TEOG Sonrası Lise Tercihi Nasıl Yapılmalıdır

TEOG Sonrası Lise Tercihi Nasıl Yapılmalıdır

TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş)  puanlarının kamuoyuna açıklanmasından sonra bu sene liseye yeni başlayacak olan öğrencileri  tercih heyecanı sardı. Anne babalar ve özellikle liseye başlayacak öğrenciler için bir nebze sıkıntılı, bir nebze karışık bir süreç olan TEOG sonrası en uygun lise türünün belirlenmesi aşamasında oluşan bu belirsizlikte, velilerin eğitimcilerden, medyadan, akrabadan, eşten-dosttan, tanıdıktan topladıkları bilgiler ışığında en […]

TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş)  puanlarının kamuoyuna açıklanmasından sonra bu sene liseye yeni başlayacak olan öğrencileri  tercih heyecanı sardı. Anne babalar ve özellikle liseye başlayacak öğrenciler için bir nebze sıkıntılı, bir nebze karışık bir süreç olan TEOG sonrası en uygun lise türünün belirlenmesi aşamasında oluşan bu belirsizlikte, velilerin eğitimcilerden, medyadan, akrabadan, eşten-dosttan, tanıdıktan topladıkları bilgiler ışığında en uygun liseyi bulup çocuklarını yerleştirme planları biraz sıkıntılıdır.

TEOG PUANINA GÖRE TERCİH YAPMA

Öncelikle velilerin, liseye gidecek öğrenci kardeşimizin şu soruya cevap vermesi gerekiyor. ‘Benim yeteneklerin nedir, gelecekte ne yapmak istiyorum, neler yapabilirim’ sorusunun cevabını bilmek gerekiyor. Eğer siz tıp alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız elbette fen lisesi tercih yapmanız gerekir, ama sağlık alanında ara eleman dediğimiz hemşirelik ya da sağlık personeli olmak istiyorsanız sağlık meslek liselerine tercih etmeniz gerekiyor. Eğer siz bilgisayar alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız meslek liselerinin bilgisayar bölümüne kayıt yaptırmanız gerekiyor, dini bakımdan kendinizi geliştirmek, ilerletmek istiyorsanız imam hatip liselerinin tercih etmeniz gerekiyor. Buna benzer birçok farklı seçenek ortaya çıkabilir, önemli olan kişinin kendini tanıması ve beklentilerini bilmesi gerekir. Öncelikle hedef belirlenmeli, sonra hedefe göre lise tercihleri yapılması gerekir. Diyelim ki hedef belirlendi, tercih nasıl yapılması gerekiyor.

TEOG PUANINA GÖRE TERCİH YAPMA

İyi Bir Lise Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Kısaca anlatalım. Okulun eve olan uzaklığı göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü her gün okula gidip gelmek oldukça zaman olacak, hatta ekonomik olarak da maddi bir külfet getirecektir.  Yakın bir yerde, hedefinize yakın bir okulda okumak sizi hem zamandan hem de maddi külfetten tasarruf ettirecektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  En Karlı Yatırım Aracı Hangisidir

Seçeceğiniz okulda sizin hedeflerinize uygun kariyer planları olup olmadığını öğrenmelisiniz. Gelecekte öğrenim görmek istediğiniz üniversiteye ve mesleğe göre seçtiğiniz lise sizin için hayatın bir başlangıcı olacağını bilerek ağırlıklı olarak hedeflerimiz doğrultusunda bir liseye yerleşmeyi planlamanız gerekmektedir.

Eğer bir kolej tercihi yapmak zorunda kalıyorsanız bu sefer sizin yapmanız gereken daha çok araştırma yapmak. Çünkü seçmek istediğiniz lisenin eğitim müfredatının gelecekte okumak istediğiniz üniversite ve sonrasındaki hedefleriyle paralel doğrultuda olup olmadığını araştırmalısınız. Bu sebeple bir lisenin mezun ettiği öğrencilerin hangi yüksek öğrenim programlarına yerleşip yerleşmediğini araştırmanız gerekir. Ayrıca okumak istediğiniz lisenin sosyal sınıfı veya dil sınıfı olup olmadığını ve başarılı olup olmadığını da araştırmalısınız.

Tercih ettiğiniz bir eğitim kurumunun fiziki olarak nasıl olduğunu, yeterli olup olmadığını bilmek de önemlidir. Çünkü öğrencilerin sınıfta sadece öğretmenler akademik bir temasta olmaması, aynı zamanda dersinişlenişi bakımından sınıfların aşırı kalabalık olmaması, öğrencilerin aldığı bilgileri uygulayıp pekiştiren ortam sunması, geleceği ve öğrenci bilgileri kalıcılık düzeyine taşıyabileceği uygulama laboratuvarları, uygulama sınıfları gibi mekanların olup olmaması, sınıfların fiziki olarak yeterli ve ferah olması, sosyal, sanatsal ve sportif alanda yeterince başarı yakalamış almış olması da önemli kriterlerden bazılarıdır.

Tercih edilecek lisenin akademik kadrosu, tecrübesi, başarısı, aldığı ödüller gibi konularda da fikir sahibi olmak gerekir.

Bu amaçla tercih edilecek okul rehber öğretmeni ile yukarıda bahsedilen soruların cevaplarının bulunmaya çalışması gerekmektedir. Kayıt yaptırmak istenen lisenin mezunlarının üniversiteye girişteki başarısı çok önemlidir, bu sebeple üniversiteye hazırlıkta ne gibi çalışmalar, sınavlar, etütler  ve araştırmalar yapıldığı, bunun sonucunda da üniversiteye yerleştirdiği öğrenci yüzdesinin öğrenilmesi de çok önemlidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Eleman İhtiyacı Hiç Bitmeyen Meslekler

TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) Tercihleri nasıl yapılır?

TEOG Tercih yapmak için A ve B diye iki farklı tercih listesi hazırlanması gerekir. A listesinden 15 tane okul tercihi yapılabilir. A listesine Fen, Anadolu, Sosyal, Mesleki ve Teknik, İmam-Hatip, Çok Programlı Liselerinden istediğiniz okulları tercih edebileceksiniz. A listesinde ilçe ve il sınırlaması yoktur. Çocuğunuzu göndermek istediğiniz 15 okulun adını listeden tek tek belirleyip, okul kodlarını yazarak değerlendirmede ilk kullanılacak A listenizi oluşturmuş olacaksınız. Bu listeye 15 okul yazabilirsiniz ve hepsini tercih etmek zorunda da değilsiniz. Ama bizim size tavsiyemiz eğer çocuğunuzun puanı çok yüksek değilse hakkınız olan 15 okula da doldurmanız. Aksi durumda B listesindeki okul türlerinden birine yerleşmek zorunda kalabilirsiniz.

B listesinde sadece okul isimleri değil, aynı zamanda okul türlerini de işaretleyeceksiniz. Yani Fen, Anadolu, Sosyal, Mesleki ve Teknik, İmam-Hatip, Çok Programlı Liselerinden 6 tane. Bu liselerden en az 4 tanesini seçeceksiniz. Örneğin Meslek ve İmam-Hatip liselerine çocuklarını göndermek istemeyen aileler sadece Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler ve Çok Programlı Lise türlerini işaretleyecek. Böylece yerleştirme de bu okullardan birine yapılacak. B listesinden en az 4 okul türü tercihi yapmazsanız elektronik ortamda yapacağınız tercihlerinize onay verilmeyecektir. Sadece A listesini doldurup B listesinden okul seçmeme hakkınız yok. B listesinden okul türü seçmediğiniz zaman yerleştirme sistemine giriş yapamayacaksınız.

Her öğrenci kardeşimizin gönlünden geçen okula yerleşmesi dileklerimizle sevgiyle kalın.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?