Temel ile Dursun Altın Peşinde

Temel ile Dursun Altın Peşinde

Temel babasından kalan tarlayı sürerken sabana bir şey takılır. Merakla sabanın ucundakine bakar. Gözlerine inanamaz. Bir küp dolusu altın çil çil altın ona doğru gülümsemektedir. Hayatının şansını yakalayan Temel altınları sayar içinde tam 999 tane altın bulunmaktadır. Altınları bulur ama birden içini bir korku sarar. Çünkü sahip olduğu bu altınları duyanlar kendisini rahatsız edecektir. Peki […]

Temel babasından kalan tarlayı sürerken sabana bir şey takılır. Merakla sabanın ucundakine bakar. Gözlerine inanamaz. Bir küp dolusu altın çil çil altın ona doğru gülümsemektedir. Hayatının şansını yakalayan Temel altınları sayar içinde tam 999 tane altın bulunmaktadır.

Altınları bulur ama birden içini bir korku sarar. Çünkü sahip olduğu bu altınları duyanlar kendisini rahatsız edecektir. Peki bu altınları kimseye göstermeden nasıl harcayacaktır, fakirlikten nasıl kurtulacaktır. Düşünür, taşınır, en sonunda altınları saklamaya karar verir. Altınları gece evinin yanındaki arsanın bir köşesine gömer. Gece sabaha kadar kazma kürek sallar ve altınları toprağın altına güzelce yerleştirir, üstünü kapatır.

Kimsenin anlayamayacağı şekilde örter ancak Temel’in tedirginliği yeniden nükseder. Altınları ihtiyaç olunca çıkarıp kullanmak için yerini karıştırma korkusu sarar. Bu soruna da çözüm bulur. Bir plaka üzerine şu notu yazar,

!Ha puraya Temal altın gömmemiştur!

Bu plakayı sivri uçlu bir çubuk üzerine yerleştirir ve gömdüğü altınların üzerine diker. Artık sorun çözülmüştür. Temel’in arsaya gömdüğü altınların yerini herkes görebilir ama orada altın olmadığını anlamaz.

Birkaç gün sonra Temel’in arsasının yanından geçen Dursun bir plaka üzerine yerleştirilmiş yazıyı okur;

!Ha buraya Temel altın gömmemiştur!

yazısı dikkatini çeker. Dursun köfteyi çakar. Gece kimse görmeden gelir, Temel’in gömdüğü altınları çıkarır. Altınları aldıktan sonra oraları düzeltir, Temel’in yazdığı plakanın arkasına su notu düşmeyi ihmal etmez;

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Temel'den Meslek Tiplemeleri

-Altınları Dursun Almamiştur-

♥♥♥♥

Fıkra ile alakalı şu haberi paylaşmak istedik.

Temel= 1 altın

Dursun=1 altın

İdris=1 altın

Fadime=1 altın

Ortamın neşesini artırmak amacıyla başvurduğumuz fıkralar mutluluk kaynağımız olur. En çok da derin hoşgörü sahibi olan Karadenizli insanların sembolü haline gelen Temel, Dursun, İdris ve Fadime isimlerinin geçtiği fıkralar güldürür bizleri.

Dipnot olarak size ilginç bir haber paylaşmak istedik.

Karadeniz’in sembolü haline gelmiş Trabzon ilimizin Arsin ilçesinde belediye meclisi kendi kültürlerinin yaşatılması amacıyla önemli bir teşvik kararı aldı. Karadeniz ile özdeşleşmiş olan Temel, Dursun, Fadime, İdris isimlerini çocuklarına veren anne babalara tam altın verilmesi kararlaştırıldı.

Bölgede geçmiş dönemlerde çocuklara çok fazla verilen bu isimlerin günümüzde gerek fıkralar, gerek gençlerin yeni isimlere olan merakları dolayısıyla verilmemesi böyle bir yola başvurulmasına sebep oldu. Belediye Meclisi tarafından yapılan araştırmada bu isimlerin neredeyse çocuklara hiç verilmemesi kendi kültürlerine yabancılaşma olarak düşünüldü. Kültürlerini canlandırmak maksadıyla belediye meclisi toplanıp karar aldı. Yeni doğan çocuklarına Temel, Dursun, İdris ve ya Fadime isimlerinden herhangi birini veren her anne babaya 1 cumhuriyet altını verilecek.

Fıkralarda adını yaşattığınız Temel, Dursun, İdris ve Fadime altın teşviği sayesinde gerçek manada hayata tutunabilecekler mi zaman gösterecek.

Bir önceki yazımız olan 'Eşşol Eşek' Fıkrası başlıklı makalemizde eşşeğlu eşşek fıkrası, Nasrettin Hoca Eşek Fıkrası ve Nasrettin Hoca Fıkrası hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hikaye Tamamlama Örnekleri

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?