neden-sonuç ilişkisini öngörmeli ve buna göre açıklamalarda bulunmalıdır. Her türlü insanla ilişkilerini pozitif olarak geliştirmeli elde ettiği bilgileri haber formatında hazırlamalıdır. Çok sık seyahat edeceğini farklı yerlerde bulunacağını peşinen kabul etmelidir. Ekranda herkesin kendine seyrederken heyecanlanmadan rahat bir duruş sergilemelidir. Çalışma saatlerinin esnekliğini önceden kabul etmelidir.


Televizyon muhabiri maaşı ne kadar

TV muhabiri olmak için alınması gereken eğitim

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak yeterli değildir. Kendini güncellemek, olayları derinlemesine analiz etmek, halkla buluşabilmek, insanları etkileyebilmek başta gelen kriterler arasındadır. Tabii ki TV muhabirliği bölümünü bitirmek bir avantaj sağlayacaktır. Liseden sonra farklı isimler altında meslekle ilgili eleman yetiştiren üniversitelerin bölümleri okunabilir. 4 yıl eğitim aldıktan sonra staj tamamlanması da gerekir. Sonrasında ulusal ya da yerel haber yapan kanallarda görev alıp çalışma imkanı mevcuttur. Radyo ve televizyon programcılığı bölümü bitirenler arasından başarılı olanlara istihdam olanağı sunan kurumlar mutlaka olacaktır. Bu bölümde okuyabilmek için iletişim fakültelerine bağlı olan radyo televizyon ve sinema bölümlerinde taban puanları geçerek okumak yeterlidir. Başarılı öğrencilere burs imkanı da sağlamaktadır. Sözel puan türünde öğrenci alımı yapılmaktadır. Özel ve devlete bağlı üniversitelerin çoğunda radyo televizyon sinema bölümleri mevcuttur.

Televizyon muhabiri iş imkanları

Yerel ya da ulusal televizyon kanallarında çalışmak herkesin en çok istediği seçenek olsa da günümüzde dijital haber yayını yapan Web siteleri de yeni bölüm mezunlarına iş imkanı sağlamaktadır i. Basılı habercilik yapan büyük haber kuruluşları bile artık dijital medya aracılığı ile geniş kitlelere ulaşmayı hedeflemiştir. İnsanoğlu her zaman merak eder. Haber almak ister bilgi edinme paylaşma ihtiyacını hisseder. Üstelik bunu hızlı bir şekilde elde etmek ister. Bu süreçte televizyon muhabiri devreye girer. Vatandaşın bilgi alma haber alma teknolojiyi hızlı kullanma isteğine cevap verir. Farklı kaynaklar aracılığı ile bu işlerin insanlara ulaştırıldığında ulaştırılmasına olanak sağlayan kişilere iş fırsatları iş olanakları verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hangi Ek İşleri Yapmalıyım?

Televizyon muhabiri maaşı

Televizyonculuk diğer mesleklere göre farklı bir boyutta ele alınmalıdır. Çünkü ücretler bu mesleğin icrasında tecrübe, yerel, bölgesel ya da ulusal ölçekte hizmet veren yayın kuruluşuna göre değişkenlik göstermektedir. Eğer resmi bir televizyon kanalında TV muhabiri olma şansımız bulunuyorsa ücretiniz diğer özel haber kuruluşlarına göre daha fazla olacaktır. Tersi bir durumda söz konusu olabilir. Marka haline gelmiş mesleğinde duayen olarak kabul edilen televizyon muhabiri, devlet televizyonda çalışan meslektaşlarından daha fazla para kazanabilir.

Kısacası kamu alanında çalışma durumunu söz konusu olursa size standart bir maaş ile iş verilir, çalışırsınız paranızı kazanırsınız. Özel televizyon kanallarında TV muhabiri maaşı alacak olanlar performans, yayın alanının genişliği, tanınırlık, bilinirlik gibi faktörlerle ortaya çıkacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?