Ters Orantı Nedir, Orantı Nasıl Kurulur

Ters Orantı Nedir, Orantı Nasıl Kurulur

Ortaokul matematik dersinin önemli konularından birisi olan orantı konusunun bugün anlatımını örneklerle isteyerek yapmaya çalışacağız ama daha fazla ters orantı konusunu işleyerek zorlandığınız bu konuyu sizlere öğretmeye çalışacağız. Sevgili öğrenciler ters orantı nedir diye sorulduğu zaman bilmeniz gereken şey iki çokluktan birisi artarken birisi değişmeden aynı oranda az alıyorsa yani biri sürekli azalıyorken diğeri de […]

Ortaokul matematik dersinin önemli konularından birisi olan orantı konusunun bugün anlatımını örneklerle isteyerek yapmaya çalışacağız ama daha fazla ters orantı konusunu işleyerek zorlandığınız bu konuyu sizlere öğretmeye çalışacağız.
Sevgili öğrenciler ters orantı nedir diye sorulduğu zaman bilmeniz gereken şey iki çokluktan birisi artarken birisi değişmeden aynı oranda az alıyorsa yani biri sürekli azalıyorken diğeri de aynı oranda çoğalıyor, bu iki çokluk ters orantılı olduğunu düşünmemiz gerekir.

Ters Orantı Nedir

Ters orantı konusu daha iyi anlayabilmeniz için bir örnekle anlatmaya çalışalım.
Bir iş var, bu işi 7 işçi çalışarak 8 günde bitirebiliyorlar fakat aynı şartlarda başka 4 işçi bu işi kaç günde bitirebilecek diye sorulduğu zaman işte ters orantı kurmanız gerekecektir.
Şimdi bu problemi çözmek için doğru orantı yaptığımız gibi başlayarak çözmeye çalışalım. 7 işçi 8 günde bitiriyorsa aynı şartlar altında 4 işçi kaç günde bitirir diye bir orantı oluşturuyoruz, orantı yapıldığı zaman görüyoruz ki aslında doğru orantı gibi görünse de aslında doğru orantı ile bu işlemin yapılamayacağını anlıyoruz. Yani işleminizde bir taraf azalıyorken bir taraf arttığı için bunu doğru orantı ile değil ters orantı ile çözmemiz gerekiyor.
Ters orantı sorularını çözerken bilmeniz gereken en önemli şey, siz burada düz çarpma yapacaksınız doğru orantıda yaptığımız çapraz çarpma işlemi yapılmayacak. Düz çarpma işlemi yapılacaktır yani 7 işçi 8 günü 4 işçi ile de X günü çarpmanız gerekiyor ve sonucu birbirine eşitlemeniz gerekiyor. Dolayısıyla 7 çarpı 8 eşittir dört çarpı x çıkacaktır. 56 bulmak için 4 güne böldüğünüz zaman sonucumuz 14 olarak çıkacaktır. Yani 7 işçi 8 günde yaptığı işi 4 işçi kaç günde yapar diye sorulduğu zaman 4 işçi bu işi 14 günde yapabileceğini ters orantı kurarak bulabiliyoruz. 
Konuyu daha iyi anlayabilmek için farklı bir örnek yapmaya çalışalım. A şehrinden b şehrine giden bir otobüs saatte ortalama 100 kilometre hızla giderek 2 saat yol alıyor aynı otobüs bu yolu 80 kilometre hızla gitmiş olsaydı bu yolu ne kadar zamanda gidebileceğini bulunuz diye bir soru sorulduğu zaman hemen orantı mızı kurmaya başlıyoruz dolayısıyla 100 kilometre hızla 2 saatte giden otobüs 80 kilometre hızla x saatde varır şeklinde orantı oluşturuyoruz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tarih Dersinin Kolay Öğretimi

Ters Orantı – Orantı Nasıl Kurulur

Burada da gördüğünüz gibi ters bir orantı vardır. Çünkü 100 kilometrede 2 saat gidiyorsa 80 kilometrede ne kadar gidin diye sorulduğunda gidilecek zaman artacaktır. Yani bir taraf azalıyor diğer taraf çoğaldığı için ters orantı kuruyoruz. Ters orantılı olduğu için düz çarpma işlemi yaptığınızı hatırlayın. 100 l2 çarpıyoruz eşittir 80 le de x çarpılıyor sonuçta 200 eşittir 80 x olacağından 200 bölü 80 çıkacaktır 280 e böldüğümüz zaman çünkü yaptığımız işlem zaman olduğu için bu bölme işleminde kalan olacaktır. Yani 2 saat 30 dakika olarak sonuç bulunacaktır. Sonucunuz zaman olarak bulunacağı zaman bölme işleminde kalan sayının yanına bir sıfır atıldığını bilmeniz gerekir. Bölme işlemi devam ettiğimiz zaman kalan 4 sayısının yanına atılan bir sıfırla sayınız olacaktır. 5 kere 8 40 yazarak kalan sayıyı tüketerek sonucunda 2 buçuk saat olduğunu buluruz.
Değerli arkadaşlar Ters Orantı Nedir, Orantı Nasıl Kurulur konusunu iyice öğrenmek için farklı örnekler çözmeyi ihmal etmeyin sonra da farklı eğitim siteleri yayınladıkları konu anlatım videoları izleyerek kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Açık dolaşım sistemi, Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatım Videosu ve Canlıların dolaşım sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?