Teniste Üstten Kesme Top Nasıl Yapılır

Teniste Üstten Kesme Top Nasıl Yapılır

 Çok sevilen bir spor dalı olan tenis, son zamanlarda insanların ilgisini çekmeye başlamıştır. Bu sebeple dünya çapında Grand Slam adı verilen büyük uluslararası tenis organizasyonları yapılmaktadır. Göze hoş gelen tenis sporu milyonları, hatta milyarları ekrana kilitleyebilmektedir. Bizim bugün size anlatmak istediğimiz konu, ister masa tenisinde olsun, ister tenis kortunda olsun tenis oyuncularının üstten kesme ya da […]

 Çok sevilen bir spor dalı olan tenis, son zamanlarda insanların ilgisini çekmeye başlamıştır. Bu sebeple dünya çapında Grand Slam adı verilen büyük uluslararası tenis organizasyonları yapılmaktadır.

Göze hoş gelen tenis sporu milyonları, hatta milyarları ekrana kilitleyebilmektedir. Bizim bugün size anlatmak istediğimiz konu, ister masa tenisinde olsun, ister tenis kortunda olsun tenis oyuncularının üstten kesme ya da kesik vuruş adı verdikleri vuruşunu nasıl yaptıklarını anlatmaya çalışmaktır.

  Üstten Kesme Top Nasıl Yapılır 

Teniste üstten kesme olarak söylenen vuruş, topun gittiği yolun kısalmasını, atılmak istenen yere düşünülenden önce düşmesine yardımcı olan bir vuruş tekniğidir. Tenis topu kendi ekseni etrafında dönerek yani hareket yönüne göre dik olan havanın etrafında dönüş yaparak daha kısa mesafede gönderilmesine kesme top adı verilmektedir.

Peki, bu kesme top nasıl yapılmaktadır, nasıl üstten kesme tekniği ile vuruş gerçekleşmektedir? Teniste önemli olan nokta, top dönerken çevresinde ona yapışık olarak sürüklenen ince bir hava tabakası vardır. İşte bunun sonucunda da topun alt tarafında ve üst kısmında bulunan hava akımlarının hızlar arasında, dolayısıyla da yapılan basınç arasında bir farklılık meydana gelir, tenis topunun yakına düşmesi istenirse topuğun üst tarafında bulunan daha yüksek bir basınç vardır. Yani görece daha düşük bir hava hızı ile doldurulması gerekmektedir. Bu sayede topun hareket yönüne göre ileriye doğru vurularak öldürülmesi ile mümkün olmaktadır. Bu işlem hidrodinamik etkisi olarak ifade edilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sivas Kış Sporları Merkezi Olma Yolunda
Üstten Kesme Top

Teniste üstten kesme topu seyirciler güzel bir hareket olarak düşünse de aslında bilimsel bir uygulamanın sahneye yansımış bir görüntüsünün insanlar tarafından takdir edilmesidir.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?